آخرین تحولات بازار مسکن تهران

به گزارش تور ارمنستان ارزان، خبرنگاران: آمارهای رسمی نشان می دهد آن دسته از مستاجرانی که پاییز سال جاری اقدام به تمدید قرارداد سال گذشته خود با موجران نموده اند به طور متوسط اجاره بهای بیشتری را در مقایسه با مستاجران جابه جا شده در بازار اجاره متقبل شده اند.

آخرین تحولات بازار مسکن تهران

جهت دریافت خدمات حیاط سازی ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین خدمات طراحی و اجرای محوطه سازی و حیاط سازی می‌باشد.

به گزارش تور ارمنستان ارزاناطلاعات منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران درخصوص تحولات پاییزی بازار اجاره مسکن نشان می دهد پاییز امسال سطح اجاره بهای پرداختی از سوی افرادی که اقدام به تمدید قرارداد سال گذشته خود با موجران نموده اند به طور میانگین در مقایسه با پاییز سال گذشته 2/ 31 درصد افزایش داشته است. این در حالی است که میانگین افزایش اجاره بهای مسکن در این بازه زمانی در کل قراردادها کمتر از این میزان و معادل 6/ 21 درصد بوده است. این موضوع نشان می دهد افرادی که اقدام به جابه جایی در بازار پاییزی اجاره نموده اند به طور متوسط اجاره بهای کمتری در مقایسه با افراد تمدیدکننده قرارداد سال گذشته متحمل شده اند. این موضوع در دو فصل بهار و تابستان امسال نیز مصداق داشته، هر چند در بعضی از فصول سال قبل این رابطه معکوس بوده است. تابستان امسال در حالی که میانگین اجاره بها در همه شهرهای کشور به طور کلی 1/ 23 درصد نسبت به تابستان سال گذشته افزایش داشته این میزان برای مستاجرانی که اقدام به تمدید قرارداد سال قبل خود نموده اند 1/ 27 درصد بوده است. در بهار این میزان رشد برای همه قراردادهای اجاره به طور متوسط 6/ 25 درصد و برای قراردادهای تمدید شده 27 درصد بوده است.علت این موضوع را می توان در دو عامل مهم جست و جو کرد؛ اولین علت به افزایش عرضه واحدهای مسکونی اجاره ای در امسال مربوط می گردد. بخش قابل توجهی از متقاضیان فروش مسکن که در شرایط رکودی بازار قادر به فروش نبوده اند به ناچار واحدهای خود را به بازار اجاره عرضه نموده اند. همین افزایش عرضه منجر به افزایش قدرت چانه زنی مستاجرها در بازار اجاره شده است. ضمن آنکه چانه زنی با این گروه از مالکان به مراتب راحت تر و اثربخش تر از چانه زنی با موجران سابقه دار بازار مسکن است که یکی از منابع اصلی درآمدی آنها دریافت اجاره بهاست. از سوی دیگر با توجه به افزایش عرضه، مدت زمان انتظار برای بازاریابی املاک اجاره ای در پاییز امسال طولانی تر شده است. به همین دلیل مستاجرانی که اقدام به جابه جایی در بازار اجاره نموده اند با استفاده از این شرایط از قدرت چانه زنی بیشتری در برابر موجر جدید برخوردار شده اند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 30 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 989

به "آخرین تحولات بازار مسکن تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین تحولات بازار مسکن تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید