آیا مصرف ویتامین D به پیشگیری از کرونای شدید یاری می نماید؟

به گزارش تور ارمنستان ارزان، خبرنگاران : میزان پایین ویتامین D در خون با خطر بیشتر دچار شدن به بیماری شدید کووید-19 مربوط شده است، اما آیا مصرف مکمل ویتامین D می تواند این خطر را کاهش دهد؟

آیا مصرف ویتامین D به پیشگیری از کرونای شدید یاری می نماید؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از همشهری آنلاین: به نقل از رویترز یک برری جدید در برزیل نشان می دهد افزودن میزان ویتامین D به بیماران کووید-19 در شرایط بحرانی مدت بستری شدن یا احتمال انتقال آنها را به بخش مراقبت ویژه، احتیاج به دستگاه تنفس مصنوعی یا مردن را کاهش نمی دهد.

پژوهشگران در این آنالیز به طور تصادفی به 240 بیمار بستری شده به علت کووید-19 شدید یک دوز بالای واحد ویتامین D3 یا دارونما (داروی بی تاثیر) دادند. فقط 6.7 درصد بیماران در گروه دریافت کننده ویتامین D دارای میزان پایین این ویتامین بودند، در حالیکه در گروه دارنما 51.5 درصد افراد دچار کمبود آن بودند، اما تفاوتی در پیامدهای بالینی در این دو گروه مشاهد نشد.

نتایج این آنالیز پیش از داروی همتا در سایت medRxiv ارسال شده است.

هنگامی که پژوهشگران بر 116 بیماری دچار کمبود ویتامین D قبل از درمان متمرکز شدند، هم نتیجه مشابهی به دتس آمد.

این پژوهشگران می گویند این نخستین کارآزمایی تصادفی شده از این نوع است که نشان می دهد تجویز مکمل ویتامین D در کاهش مدت بستری یا سایر پیامدهای بالینی در بیماران بستری شده به علت کووید-19 شدید تاثیری ندارد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 8 دی 1399 بروزرسانی: 8 دی 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 1695

به "آیا مصرف ویتامین D به پیشگیری از کرونای شدید یاری می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا مصرف ویتامین D به پیشگیری از کرونای شدید یاری می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید