اثربخشی واکسن کرونا از چه زمانی شروع و تا چه زمانی ماندگار است؟

به گزارش تور ارمنستان ارزان، تهران (پانا) - با آغاز واکسیناسیون عمومی در برابر کووید19، سوالاتی از قبیل زمان آغاز اثربخشی واکسن، ماندگاری ایمنی در گروه های مختلف مطرح شده است که باید به صورت دقیق و علمی به آن پاسخ داد.

اثربخشی واکسن کرونا از چه زمانی شروع و تا چه زمانی ماندگار است؟

بنابر اعلام دفتر نظارت و پایش مصرف فراورده های سلامت سازمان غذا و دارو، یکی از پرسش های مربوط به واکسن کرونا این است که اثربخشی واکسن از چه زمانی شروع می گردد و تا چه زمانی ماندگار می ماند؟. باید توجه کرد که ایمنی زایی واکسن کرونا، دو تا سه هفته بعد از تزریق نوبت اول شروع می گردد و دو هفته بعد از تزریق نوبت دوم هم کامل می گردد.

بنابراین ریسک ابتلا به بیماری کووید19 در روزهای ابتدایی بعد از تزریق واکسن وجود دارد و نباید نادیده گرفته گردد. در عین حال ماندگاری ایمنی در برابر ویروس کرونا بعد از تزریق واکسن های کووید19 معین نیست، اما انتظار می رود دو هفته بعد از کامل شدن واکسیناسیون، فرد واکسینه شده حداقل 6 ماه در برابر ویروس کرونا ایمنی داشته باشد.

از سوی دیگر ممکن است بپرسید که به طور کلی مقدار اثربخشی واکسن های کووید19 چقدر است؟ در این زمینه باید گفت که همه واکسن های کووید19 به طور قابل توجهی ریسک تشدید بیماری و مرگ ومیر ناشی از بیماری کووید19 را در صورت ابتلا کاهش می دهند.

بعلاوه این واکسن ها ریسک ابتلا به صورت ناقل با علائم خفیف و یا بدون علامت به بیماری کووید19 را هم کاهش می دهند. با این وجود اطلاعات در خصوص مقدار اثربخشی واکسن های کووید-19 در برابر سوش های نوپدید ویروس کرونا محدود است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 11 مهر 1400 بروزرسانی: 11 مهر 1400 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 2161

به "اثربخشی واکسن کرونا از چه زمانی شروع و تا چه زمانی ماندگار است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اثربخشی واکسن کرونا از چه زمانی شروع و تا چه زمانی ماندگار است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید