تامین شدن واکسن کرونای حجاج ایرانی در صورت برگزاری حج

به گزارش تور ارمنستان ارزان، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، تامین شدن واکسن کرونای حجاج ایرانی در صورت برگزاری حج صورت می گیرد.

تامین شدن واکسن کرونای حجاج ایرانی در صورت برگزاری حج

داستان چیست؟

علی رضا رشیدیان پس از دیدار با وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: با توجه به اینکه برنامه ریزی حج تمتع 1400 در دستور کار سازمان حج و زیارت قرار گرفته است، در رابطه با سلامت زائران با دکتر نمکی مذاکره شد که برای تامین واکسن مورد نیاز قول مساعد داد.

او با یادآوری اینکه دولت عربستان بعد از لغو حج تمتع سال گذشته، عمره را به صورت محدود با ظرفیت های مشخص دوباره برقرار کرده، گفت: عربستان با عرضه واکسن کرونا از جمله نخستین کشورهایی است که واکسیناسیون را آغاز کرده و احتمال دارد، حج امسال را برگزار کند.

وی افزود: البته عربستان هنوز درباره برگزاری حج بحثی مطرح نکرد، ضمن اینکه ممکن است برای برگزاری شروطی هم مشخص کند. بنابراین، اعلام خبر مشخص و روشن درباره برگزاری حج تمتع را به بعد از مذاکره با طرف عربستانی موکول می کنیم.

رشیدیان ادامه داد: ما از هم اکنون برای معاینات سلامت زائران حج تمتع برنامه ریزی خود را آغاز کرده ایم و در این رابطه با وزیر بهداشت هم نشستی برگزار و مقرر شد که واکسن مورد نیاز این زائران در صورت برقرار مراسم حج، تامین شود.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در نشست با وزیر بهداشت، به منظور دقت در معاینات پزشکی زائران و دسترسی به سوابق پزشکی برای افزایش دقت، حساسیت و حفظ سلامت آنها درخواست شد که هیأت پزشکی حج و زیارت به سامانه پرونده الکترونیک سلامت در این مدت مرتبط شده و از اطلاعات آن برای ارائه خدمات بهتر بهره مند شوند که وزیر بهداشت با برقراری این ارتباط و دسترسی به این سامانه موافقت کرد.

وی افزود: اتصال به شبکه سلامت امکان خوبی برای تکمیل معاینات حج است. ضمن آنکه سوابق پزشکی در موسم حج در پرونده سلامت افراد در این سامانه ثبت و ضبط می شود.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به جلسات این سازمان از اوایل امسال با کارشناسان و متخصصان وزارت بهداشت و درمان، جمعیت هلال احمر و هیأت پزشکی یادآور شد: طی این نشست ها، پروتکل های بهداشتی مقابله با کرونا و حفظ سلامت زائران برای فرآیندهای مختلف از جمله ثبت نام، معاینات، اعزام، حمل و نقل، اسکان، تغذیه، تدارکات و همچنین در خصوص فعالیت فرهنگی و زیارت و بازگشت زائران دستورالعمل هایی تدوین شد.

وی افزود: وقتی حج 99 برگزار نشد، این اقدامات و دستورالعمل ها نیز بدون کاربرد ماند. ضمن آنکه بدلیل شیوع کرونا تمام اعزام های زیارتی را تعطیل کردیم از جمله سفرهای زیارتی نوروزی عتبات عالیات که 40 هزار نفر ثبت نام کرده بودند هم منتفی شد و مبالغ واریزی به مردم برگردانده شد.

رشیدیان بیان نمود: امیدواریم در آینده ای نزدیک با مهار و کنترل این ویروس جهانگیر، دوباره سفرهای زیارتی عتبات و سوریه از سر گرفته شود.

عربستان در سال گذشته پس از همه گیری ویروس کرونا، نخست عمره را به حالت تعلیق درآورد و در ادامه، حج را محدود و بدون حضور زائران خارجی و با جمعیتی نزدیک به 10 هزار نفر از ساکنان این کشور برگزار کرد. عربستان با کاهش آمار مبتلایان کرونا در این کشور عمره را برقرار و گفت زائران خارجی را به تدریج به مراسم عمره دعوت خواهد، اما با تشدید دوباره ویروس کرونا، بار دیگر مرزها را بست و حضور زائران خارجی در مراسم عمره را تعلیق کرد.

منبع: همگردی
انتشار: 23 بهمن 1399 بروزرسانی: 23 بهمن 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 1775

به "تامین شدن واکسن کرونای حجاج ایرانی در صورت برگزاری حج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تامین شدن واکسن کرونای حجاج ایرانی در صورت برگزاری حج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید