خبرنگاران حجم آب ذخیره شده در سد کوچری 144 میلیون متر مکعب است

به گزارش تور ارمنستان ارزان، قم - خبرنگاران - مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قم گفت: حجم آب ذخیره شده در سد کوچری که از تامین کننده های اصلی آب مورد نیاز استان است در حال حاضر بیش از 144 میلیون متر مکعب است.

خبرنگاران حجم آب ذخیره شده در سد کوچری 144 میلیون متر مکعب است

احمد حاجی حسینی مسگر روز شنبه درگفت وگو با خبرنگار خبرنگاران، اظهار داشت: با افزایش بارندگی ها در ایام پیش رو، میزان ذخیره آب در سدکوچری نیز تقویت خواهد شد اما این به معنای نادیده دریافت اهمیت صرفه جویی نیست و مردم قم باید در استفاده بهینه از منابع آبی پیشگام باشند چرا که آب مورد نیاز استان به سختی و با صرف هزینه های زیاد تامین می شود.

وی با اشاره به این که به دنبال پایداری هرچه بیشتر منابع اصلی تامین آب مورد نیاز قم هستیم، اظهار داشت: دو سد کوچری و 15 خرداد مهمترین سدهای تامین آب مورد نیاز استان دربخش های مختلف است و به همین دلیل شرایط مناسب ذخیره آب در آن ها نقش مهمی در تقویت جایگاه فعالیت های اجتماعی و اقتصادی قم دارد.

وی تاکید کرد: هم اکنون حجم آب ذخیره شده در مخزن سد 15 خرداد نیز بیش از 96 میلیون متر مکعب است که در مجموع باید گفت 240 میلیون متر مکعب آب در دو سد کوچری و 15 خرداد برای تامین آب مورد نیاز قم و شهرهای همجوار ذخیره شده است.

حاجی حسینی مسگر گفت: با توجه به لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی در ایام شیوع ویروس کرونا و بالا رفتن مصرف آب برای شستشو و نظافت، از مردم درخواست می کنیم همچنان در مصرف آب صرفه جویی و تا حد امکان از مصارف بی مورد دوری کنند.

وی اظهار داشت: از متولیان و بهره برداران بخش کشاورزی و صنعت استان نیز می خواهیم با به کار گیری روش های جدید و فناوری های روز، مصرف آب در بخش های مرتبط با حیطه فعالیت خود را کاهش دهند تا فرایند تامین آب مورد نیاز قم به خوبی دنبال شود.

سد کوچری در هشت کیلومتری جنوب غرب شهرستان گلپایگان شهریورماه 1395 باهدف تامین آب شرب درازمدت شهرهای دلیجان، ساوه ، قم، خوانسار، خمین، گلپایگان، محلات، نیمور، سلفچگان وشهرک پردیسان قم به طور رسمی به بهره برداری رسید.

برای تنظیم آب انتقال یافته از حوضه دز، در پایین دست سد گلپایگان، سد کوچری با ارتفاع 73 متر از کف و 96.5 متر از پی، با حجم بدنه 5.2 میلیون مترمکعب و با حجم مخزن 207 میلیون مترمکعب ساخته شد. آب ذخیره شده در سد کوچری توسط خط لوله ای به طول 108 کیلومتر به تصفیه خانه دودهک و ازآنجا توسط خط لوله ای به طول 72 کیلومتر به شهر قم می رسد.

سد 15 خرداد در شمال شرقی شهرستان دلیجان و در فاصله 5 کیلومتری آن واقع شده است، این سد با حداکثر ارتفاع از کف رودخانه 30.54 متر و ارتفاع از روی پی 96 متر، طول تاج 320 متر و عرض آن در تاج 10 متر است.

حجم آب مفید آن 165 میلیون مترمکعب است. این سد به وسیله آب های جاری الیگودرز لرستان تحت عنوان رودخانه قمرود تغذیه می شود.

منبع: ایرنا
انتشار: 6 دی 1399 بروزرسانی: 6 دی 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 1693

به "خبرنگاران حجم آب ذخیره شده در سد کوچری 144 میلیون متر مکعب است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران حجم آب ذخیره شده در سد کوچری 144 میلیون متر مکعب است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید