خبرنگاران صادرات چای ایرانی به 12 کشور جهان

به گزارش تور ارمنستان ارزان، تهران- خبرنگاران- سخنگوی گمرک گفت: چای ایرانی طی سه ماهه اول سال جاری به 12 کشور جهان صادر شده است که از حیث وزنی بالغ بر 575 تن و از حیث ارزش 493 هزار و 785 دلار برآورد می شود.

خبرنگاران صادرات چای ایرانی به 12 کشور جهان

به گزارش روز یکشنبه گمرک، سید روح اله لطیفیاظهار داشت: کشور عراق با خرید 183 تن چای ایرانی به ارزش 237 هزار و 500 لار رتبه اول و قزاقستان با واردات 112 تن چای ایرانی به ارزش 126 هزارو 9 دلار، دومین مقصد صادراتی چای ایرانی است و به ترتیب ، افغانستان با 69تن وآلمان با 37 تن،هند با35 تن، تاجیکستان با 29تن،روسیه با12تن، ازبکستان با 10 تن و ترکیه 6تن در رتبه های بعدی صادرات چای کشورمان قرار دارند .

لطیفی در خصوص میزان واردات چای به کشور نیز گفت : در سه ماهه اول سال جاری، حدود 14 هزارو 354تن چای به ارزش 68 میلیون و890 هزارو 794 دلار از گمرکات کشور ترخیص شده است .

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک افزود : کشورمان از 14 کشور واردات چای داشته است که بیشترین حجم واردات از هندوستان با بیش از 8 هزار تن وبه ارزش 36 میلیون و812 هزارو 269 دلار بوده است .

لطیفی گفت : سریلانکا با بیش از 13 میلیون دلار و امارات متحده عربی نیز با بیش از 11 میلیون دلار کشورهای طرف معامله برای تامین چای خارجی بودند .

سخنگوی گمرک افزود : آمار سال های گذشته گمرک بیانگر این است که میزان واردات سالیانه چای در کشور بین 60 تا 70 هزار تن بوده است .

لطیفی همچنین در تشریح اهمیت جایگاه ایران در تجارت چای گفت: چای یک کالای مصرفی تمام اقشار جامعه است، چای پرمصرف ترین نوشیدنی پس از آب در دنیا و یکی از با اهمیت ترین محصولات ارزش آفرین در بخش کشاورزی است.اگر به آمار تجارت بین المللی چای توجه کنیم 75درصد تولید و 60 درصد صادرات چای دنیا در اختیار صرفا 4 کشور دنیا است.

این مقام آگاه گمرک افزود : در حال حاضر سالانه در حدود 42 میلیارد دلار سهم تجارت چای در دنیا است و حدود 50 کشور در دنیا به کشت چای می پردازند و تقربیا بیش از 3 میلیارد نفر در بیش از 160 کشور دنیا به نوشیدن چای عادت دارند که روسیه به تنهایی 10 درصد از سهم مصرف چای در دنیا را به خود اختصاص داده است و با توجه به عادت و فرهنگ چای در کشورهای پاکستان، ترکیه، عراق، افغانستان، کشورهای مشترک المنافع، کشورهای حوزه خلیج فارس و همسایگان ایران، کشورمان را با توجه به وجود مناطق ویژه آزاد اقتصادی در نقاط مختلف کشور و دسترسی سریع تر و آسان تر به بازارهای کشورهای همجوار میتواند به یک هاب منطقه ای برای فرآوری و صادرات چای تبدیل کند. کشورهای چین، سریلانکا، کنیا و هند بزرگترین صادرکنندگان این محصول و روسیه، آمریکا، انگلستان، مصر ، پاکستان و ایران بزرگترین واردکنندگان چای در سطح دنیا هستند.

وی افزود: چین، هند، کنیا و سریلانکاکشورهای تولید کننده و صادر کننده عمده چای دنیا هستند بیشتر تولیدات چین و هند در کشورهای خودشان مصرف می شود و بیشترین چای تولیدی در کنیا و سریلانکا هم صادر می شود.

منبع: ایرنا
انتشار: 25 شهریور 1399 بروزرسانی: 25 شهریور 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 1479

به "خبرنگاران صادرات چای ایرانی به 12 کشور جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران صادرات چای ایرانی به 12 کشور جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید