درخواست قانونگذاران مطرح آمریکایی از انگلیس برای سرانجام دادن به همدستی با عربستان در جنگ یمن

به گزارش تور ارمنستان ارزان، قانونگذاران ارشد آمریکایی از انگلیس خواسته اند به مسئولیت اخلاقی خود پایبند بوده و به سرانجام دادن به همدستی دو کشور در جنگ عربستان در یمن یاری کند؛ این نشانه ای از فشاری است که انگلیس در واشنگتن به منظور ملحق شدن به دولت بایدن و سرانجام دادن به فروش تسلیحات به عربستان با آن روبرو خواهد شد.

درخواست قانونگذاران مطرح آمریکایی از انگلیس برای سرانجام دادن به همدستی با عربستان در جنگ یمن

به نقل از روزنامه گاردین، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در اولین سخنرانی خود در مورد مساله سیاست خارجی، چند روز پیش اظهار داشت که آمریکا به حمایت از حمله تحت رهبری عربستان در یمن از جمله فروش تسلیحات مربوطه به این کشور خاتمه خواهد داد.

اکنون سوال این است که این دولت تا چه میزان کوشش خواهد نمود تا همپیمانان را به اتخاذ گامهای مشابه وادار کند؛ به ویژه در انگلیس که مقامهایش اخیرا فاش کردند در فاصله ژوئیه و سپتامبر اجازه به صادرات تقریبا 1.4 میلیارد پوند تسلیحات به عربستان را داده اند.

سناتور رون وایدن، رئیس دموکرات کمیته قدرتمند دارایی در مجلس سنای آمریکا و از منتقدان مطرح عربستان در بیانیه ای به گاردین گفت، معتقد است که آمریکا نباید دست به بیزینس فروش تسلیحات به دولتهای دارای سابقه استفاده از آنها برای ارتکاب جنایات بزند.

او توضیح داد: همپیمانان آمریکا مثل انگلیس و فرانسه هم باید فورا از این فرایند پیروی نموده و تقویت حکومت عربستان را متوقف نمایند.

سناتور کریس مورفی، دموکراتی دیگر که فشار برای خاتمه دادن به فروش تسلیحات تهاجمی آمریکا به عربستان را رهبری نموده به گاردین گفت، می داند که بسیاری در انگلیس نگرانی های مشترکی با ما درباره فروش تسلیحاتی که به جنگ در یمن دامن می زند، دارند.

وی اضافه نمود: مزایای مالی مربوط به این فروش های تسلیحاتی برتر از مسئولیت اخلاقی و امنیت ملی ما برای خاتمه دادن به همدسی در این کابوس ادامه دار نیستند. این که آمریکا و انگلیس در راستای هم عمل نمایند قدرتمندتر از این است که هر یک از ما تنها عمل کند و من امیدوارم که دولتهای ما بتوانند با همکاری یکدیگر به راه چاره دیپلماتیک برای جنگ در یمن اولویت دهند.

وزارت امور خارجه آمریکا تا به امروز از ورود به این مساله خودداری نموده و درخصوص اینکه آیا دولت بایدن به دولت بوریس جانسون برای پیروی از این رویه فشار وارد خواهد نمود، اظهار نظر ننموده است.

سخنگوی این وزارتخانه گفت: ما به برقراری مجدد فرایند بین سازمانی به جهت پرداختن به جزئیات موارد انفرادی، تحت رهبری کاخ سفید و همه آژانهای مربوطه، به کار گیری دانش کارشناسی، انضباط و فراگیری به جهت حمایت از سیاستگذاری هایمان در قبال این مسائل پرداخته ایم. ما شما را درخصوص صحبت درباره سیاستهای صادرات تسلیحات انگلیس به دولت این کشور ارجاع می دهیم.

روز دوشنبه گذشته انگلیس تاکید نمود، به رغم فشارهای وارد شده از سوی بعضی سیاستمداران ارشد حزب محافظه کار، از این فرایند پیروی نخواهد نمود. جیمز کلورلی، مقام ارشد وزارت خارجه انگلیس گفت، تصمیم بایدن صرفا موضوعی مربوط به واشنگتن است.

تحلیلگران سیاسی و دفاعی گفتند، هنوز برای پیش بینی میزان فشاری که دولت بایدن به دنبال اعمالش بر جانسون است، آن هم در زمانی که آمریکا به دنبال تقویت روابط دیپلماتیکش در سراسر دنیا است، زود است. همچنین هنوز معین نیست که آیا آمریکا به دنبال متوقف کردن فروش قطعات از سوی فراورینمایندگان دفاعی آمریکا به شرکتهای دفاعی انگلیسی فروشنده تسلیحات به عربستان است یا خیر.

کرستن فونتنروز، مدیر ابتکار عمل امنیت خاورمیانه اسکاوکرافت در شورای آتلانتیک و مدیر ارشد سابق امور خلیج فارس در شورای امنیت ملی در دولت ترامپ گفت: من فکر می کنم هر گونه فشار به انگلیس به طور خصوصی و بی سرو صدا اعمال خواهد شد.

لورن تامپسون، تحلیلگر دفاعی آمریکایی نیز اظهار کرد: جنبه انگلیس در تعامل با عربستان پیچیدگی هایی را مطرح می سازد که دولت بایدن هنوز برای رسیدگی به آنها آماده نیست. این دولت، دولت عربستان را دوست ندارد و اعتنای کمی به آن دارد. اما این بر خلاف منافع و شاید همچنین تمایل دولت انگلیس است. انگلیس یک هم پیمان مهم است بنا براین باید بر سر این مورد سازش گردد.

شرکت آمریکایی ریتیون که سومین فراوری نماینده عظیم سلاح در دنیا است ماه گذشته میلادی به سرمایه گذارانش گفت فروش در نظر گرفته شده 519 میلیون دلاری یک سیستم تسلیحاتی تهاجمی به یک مشتری خاورمیانه ای را حذف می نماید اما جزئیات بیشتری فاش نمیکند.

در حالی که صدها - اگر که نگوییم هزاران - تامین نماینده آمریکایی برای فراوری نماینده های تسلیحات انگلیسی وجود دارد، کارشناسان گفتند، بعید است که آنها از ممنوعیت فروش تسلیحات تهاجمی آمریکا تاثیر بگیرند مگر آنکه آمریکا در آینده در جهت اعمال تحریم به عربستان اقدام کند.

در واشنگتن دولت بایدن هنوز به وعده اش برای منتشر کردن گزارش از طبقه بندی خارج شده قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد حکومت عربستان که برای روزنامه واشنگتن پست کار می کرد عمل ننموده است. فونتنروز و دیگر کارشناسان گفتند، جزئیات این گزارش، از جمله اینکه شامل مدارک اثبات دستور دادن محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان به انجام این قتل باشد، می تواند چگونگی حرکت آمریکا و همپیمانان به سمت جلو را معین کند.

روی ایبیستر، رئیس واحد تسلیحات در سازمان سیفر ورلد که متمرکز بر پیشگیری از جنگ است، گفت: اگر آمریکا بخواهد می تواند حجم چشمگیری فشار بر انگلیس وارد کند و انگلیس باید تسلیم گردد.

ایبیستر گفت: اگر انگلیس از این رویه پیروی نکند و اگر آمریکا در بلندپروازی خود برای پیشبرد سیاست مربوط به عربستان جدی باشد، انگلیس می تواند سیاست آمریکا را به طور بالقوه تضعیف کند.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 21 اسفند 1399 بروزرسانی: 21 اسفند 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 1833

به "درخواست قانونگذاران مطرح آمریکایی از انگلیس برای سرانجام دادن به همدستی با عربستان در جنگ یمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست قانونگذاران مطرح آمریکایی از انگلیس برای سرانجام دادن به همدستی با عربستان در جنگ یمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید