رشد چشمگیر موزه های آذربایجان شرقی با جلب مشارکت مجموعه داران خصوصی

به گزارش تور ارمنستان ارزان، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی، از رشد چشمگیر موزه های استان با استفاده از پتانسیل مجموعه داران خصوصی در سه سال اخیر خبر داد.

رشد چشمگیر موزه های آذربایجان شرقی با جلب مشارکت مجموعه داران خصوصی

به گزارش تور ارمنستان ارزان به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی، همزمان با نود و نهمین سالروز شهادت، شیخ محمد خیابانی، فاز نخست خانه موزه این شیخ مجاهد با حضور مسئولان استانی و اصحاب فرهنگ به بهره برداری رسید.

مرتضی آبدار مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی، در این آیین با اشاره به نقش مهم خانه موزه ها در شناخت اشخاص تاثیرگذار در زمینه فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، گفت: خانه موزه ها فضاهای کالبدی برای نمایش بخشی از تاریخ یک ملت است و حفظ خانه موزه ها به توسعه فضاهای فرهنگی یک جامعه و فراهم کردن زمینه های پژوهش، بررسی و نقد آرا یاری می کند. خانه موزه ها در واقع بخشی از رسالت حفظ مواریث فرهنگی یک جامعه برای آیندگان و تکثر فضاهای فرهنگی آن جامعه است.

او با اشاره به اینکه تبریز و آذربایجان طی تاریخ مهد پرورش بزرگان تاثیر گذار در عرصه های مختلف فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و هنری بوده، گفت: گستره این تاثیرات حتی از مرزهای جغرافیائی ایران نیز فراتر رفته و بر این اساس از ظرفیت بالایی برای معرفی این شخصیت ها در قالب خانه موزه ها برخوردار است.

آبدار اضافه کرد: پس از تبدیل خانه استاد شهریار به موزه این شاعر نامدار و تاسیس اولین خانه موزه در تبریز، درِ خانه ستارخان سردار ملی نیز بر روی علاقه مندان گشوده شده است و خانه شیخ محمد خیابانی نیز از امروز به یاری خداوند متعال و همراهی فرهنگ دوستان در زُمره خانه موزه های تبریز قرار می گیرد.

او در ادامه با اشاره به اهمیت ویژه حفظ خانه شیخ محمد خیابانی به عنوان یکی از سران نهضت آزادیستان، گفت: خانه شیخ محمد خیابانی به لحاظ انتساب به این شخصیت بزرگ و تاثیر گذار در تاریخ سیاسی و اجتماعی ایران از اهمیت خاصی برخوردار است. این خانه تاریخی در سال های اخیر توسط اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی تملک و مرمت شده و امروز فاز اول خانه موزه شیخ محمد خیابانی در آن افتتاح می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی، با بیان اینکه یکی از مهم ترین سیاست های این اداره کل در سال های اخیر تقویت سرمایه های اجتماعی و ایجاد ارتباطات موثر با دارندگان آرشیوها و نیز سازمان های ذیربط جهت افزایش غنای محتوایی خانه موزه ها بوده، گفت: با تلاش این اداره کل خانه موزه شیخ محمد خیابانی به یاری فرهنگ دوستان تبریزی به عنوان یکی از شاخص ترین و غنی ترین خانه موزه های کشور تبدیل شد.

او در سرانجام با بیان اینکه مجموعه داران خصوصی همواره در راه اندازی موزه ها و شکل گیری آن ها مشارکت غیر قابل انکاری داشته اند، تاکید کرد: خوشبختانه با حضور مجموعه داران فعال در استان روند تجهیز موزه ها تسهیل و موزه های تخصصی، به ویژه خانه موزه ها با رشد چشمگیر همراه می شود، اکنون نیز خانه موزه شیخ محمد خیابانی با مشارکت ویژه مجموعه داران استان آماده بازدید برای علاقه مندان است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 26 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 674

به "رشد چشمگیر موزه های آذربایجان شرقی با جلب مشارکت مجموعه داران خصوصی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد چشمگیر موزه های آذربایجان شرقی با جلب مشارکت مجموعه داران خصوصی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید