شارژ مالیاتی سفرهای 99

به گزارش تور ارمنستان ارزان، چند روز قبل ماده ای از یک لایحه در مجلس به تصویب رسید که طی آن مراکز اقامتی دارای مجوز که شامل مهمانپذیرها، هتل آپارتمان ها و... می شوند و همچنین هتل های حداکثر سه ستاره از پرداخت مالیات 9 درصدی (مالیات ارزش افزوده) معاف شدند.

شارژ مالیاتی سفرهای 99

جهت دریافت مشاوره سفر با تور زمستان 99 کانادا با ما همراه باشید، سفر به آبشار نیاگارا و شهرهای پیشرفته تورنتو و مونترال را در کنار ما تجربه کنید.

این تصمیم براساس یک مصوبه از لایحه مالیات ارزش افزوده در صحن علنی مجلس تایید و نهایی شده است که در صورت تایید شورای نگهبان در بازار گردشگری سال 99 اجرایی خواهد شد. در واقع بازار گردشگری از این محل می تواند به رونق نسبی دست یابد. علاوه بر آن طبق ماده 13 لایحه مالیات ارزش افزوده، صادرات کالا و خدمات به خارج کشور به وسیله مبادی خروجی رسمی، مشمول مالیات ارزش افزوده نمی شوند، ضمن اینکه طبق بند 5 تصویب نامه مورخ 15 مرداد 1384 شورای عالی توسعه صادرات غیرنفتی، درآمد ارزی ناشی از ارائه خدمات دفاتر خدمات مسافرتی و شرکت های گردشگری به گردشگران خارجی، از مصادیق معافیت صادرات کالا و خدمات بوده و از پرداخت هرگونه عوارض و مالیات معاف است.

این دو مصوبه که مربوط به ورود توریست خارجی و سفرهای گردشگران داخلی است می تواند شرایط را برای رونق نسبی بازار گردشگری مهیا کند. آنالیز های دنیای اقتصاد به همین دلیل نشان می دهد؛ به صورت میانگین هزینه اقامت در یک اتاق دو تخته حدودا شبی 300 هزار تومان می گردد و اگر یک خانواده 3 نفره قصد اقامت به مدت حداقل سه شب در یک هتل سه ستاره را داشته باشند با این نوع معافیت مالیاتی که در نظر گرفته شده حداقل 100 هزار تومان از هزینه اقامت آنها کاهش پیدا می نماید. طبق این مصوبه، حذف مالیات ارزش افزوده علاوه بر اینکه شامل گردشگران داخلی می گردد، برای توریست های خارجی نیز جهت اقامت در ایران به کار می رود و 9 درصد مالیات ارزش افزوده را پرداخت نمی نمایند که همین امر به علت اینکه موجب کاهش هزینه سفر می گردد می تواند مشوقی جهت جذب گردشگران داخلی و خارجی شده و نهایتا به افزایش جذب گردشگر منجر گردد که همین می تواند رونق بازار گردشگری را ایجاد کند.

این مصوبه همچنین می تواند در بازار اقامتگاه های مصرفی-هتل های سه ستاره به پایین- موجب رونق گردد به طوری که سازندگان هتل ها به جای ساخت هتل های لوکس (هتل های بالای سه ستاره) به ساخت هتل های مصرفی تشویق می شوند و با افزایش تعداد چنین اقامتگاه هایی میزان عرضه در این حوزه نیز افزایش پیدا می نماید و با رقابتی شدن قیمت ها، در بازار گردشگری کاهش قیمت را شاهد خواهیم بود.مصوبه دوم مربوط به معافیت پرداخت مالیات و عوارض برای گردشگران خارجی است که در تبصره 3 ماده 10 صراحتا اعلام شده دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری که در حوزه ورود تورهای گردشگری به کشور فعالیت می نمایند از پرداخت مالیات و عوارض معاف خواهند بود. به این معنا که تمامی اشخاص حقیقی یا حقوقی مقیم در ایران که خدماتی ارائه می نمایند و به صورت مستقیم یا غیرمستقیم ارز وارد کشور می گردد از پرداخت مالیات و عوارض معاف هستند.

فعالان حوزه اقامتگاه های گردشگری معتقدند حذف پرداخت مالیات ارزش افزوده 9 درصدی می تواند بازار گردشگری را دستخوش تحول نموده و موجب افزایش سفرهای داخلی گردد. علاوه بر آن اغلب گردشگران خارجی نیز پس از دریافت صورتحساب خود و با دیدن مبلغ این نوع مالیات معترض می شدند که گردشگر دلیلی ندارد مالیات پرداخت کند؛ بنابراین این امر می تواند موجب رضایتمندی گردشگر خارجی گردد. علاوه بر آن فعالان حوزه دفاتر خدمات توریستی گردشگران ورودی نیز در گفت وگو با دنیای اقتصاد درخصوص حذف مالیات و عوارض برخدمات مرتبط با توریست های ورودی عنوان کردند: این امر می تواند یکی از مشوق های مهم در این عرصه محسوب گردد که تا به امروز چندبار توسط بخش خصوصی از مرجع مالیاتی مطالبه شده بود.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 23 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 آذر 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 969

به "شارژ مالیاتی سفرهای 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شارژ مالیاتی سفرهای 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید