عراق، تغییر تاریخ برگزاری نشست رأی اعتماد به دولت علاوی

به گزارش تور ارمنستان ارزان، منابع عراقی از تغییر تاریخ برگزاری نشست رأی اعتماد مجلس به کابینه محمد توفیق علاوی خبر دادند.

عراق، تغییر تاریخ برگزاری نشست رأی اعتماد به دولت علاوی

به گزارش گروه بین الملل تور ارمنستان ارزان، شبکه الفرات از تصمیم ریاست مجلس عراق برای برگزاری نشست رأی اعتماد به کابینه علاوی در روز پنجشنبه اطلاع داد.

این در حالی است که پیشتر روز چهارشنبه به عنوان زمان برگزاری این نشست اعلام شده بود.

احمد الکنانی نماینده مجلس عراق از ائتلاف الفتح در مصاحبه با العهد گفته است بین محمد الحلبوسی رئیس مجلس و معاون او درخصوص زمان برگزاری جلسه مجلس برای رأی اعتماد به دولت اختلاف نظر وجود دارد.

به گفته وی، عدم توافق با نمودها و اهل سنت درخصوص تشکیل دولت باعث می گردد تا رأی اعتماد به دولت در مجلس سخت گردد.

الکنانی اضافه نمود حلبوسی درخصوص برگزاری جلسه فوق العاده مجلس نرمش هایی از خود نشان داده است. وی گفت ائتلاف البناء رأی خود به کابینه علاوی را به مستقل بودن وزیران مشروط نموده است.

یحیی السلطانی سخنگوی جبهه نجات و توسعه در مصاحبه با العهد گفته بود که محمد توفیق علاوی امروز دوشنبه کابینه خود را به گروه های سیاسی معرفی می نماید.

این در حالی است که عباس العطافی نماینده مجلس عراق به بغداد الیوم گفته است که محمد توفیق علاوی نخست وزیر منتخب هنوز اسامی اعضای کابینه خود را به مجلس اعلام ننموده است.

آرایش سیاسی مجلس عراق برای رأی اعتماد

غزوان جاسم فعال رسانه ای از مدیران سومریه درباره آرایش سیاسی مجلس عراق برای رأی اعتماد به کابینه محمد توفیق علاوی گفته است: تا این لحظه ائتلاف سائرون، سازمان بدر، ائتلاف سامرایی و نجیفی هوادار علاوی اند و به کابینه او رأی اعتماد خواهند داد.

وی مدعی شد که ائتلاف دولت قانون، گروه های کُردی، ائتلاف حلبوسی و 20 نماینده از ائتلاف الفتح و فراکسیون های هم پیمان آن علیه علاوی هستند.

نوری المالکی نخست وزیر اسبق عراق و رئیس ائتلاف دولت قانون در واکنش به تحولات سیاسی اخیر عراق و تشکیل دولت در توئیتی نوشت آنچه نخست وزیر منتخب باید انجام دهد سعی و کوشش برای حضور تمام گروه ها در جلسه رأی اعتماد به کابینه است. برگزاری جلسه رأی اعتماد در شرایطی که بعضی گروه ها آن را تحریم نموده اند توجیهی ندارد. تمام گروه های سیاسی که نماینده بخش های مختلف جامعه هستند نباید مانع تراشی نمایند و یا اینکه درخواست هایی از نخست وزیر منتخب داشته باشند که انجام آن غیرممکن باشد، چرا که همه در یک مجموعه ملی واحد هستیم.

خبر دیگر اینکه ضیاء پطرس عضو هیئت مذاکره نماینده نمودها با نخست وزیر منتخب عراق ابراز کرد: جلسه ای که ما با نخست وزیر منتخب داشتیم نسبت به جلسه قبل بهتر بود.

وی اضافه نمود: نخست وزیر منتخب در مورد اینکه وزیران کرد را منحصراً خودش انتخاب کند، عقب نشینی هایی داشت و به صورت شفاهی موافقت کرد تا در کابینه نماینده ای برای اقلیم کردستان مشخص کند تا مسائل مربوط به اقلیم رعایت گردد.

وی گفت: بعضی از اسامی به صورت محبت آمیز ای قبل از اینکه در مجلس مطرح گردد، به ما اعلام شد که شخصیت های خوبی بودند، اما تصمیم نهایی را مجلس می گیرد.

خبر دیگر اینکه حاکم الزاملی از رهبران جریان صدر بار مجلس نمایندگان و گروه های سیاسی را تهدید کرد که چنانچه جلسه رأی اعتماد به کابینه محمد توفیق علاوی برگزار نگردد، در اطراف منطقه سبز تحصن خواهد شد.

مثنی السامرایی رئیس ائتلاف سنی الوطن اولا هم گفته است: ما در شرایط سختی به سر می بریم و همه گروه ها باید در زمینه سهم خود از دولت امتیازهایی بدهند، ضمن اینکه باید بر توازن ملی و حضور تمام گروه ها در دولت تأکید کنیم.

وی اضافه نمود: ما با نخست وزیر منتخب درباره مسائل مربوط به آوارگان، خارج کردن نیروهای حشد شعبی از شهرها، بازسازی استان های آزادشده از کنترل داعش، برگزاری انتخاباتی سالم و... مصاحبه کردیم.

وی گفت تمام گروه های سیاسی به غیر از آقای مالکی (ائتلاف دولت قانون) که ملاحظاتی داشت، با نخست وزیری محمد توفیق علاوی موافق بودند.

با این حال حنین قدو نماینده مجلس عراق از ائتلاف الفتح تأکید نموده است: اکثریت مجلس برای حمایت از نخست وزیری محمد توفیق علاوی در مجلس وجود دارد.

دفتر رسانه ای ائتلاف الفتح توضیح داد: آنچه را از زبان یک منبع درباره عدم حضور نمایندگان ائتلاف الفتح در جلسه رأی اعتماد به دولت نقل شده است رد می کنیم. رسانه ها، خبرها و مواضع رسمی را از سخنگوی رسمی ائتلاف دریافت نمایند.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 21 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 1149

به "عراق، تغییر تاریخ برگزاری نشست رأی اعتماد به دولت علاوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراق، تغییر تاریخ برگزاری نشست رأی اعتماد به دولت علاوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید