فارس من، بلاتکلیفی داوطلبان در مورد تغییر زمان برگزاری کنکور

به گزارش تور ارمنستان ارزان، اما و اگرها درباره زمان برگزاری کنکور سراسری سبب شده تا داوطلبان در برزخ برنامه ریزی ماه های پایانی کنکور باشند؛ این در حالی است که مسؤولان سازمان سنجش و وزارت علوم از ابتدا بر عدم تغییر زمان کنکور تأکید کردند.

فارس من، بلاتکلیفی داوطلبان در مورد تغییر زمان برگزاری کنکور

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی تور ارمنستان ارزان، فروردین ماه امسال دقیقا پس از وقوع سیل در چند استان کشورمان، برخی مخاطبان تور ارمنستان ارزان از طریق سامانه فارس من، خواستاربه تعویق افتادن کنکور سراسری سال 98 برای حمایت از داوطلبان کنکور در مناطق سیل زده شدند.

این افراد گفتند که در جریان سیل، کتاب و جزوه های خود را از دست داده اند و منابع بخصوص برای نظام قدیمی ها در بازار موجود نیست بنابراین به زمان بیشتری برای حضور در جلسه کنکور نیاز دارند.

این درخواست برخی داوطلبان کنکور سبب شد تا مسؤولان نیز دراین باره اظهارنظر کنند و حتی مسأله در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز بررسی شد.

گروه علمی و دانشگاهی تور ارمنستان ارزان نیز از همان زمان به طور مداوم این موضوع را پیگیری کرده تا داوطلبان دچار سردرگمی نشوند.

البته از همان ابتدا ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: امکان تعویق کنکور سراسری وجود ندارد و دلیلش هم این است که این کار نظام آموزش عالی را با اختلال روبرو می کند.

خدایی دلیل عدم تغییر در زمان کنکور را مساله آشفتگی در نظام آموزش عالی برشمرد و بیان نمود: کنکور سراسری دارای اقدامات میدانی بسیاری مانند مصاحبه ها، امتحانات عملی و غیره است و فقط بحث نمره و تست نیست که در یک زمان محدود برگزار شده و به اتمام برسد، به همین دلیل اگر کنکور سراسری به تعویق بیفتد امکان پذیرش دانشجویان در ترم مهرماه وجود ندارد و باید دانشجویان از ترم بهمن پذیرش شوند که این خسارت برای آموزش عالی کشور غیرقابل جبران است، بنابراین کنکور سراسری قابل جابجایی نیست و داوطلبان تا تیر ماه برای مطالعه فرصت دارند.

منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز در همان زمان در یک پست اینستاگرامی خطاب به داوطلبان کنکور گفت که مراقب باشید عده ای با طرح موضوع تعویق زمان کنکور، شما را خام و سرگرم نکنند تا در روند برنامه مطالعه شما سستی و خلل وارد شود، این کار آنها حتماً به ضرر شما و به نفع رقیب های شماست، از زمان وقوع سیل تا کنکور سراسری بیش از دو ماه فاصله وجود دارد.

کنندگان مجلس نیز بر عدم تغییر زمان برگزاری کنکور تأکید کردند، به طوریکه سیدجواد ساداتی نژاد عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مسؤولان سازمان سنجش و اعضای شورای سنجش و پذیرش دانشجو نظر مثبتی برای تعویق زمان کنکور سراسری ندارند، گفت: با توجه به دلایل مسؤولان سازمان سنجش، کنکور در همان زمان اعلام شده قبلی(13 و 14 تیرماه 98) برگزار می شود، البته قرار شد سهمیه مازاد برای داوطلبان مناطق سیل زده درنظر گرفته شود تا افرادی که در مناطق دچار سیل زده زندگی می کنند، بتوانند از این حمایت برخوردار شوند.

خانلری عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز گفت: منطق و استدلال برای درخواست تعویق زمان برگزاری کنکور سراسری کافی نیست، ما در دوره جنگ تحمیلی هم کنکور سراسری را به تعویق نینداختیم و این امر یکی از نکات مثبت و برجسته نظام آموزش عالی است.

محمدمهدی زاهدی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: می شود ضریب سهمیه ای به این افراد بدهند تا کمکی به افراد سیل زده اجرا شده باشد. زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد اردیبهشت ماه بود و به دلیل نزدیکی زمان آن، به تعویق افتاد و این امکان برای کنکور سراسری وجود ندارد.

سلیمی دیگر عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات نیز گفت: تاریخ برگزاری کنکور سراسری تیر ماه است و تا آن زمان وضعیت عادی می شود، دلیلی ندارد که نظام آموزش عالی کشور را به این دلیل مختل کنیم.

البته برخی دیگر از کنندگان مجلس نیز با تعویق زمان کنکور موافق بودند و حتی این مساله را در نامه ای به رئیس جمهور بیان نمودند.

سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش هم نظر مثبت خود را در زمینه تعویق کنکور گفت.

این مسائل به نوعی داوطلبانی که خود را برای حضور در جلسه کنکور در روزهای 13 و 14 تیرماه آماده می کردند در برزخ تعویق یا عدم تعویق زمان کنکور قرار داد و موضوع دوباره در جلسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بررسی شد که به گفته سیدحمایت میرزاده سخنگوی این کمیسیون نظر اعضای کمیسیون آموزش مجلس پس از استماع دلایل رئیس سازمان سنجش نسبت به تعویق زمان کنکور منفی بوده است.

وی گفت: در این جلسه در خدمت آقای خدایی رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور بودیم که وی توضیحاتی را درباره وضعیت کنکور به اعضای این کمیسیون با توجه به اینکه در فضای مجازی جزئیاتی پیرامون تغییر زمان برگزاری و درخواست های متعدد شفاهی، کتبی و پیامکی به کنندگان آمده است، داده و نظراتی در این زمینه تبادل شد؛ رئیس سازمان سنجش در این نشست درباره فرایند کنکور مباحثی را مطرح نمود و گفت که اگر زمان برگزاری کنکور به تعویق بیفتد، می تواند مشکلاتی را برای این سازمان و وزارتخانه های مربوطه به وجود آورد، چرا که برگزاری آزمون های عملی و برنامه های درنظر گرفته شده آغاز سال تحصیلی برای دانشگاه ها و ترم دوم مرتبط با ترم اول مشکلاتی را می تواند ایجاد کند که در نهایت پس از بیان این نظرات، اعضای کمیسیون آموزش پس از استماع نظر رئیس سازمان سنجش مشخص شد که تعویقی در زمان برگزاری کنکور سراسری نباید صورت گیرد.

میرزاده درباره اعطای سهمیه به سیل زدگان نیز گفت: ممکن است در آن استان یا شهر و یا برخی واحدهای دانشگاهی در آن منطقه سهمیه ویژه درنظر گرفته شود و سهمیه خاص به آن تخصیص دهند، اما اینگونه نیست که سهمیه ملی برای سیل زدگان درنظر گرفته شود و قطعا سازمان سنجش در این باره اطلاعیه های لازم را صادر می کند.

براساس این گزارش، گویا داوطلبان کنکور برای رهایی از بلاتکلیفی باید در انتظار اطلاعیه کامل سازمان سنجش باشند، هر چند که ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش بارها بر عدم تغییر زمان برگزاری کنکور تأکید کرده است.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 2 مرداد 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 454

به "فارس من، بلاتکلیفی داوطلبان در مورد تغییر زمان برگزاری کنکور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فارس من، بلاتکلیفی داوطلبان در مورد تغییر زمان برگزاری کنکور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید