مسبب اصلی رکود بازار مسکن

به گزارش تور ارمنستان ارزان، مسبب اصلی رکود بازار مسکن عنوان یادداشت افشین پروین پور کارشناس مسکن در روزنامه آرمان است .

مسبب اصلی رکود بازار مسکن

جهت دریافت خدمات هزینه بازسازی منزل با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش مجله خبری دلتا، در این یادداشت می خوانیم:

در حال حاضر افزایش حدود هشت درصدی نرخ مسکن تحت تاثیر تورم عمومی کشور است . بعید می دانم که نقدینگی درکشور به سمت بازار مسکن سوق پیدا کند واین بازار برای این نقدینگی جذاب باشد . به دلیل اینکه حباب ایجاد شده در بخش مسکن به اندازه کافی بزرگ است و افزایش قیمت بسیار زیاد بوده به طوری که تحرک را از بازار مسکن گرفته و در این خصوص دیگر کششی وجود ندارد. به همین دلیل فکر نمی کنم جهش قیمت یا رونق خرید و فروش ایجاد گردد. اکنون رکود ، بسیار سنگین و بیش از توان مالی مردم است. با وجود این ، حتی به دوران رونق نزدیک نشده ایم. نویسنده در ادامه این یادداشت می افزاید : آنالیز ها نشان می دهد که سکته های قبلی در بخش مسکن که آخرین آن مربوط به سال 92 وپیش از آن سال 85 می گردد در زمانی روی داد که تاحدودی رشد مالی داشتیم ، رونق معاملات و افزایش قیمت رخ داد و وضع اقتصاد کشور به این بدی نبود . هم اکنون فکر نمی کنم ظرفیت رونق وجود داشته باشد . تا زمانی که اوضاع مالی به همین شکل است ، رکود پا برجا خواهد بود. در این میان ممکن است هر سال یا هر 6 ماه یک بار یک افزایش قیمت جزئی داشته باشیم که ناگزیر به سبب نرخ تورم عمومی اتفاق می افتد و بر نرخ مسکن تاثیر می گذارد . بانک ها در گذشته هر چه نقدینگی داشتند به سمت بازار مسکن سوق دادند و اگر حالا ظرفیتی در این بازار وجود داشت ، بانک ها باز هم به آن ورود می کردند.

نویسنده در سرانجام این یاد داشت ، مسبب اصلی تمام تورم ها و جهش قیمت ها در بازار مسکن را بانک ها می داند و دلیل آنرا در اختیار داشتن پول درشت می پندارد که اگر در هر جا ظرفیتی برای سرمایه گذاری و سودآوری ببینند به سمت آن می فرایند زیرا سایر فعالان مالی کشور به این اندازه توان ندارند.

به نوشته وی ، اکنون ظرفیتی در بازار وجود ندارد و متقاضیان مصرفی (خرید به قصد استفاده) از بازار فاصله گرفته اند. البته سطح تقاضای سرمایه ای (به قصد فروش وسودآوری) نیز کاهش یافته زیرا از جذابیت بازار کاسته شده است .

منبع: پیام دلتا
انتشار: 11 اسفند 1398 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 1018

به "مسبب اصلی رکود بازار مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسبب اصلی رکود بازار مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید