هشدار شدید چین به کانادا درباره دخالت در امور هنگ کنگ

به گزارش تور ارمنستان ارزان، سفارت چین در اُتاوا به دولت کانادا هشدار داد که دخالت در امور هنگ کنگ را متوقف کند.

هشدار شدید چین به کانادا درباره دخالت در امور هنگ کنگ

برای دریافت خدمات ویزای کانادا با مجربترین کارشناسان کشور همراه باشید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، یک روز بعد از انتشار بیانیه مشترک کانادا و اتحادیه اروپا درباره تحولات هنگ کنگ، سفارت چین در اتاوا به کانادا هشدار داد که مداخله در امور داخلی هنگ کنگ را متوقف نمایند.

براساس گزارش رویترز، روز یک شنبه کریستیا فریلند وزیر خارجه کانادا به همراه فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتشار یک بیانیه مشترک بر آزادیهای اساسی و حق شهروندان هنگ کنگی برای برپایی تجمعات تاکید نمود بودند و از چین خواسته بودند که به این حقوق احترام بگذارد.

سفارت چین در کانادا در واکنش به این اقدام، خواهان توقف فوری مداخله کشورهای خارجی در امور داخلی هنگ کنگ و چین شده است.

چین همیشه اعلام نموده است که مسائل هنگ کنگ امور داخلی این کشور محسوب می گردد.

مردم هنگ کنگ از چند هفته پیش در اعتراض به طرح استرداد مجرمین به چین در مجلس محلی این کشور به خیابانها آمده اند. علیرغم عقب نشینی از تصویب این طرح، معترضان همچنان در خیابانها دست به آشوب و اغتشاش می زنند تا جاییکه که هفته گذشته به مدت دو روز پروازهای فرودگاه بین المللی هنگ کنگ را مختل کردند.

سفارت چین در بیانیه خود آورده است، تحت شرایط فعلی،کانادا باید درباره اظهارات و رفتار خود در ارتباط با هنگ کنگ کاملا محتاط باشد.

سفارت چین تاکید نموده است که معترضان اعتراضات خود را به خشونت و آشوب تبدیل نموده اند و در این شرایط هیچ دولت عاقلی بیکار نخواهد نشست.

رویترز با بیان اینکه وزارت خارجه کانادا تا کنون نسبت به این بیانیه پاسخی نداده است گزارش داد که 300 هزار شهروند کانادایی در هنگ کنگ زندگی می نمایند.

هنگ کنگ با 7 میلیون جمعیت یکی از مراکز مهم تجاری شرق آسیا محسوب می گردد. این کشور در سال 1997 از حاکمیت بریتانیا خارج شد و تحت حاکمیت چین قرار گرفته است.

پیش از این دولت چین نسبت به حمایت دولتهای خارجی از معترضان هنگ کنگی هشدار داده است. معترضان هنگ کنگی از هفته گذشته در تجمعات خود پرچمهای آمریکا و انگلیس را با خود حمل می نمایند.

پکن معتقد است که واشنگتن در دامن زدن به آشوب های هنگ کنگ نقش داشته است. اخیراً نیز تصاویری از یک دیپلمات آمریکایی در حین دیدار با رهبران معترضان هنگ کنگ منتشر شده است.

با این حال، واشنگتن مدعی است که نقشی در اعتراضات هنگ کنگ ندارد و دیدار با افراد مختلف را یک امری کاملاً طبیعی و عادی جلوه داده است.

در واکنش به تشدید خشونتهای معترضان، پلیس چین در حال برگزاری رزمایشی در منطقه شن زن در نزدیکی مرز هنگ کنگ است.

افسران پلیس این رزمایش را در ورزشگاه ورزشی در این منطقه برگزار می نمایند و ده ها خودرو و کامیون زرهی در بیرون این ورزشگاه دیده می شوند.

با این حال رسانه های چینی اعلام نموده اند که رزمایش شن زن از پیش برنامه ریزی شده بوده و هیچ ارتباط مستقیمی به ناآرامی ها در هنگ کنگ ندارد.

برآورد ها درباره ارتباط این رزمایش با حوادث هنگ کنگ پس از آن صورت می گیرد که دولت مرکزی چین اعلام نموده که اعتراضات در هنگ کنگ در حال تبدیل شدن به اقدامات تروریستی است.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 588

به "هشدار شدید چین به کانادا درباره دخالت در امور هنگ کنگ" امتیاز دهید

1 کاربر به "هشدار شدید چین به کانادا درباره دخالت در امور هنگ کنگ" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار شدید چین به کانادا درباره دخالت در امور هنگ کنگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید