50 درصد از نیاز پنبه کشور از خارج تامین می شود، تدوین بسته حمایتی کشت قراردادی پنبه

به گزارش تور ارمنستان ارزان، خبرنگاران/خراسان شمالی مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی گفت: 50 درصد از نیاز پنبه کشور از خارج تامین می شود.

50 درصد از نیاز پنبه کشور از خارج تامین می شود، تدوین بسته حمایتی کشت قراردادی پنبه

ابراهیم هزارجریبی در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به اینکه اندازه پنبه محلوج مورد نیاز صنعت نساجی در کشور حدود 120 هزار تن است، از تدوین بسته حمایتی کشت قراردادی پنبه در این وزارتخانه خبر داد که برای سال آینده اتفاق خواهد افتاد.

وی با بیان اینکه پنبه یکی از محصولات مستعد در کشور است که می توان به صورت قراردادی آن را در مزارع کشت کرد، اظهار کرد: در گذشته کشت قراردادی پنبه بین کشاورزان و کارخانجات پنبه مرسوم بوده اما آن رابطه ای دو طرفه میان کشاورز و کارخانجات پنبه بوده است.

هزارجریبی افزود: درصدد هستیم تا با تدوین بسته حمایتی، دولت نیز دخیل شده و حمایت های خود را از کشاورز و بخش صنعت انجام دهد.

وی ادامه داد: طی سال جاری تا حدود 10 هزار هکتار پنبه به صورت قراردادی در کشور کشت شده است.

مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به این سوال که آیا کشت قراردادی پنبه می تواند اندازه وابستگی کشور را به خارج کاهش دهد؟ بیان نمود: پیش بینی می شود افزایش قیمت های اجرا شده برای خرید این محصول و کشت قرار دادی آن، سطح زیرکشت این محصول را افزایش دهد اما از سوی دیگر تعداد کارخانجات نساجی و نیاز این کارخانه ها به این محصول نیز در حال افزایش است و به نظر می رسد این اندازه از وابستگی باقی بماند.

وی به افزایش قیمت محصول پنبه نیز اشاره کرد و گفت: این امر موجب شده تا انگیزه ای در کشاورزان برای افزایش سطح زیر کشت این محصول ایجاد شود و قیمت ها اثری بر کاهش سطح زیرکشت این محصول نداشته باشد.

هزارجریبی با اشاره به بروز خشکسالی شدید در سال جاری ادامه داد: پیش بینی می شد طی سال جاری اندازه تولید پنبه تا 20 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یابد اما خشکسالی مانع انجام این کار شد.

وی افزود: خشکسالی اجازه نداد تا سطح زیرکشت پنبه سال جاری نسبت به سال گذشته افزایش یابد و سطوح مزارع پنبه سال جاری مشابه سال گذشته بوده است.

به گفته هزارجریبی سطح زیرکشت پنبه در سال جاری 98 هزار هکتار است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 دی 1400 بروزرسانی: 2 دی 1400 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 2244

به "50 درصد از نیاز پنبه کشور از خارج تامین می شود، تدوین بسته حمایتی کشت قراردادی پنبه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "50 درصد از نیاز پنبه کشور از خارج تامین می شود، تدوین بسته حمایتی کشت قراردادی پنبه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید