آموزش حصیر بافی؛ روش بافتن سبد های حصیری رنگارنگ

به گزارش تور ارمنستان ارزان، حصیر بافی یک هنر دیرینه و دوست داشتنی است. از این هنر زیبا برای بافتن وسایل مختلف و پر کاربرد روزمره استفاده می گردد. در این مطلب می توانید با آموزش حصیر بافی، روش درست کردن سبد های حصیری زیبا با استفاده از نوار های باریک چوبی یا پلاستیکی را یاد بگیرید.

آموزش حصیر بافی؛ روش بافتن سبد های حصیری رنگارنگ

وسایل ساخته شده از حصیر در فروشگاه ها به وفور موجود است و می توانید آن ها را خریداری کنید. اما به راحتی می توانید در خانه هم این وسایل زینتی و پر استفاده را درست نموده و لذت ببرید.

برای حصیر بافی می توانید از برگ های درخت خرما، ساقه گندم، ساقه های نی و ترکه بید استفاده نمایید. با نوار های تسمه ای و نی های پلاستیکی مخصوص حصیر بافی هم می توانید صنایع دستی جالبی بسازید.

خبرنگاران در این مطلب میخواهد با آموزش حصیر بافی شما را در درست کردن سبد زیبای حصیری یاری کند.

وسایل مورد احتیاج برای آموزش حصیر بافی

  • برگ درخت خرما یا نوار های تسمه ای
  • قیچی
  • گیره لباس
  • تخته های باریک چوبی
  • نخ کنافی یا نخ ضخیم

روش درست کردن و بافت سبد حصیری

1- برای آغاز کار مقداری برگ درخت خرما یا نوار های تسمه (نوار تسمه ای بسته بندی یخچال یا موارد مشابه را می توانید از فروشگاه ها خریداری کنید) تهیه نمایید. اگر برگ خرما یا موارد مشابه چوبی تهیه کردید ابتدا یک شب در آب قرار دهید تا نرم گردد و برای درست کردن سبد انعطاف پذیر باشد. هر جنسی که انتخاب کردید را با طول مناسب برش بزنید و آماده بهره ببرید. در اینجا نام نوار های منتخب شما را نوار های حصیری می گذاریم.

حالا کار آموزش حصیر بافی را آغاز می کنیم. در آغاز ساخت سبد، برای کف سبد ابتدا نوار های حصیری را در پنج ردیف عمودی با حدود سه سانتی متر فاصله از هم قرار دهید، سپس پنج نوار حصیری دیگر بردارید و به صورت افقی روی نوار های عمودی ببافید.

ترتیب بافتن باید به این صورت باشد که نوار افقی به صورت یکی زیر یکی رو روی نوار های عمودی قرار بگیرد و بافته گردد. به بافتن ادامه دهید و اطمینان حاصل کنید که مربع های تشکیل شده توسط بافت پایه بزرگتر از اندازه مورد نظر شما نیستند.

2- بعد از بافتن پایه سبد به اندازه دلخواه، نوار های حصیری را به سمت بالا خم کنید. با این کار نوار های لازم برای بافتن دیواره های سبد را آماده می کنید.

3- بافت های کف سبد را به هم نزدیک کنید تا بتوانید قسمت های خط تا را تعیین نمایید.

4- جایی که کف سبد تمام می گردد و نوار های حصیری را تا زدید به یاری یک نخ کنافی یا نخی محکم اطراف کف را به هم متصل کنید و نخ را با روش یکی زیر یکی رو به هم ببافید. کار بافتن نخ را دوبار تکرار کنید. سبد نوار های حصیری 4 گوشه حصیر را به سمت بالا بکشید و در 4 گوشه سبد مانند تصویر زیر، گیره لباس وصل کنید تا بالا بماند. نوار های حصیری را خیلی سفت و خیلی شل نکشید.

5- حالا باید نوار های حصیری را بردارید و پایه های سبد حصیری را با این نوار های بلند ببافید و کامل کنید. هر دو نوار حصیری را که روی پایه وصل کردید با دست یا کاردک به سمت پایین فشار دهید تا فضا های خالی بین نوار های حصیر پر گردد و نوار حصیری کنار هم قرار گیرد.

توجه: کار صاف کردن و فشرده سازی نوار های حصیری را در هر چهار طرف سبد تکرار کنید.

همچنین بخوانید: آموزش 2 مدل سبد بافی با طناب و کاموا

6- وقتی ارتفاع سبد به اندازه دلخواه شما رسید زمان آن است که بافتن را متوقف کنید و نوار های حصیری پایه را به سمت داخل حصیر خم کنید.

7- بعد از اتمام بافتن، مجددا رشته های بافته شده را به سمت پایین بکشید. اطمینان حاصل کنید که بین تار و پودها فضای خالی وجود ندارد.

8- حالا همه قسمت های سبد حصیر را آنالیز کنید و دقت کنید که گوشه های سبد، دیواره ها و کف سبد به درستی تنظیم شده باشند.

9- قسمت های نوار حصیری بالای سبد که در خاتمهی بافت خم نموده بودید را با قیچی کوتاه کنید. اما از ته نبرید حدود 5 سانتی متر از آن را برای بستن سر سبد رها کنید. با نخ کنافی، خاتمهی نوار های حصیری را به داخل سبد بدوزید و سعی کنید از قسمت خارج سبد پیدا نگردد.

10- در خاتمه از داخل و خارج، به لبه سبد یک نوار حصیری بلند بچسبانید. گیره های لباس را روی چهار طرف سبد قرار دهید و بگذارید یک شب بماند تا سبد روی همین حالت خشک گردد.

11- بعد از اینکه سبد خشک شد و استایل خود را حفظ کرد، می توانید این سبد ها را با رنگ های دلخواه و جذاب رنگ کنید تا برای تزیین یا استفاده فوق العاده شوند.

توجه: بعد از تمام شدن کار حصیر بافی، می توانید خاتمهی حصیر یک تخته نازک چوبی قرار دهید تا استحکام خود را حفظ کند.

همچنین بخوانید: سوغات شمال؛ از شمال کشور چه چیزی بخریم؟

بر گرفته از: Wikihow

منبع: setare.com
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 1787

به "آموزش حصیر بافی؛ روش بافتن سبد های حصیری رنگارنگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش حصیر بافی؛ روش بافتن سبد های حصیری رنگارنگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید