تکنیک های مختلف درس خواندن و زمان استفاده از آن ها

به گزارش تور ارمنستان ارزان، یکی از نخستین نکاتی که درباره آموزش یاد می گیرید این است که تکنیک های خواندن مختلف است و دانش آموزان باید بیاموزند که بسته به نوع تکلیف آموزشی خواسته شده از سوی معلم یا متن، کدام تکنیک خواندن مناسب است.

تکنیک های مختلف درس خواندن و زمان استفاده از آن ها

خبرنگاران | یکی از نخستین نکاتی که درباره آموزش یاد می گیرید این است که تکنیک های خواندن مختلف است و دانش آموزان باید بیاموزند که بسته به نوع تکلیف آموزشی خواسته شده از سوی معلم یا متن، کدام تکنیک خواندن مناسب است.

به گزارش خبرنگاران ؛ آموزش تکنیک های مختلف خواندن و زمان استفاده از آن ها به دانش آموزان بسیار مهم است، به ویژه در دوره امتحانات که محدودیت زمانی مطرح است و دانش آموزان به مهارت های حافظه، یادگیری و خواندن سریع تر احتیاج دارند.

چهار نوع اصلی تکنیک های خواندن عبارتند از:

نکات اصلی (Skimming)

نگاه اجمالی (Scanning)

متمرکز (Intensive)

آزاد (Extensive)

تکنیک نکات اصلی

تکنیک نکات اصلی زمانی به کار می رود که می خواهید نگاه سریعی به مطالب بیاندازید تا ایده اصلی را دریابید. برای به کاربردن این روش، نخستین و آخرین پاراگراف را بخوانید و به تمام عناوین پررنگ نگاه کنید.

این تکنیک برای دانستن موضوع متن در ابتدایی ترین سطح آن مناسب است.

از این تکنیک طبق معمول برای خواندن مجله یا روزنامه استفاده می گردد و به لیست کردن سریع و فکری آن دسته از مقالاتی که ممکن است به خواندن عمیق ترشان علاقه پیدا کنید، یاری می نماید. برای نمونه، ممکن است از این تکنیک برای جست وجوی یک نام در دفترچه راهنمای تلفن بهره ببرید.

اگر این روش خاص را خوب تمرین کنید می توانید به شمارش سرعت 700 واژه در دقیقه برسید. برای رسیدن به این هدف می توانید از دوره های سنتی و پیشرفته تندخوانی یاری بگیرید.

تکنیک نکات اصلی در زمان شما صرفه جویی می نماید. چگونه؟ شما ایده های اصلی هرآن چه را که می خوانید فهمیده، اما انتظار ندارید در جریان به کارگیری این روش، به درک بالایی از کل متن برسید. بااین حال، اگر هدف تان تماشا پیش نمایی از متن برای درک بهتر آن است، این روش مناسب شماست، چون شما را برای خواندن عمیق تر آماده خواهد نمود.

به نقل از پَت وایمِن (Pat Wyman) نویسنده و کارشناس یادگیری، تکنیک نکات اصلی ایده ای عالی برای مرور و شکل گیری یک تصویر فکری است که به تقویت حافظه یاری می نماید.

این روش به یادآوردنِ آن چه را که برای خواندن پیش رو دارید بسیار آسان تر می نماید.

نخست به لیست مطالب نگاهی بیاندازید.

عناوین فرعیِ هر فصل را مرور کنید.

نخستین پاراگراف همان بخش را سریع بخوانید.

هرچیزی را به به صورت پررنگ یا مورب نوشته شده آنالیز کنید.

اگر خلاصه فصلی وجود دارد، زمانی خوبی برای مرور آن است.

این پنج نکته مغز شما را برای مرور موضوع فصل آماده می نماید. پس از آن، برای یافتن ایده های مهم و تعیین می توانید از روش نگاه اجمالی (Scanning) بهره ببرید.

تکنیک نگاه اجمالی

تصور کنید مشغول بازدید از یک شهر تاریخی هستید درحالی که یک کتاب راهنما در دست دارید. به احتمال زیاد برای یافتن مکانی که شاید برای تماشا وسوسه انگیز باشد، به کتاب راهنما فقط یک نگاه اجمالی می کنید.

نگاه اجمالی همان طور که از نامش پیداست به معنای دنبال کردن جملات با نگاه سریع چشم برای یافتن اطلاعات ساده است. در این حالت شما در پی واژه ها یا عبارات خاصی هستید که اطلاعات بیشتری بدهند و پاسخی به پرسش های احتمالی شما باشند.

جالب است که براساس تحقیقات، خواندن از روی صفحه کامپیوتر درواقع مسیر های نگاه اجمالی موثر را مختل می نماید. ازاین رو، خواندن از روی کتاب یا همان کاغذ برای درک سریع تر متون بسیار بهتر است.

چیزی که گاهی اوقات دانش آموزان اهمیت کافی به آن نمی دهند، تصاویر است. در بکارگیری تکنیک نگاه اجمالی باید به تصاویر، همین طور بخش مقدمه و نتیجه گیری توجه کنید.

تکنیک متمرکز

برای استفاده از این تکنیک باید اهداف روشنی در فکر داشته باشید. به یاد داشته باشید این تکنیک درمقایسه با تکنیک های نکات اصلی و نگاه اجمالی بسیار زمان برتر است.

اگر احتیاج دارید گاه شماری رویداد ها را در یک متن طولانی لیست کنید، باید از تکنیک متمرکز بهره ببرید.

این نوع خواندن برای زبان آموزان بسیار مفید است، چراکه در درک واژگان و دریافت معنای آن ها در متن به آن ها یاری می نماید. افزون براین، به حفظ اطلاعات برای مدت طولانی یاری نموده و دانش به دست آمده از خواندنِ متمرکز در حافظه بلندمدت شما باقی می ماند.

این یک علت نتیجه بخش نبودنِ مطالعه حجم زیاد اطلاعات، درست در شب قبل از امتحان است. دانش آموزان به این کار تمایل دارند و هیچ نوع فرایند مطالعه ای را به طور موثر به کار نمی برند و به ویژه به تکنیک متمرکز اعتنا نمی نمایند. شاید پاسخ های امتحان را به خاطر بیاورند، اما خیلی زود همه چیز را از یاد می برند.

تکنیک مطالعه آزاد

مطالعه آزاد به نوعی سرگرمی است. ازآنجاکه عامل لذت در آن وجود دارد، بعید است دانش آموزان از این تکنیک برای خواندن متنی استفاده نمایند که علاقه ای به آن ندارند. این تکنیک احتیاجمند رمزگشایی و تحلیل روان متن و محتوای پیش روست. اگر متن سخت باشد و شما هر چند دقیقه یک بار مکث می کنید تا بفهمید چه گفته شده یا در جستجوی معنای واژگان تازه هستید، تمرکزتان را از دست می دهید و افکارتان منحرف می گردد.

نکته: از تکنیک های نکات اصلی و نگاه اجمالی برای تقویت کلی مهارت خواندن به ویژه برای امتحانات بهره ببرید.

آیا توانایی یادگیری و تحلیل اطلاعات هم ژنتیکی است؟

عجیب نیست اگر هوش بچه ها را همسان هوش والدینشان بدانند. در بیشترموارد، بچه ها والدین شاغل از هوش بالاتری برخوردارند.

بااین حال، پیش از همه اشاره به این نکته مهم است که هوش آکادمیک تنها یک نوع از هوش است و حتی یک استاد دانشگاه با نمره هوش آکادمیک بالا ممکن است بی دست وپاترین آدمی باشد که درعمل ازپس حل مسائل ساده و روزمره زندگی برنیاید.

مفهوم هوش بسیار پیچیده و متنوع است و محدود کردن آن به یک واژه منفرد به معنای خط کشیدن روی انبوهی از معانیست که هوش آن ها را دربرمی گیرد.

دانشمندان میان ژن های ما و توانایی یادگیری و هوش مان هیچ رابطه قابل قبولی نیافته اند.

هیچ آزمون DNA ژنتیکی وجود ندارد که بتواند هوش را پیش بینی کند، زیرا هوش معلول محیط است. به همین علت، والدین شاغل به نظر بچه ها باهوش تری دارند، زیرا مستقیم یا غیرمستقیم آن ها را به سمت و سوی هوشمندی سوق می دهند.

احتمالا، این نیز بدیهی است که والدینی که به بچه هاشان بی توجهی می نمایند و آن ها را در انجام تعهدات درسی تشویق نمی نمایند، عمکلرد تحصیلی بچه هاشان خوب نیست، درنتیجه این بچه ها به ظاهر از هوش کمتری برخوردارند.

منبع: howtolearn

منبع: فرادید
انتشار: 8 دی 1401 بروزرسانی: 8 دی 1401 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 2529

به "تکنیک های مختلف درس خواندن و زمان استفاده از آن ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکنیک های مختلف درس خواندن و زمان استفاده از آن ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید