موافقت دولت با ثبت تمایل به اهدای عضو در اطلاعات هویتی کارت ملی و گواهینامه

به گزارش تور ارمنستان ارزان، مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان از موافقت دولت با درج تمایل افراد به اهدای عضو پس از مرگ مغزی در اطلاعات هویتی مرتبط با کارت ملی و گواهینامه اطلاع داد.

موافقت دولت با ثبت تمایل به اهدای عضو در اطلاعات هویتی کارت ملی و گواهینامه

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان از موافقت دولت با درج تمایل افراد به اهدای عضو پس از مرگ مغزی در اطلاعات هویتی مرتبط با کارت ملی و گواهینامه اطلاع داد.

دکتر کتایون نجفی زاده در این باره گفت: در بسیاری از کشورها، نشان اهدای عضو که نشان دهنده تمایل افراد برای اهدای اعضایشان پس از مرگ مغزی است، روی گواهینامه آنها درج می گردد و به این ترتیب در صورت بروز حادثه ای برای آنها و پیش آمدن شرایط مرگ مغزی، تصمیم گیری درباره اهدای اعضای آنها برای خانواده و تیم پزشکی می تواند با سرعت و سهولت بیشتری انجام گردد.

ما هم از حدود 8 سال قبل به دولت محترم پیشنهاد کردیم ترتیبی اتخاذ کند تا مانند سایر کشورها، نشان اهدای عضو روی گواهینامه هموطنان داوطلب درج گردد. در این سال ها پیگیری های فراوانی در این زمینه انجام دادیم و در یک نوبت هم این درخواست در کمیسیون اجتماعی دولت مطرح شد اما از سوی اعضای کمیسیون رد شد. با پیگیری های مجدد ما، این موضوع پس از مدتی دوباره در کمیسیون اجتماعی مطرح شد و این بار با اقبال اعضا روبرو شد. پس از مدت ها در ابتدای هفته جاری خبر رسید خوشبختانه موضوع ثبت تمایل افراد به اهدای عضو در اطلاعات مرتبط با کارت ملی و گواهینامه به تصویب هیئت دولت رسیده است.

به گفته مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان به زودی موضوع تمایل افراد به اهدای عضو، در سامانه الکترونیکی اطلاعات هویتی افراد ثبت خواهد شد تا در سراسر کشور قابل دسترس باشد و چنانچه حادثه منجر به مرگ مغزی برای آنها رخ داد، با یک جست وجوی ساده در این سامانه معین گردد کارت اهدای عضو داشته اند. دکتر نجفی زاده اضافه کرد: خوب است بدانید در بعضی کشورها، موضوع داوطلب اهدای عضو بودن افراد روی پلاک خودروهایشان هم درج شده و شما می توانید عبارت organ donor را روی پلاک خودروی بعضی افراد ببینید. تصویب این پیشنهاد در هیئت محترم دولت هم، قدم مهمی در راستای فرهنگسازی موضوع اهدای عضو در کشور ما محسوب می گردد و امیدواریم این مصوبه هرچه زودتر اجرایی گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 1 تیر 1400 بروزرسانی: 1 تیر 1400 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 2013

به "موافقت دولت با ثبت تمایل به اهدای عضو در اطلاعات هویتی کارت ملی و گواهینامه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موافقت دولت با ثبت تمایل به اهدای عضو در اطلاعات هویتی کارت ملی و گواهینامه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید