چگونه اطلاعات شخصی را در ویندوز رایانه پاک کنیم؟

به گزارش تور ارمنستان ارزان، اگر بخواهید ویندوز رایانه خود را به کسی دهید یا قصد فروش آن را داشته باشید، تنها با چند کلیک می توانید هارد درایو آن را پاک نموده و به شرایط کارخانه برگردانید.

چگونه اطلاعات شخصی را در ویندوز رایانه پاک کنیم؟

اگر کار پاکسازی اطلاعات شخصی در مدلهای قدیمی تر ویندوز کار راحتی نبود اما در ویندوز 10 این کار فوق العاده ساده شده است. اگر مایل هستید فضای هارد درایو را کاملا پاک کنید و سیستم را به شرایط کارخانه برگردانید، می توانید مستقیما هارد درایو خود را ریست نموده و به نسخه تازه ویندوز برگردید. اما اگر به دنبال واگذاری رایانه ویندوز خود به فرد دیگری هستید و می خواهید مطمئن شوید که اطلاعات ذخیره شده در دستگاه شما برای مالک بعدی رایانه غیرقابل دسترسی خواهد بود، می توانید با چند کلیک تمامی اطلاعات شخصی رایانه تان را پاک کنید.

بر اساس گزارش بیزنس اینسایدر، اگر هارد درایو شما از نوع HDD است، زمانی که ویندوز را ریفرش می کنید، کاملا پاک خواهند شد اما اگر هارد درایو شما SSD باشد، باید اقدامات بیشتری انجام دهید تا مطمئن شوید که اطلاعات قدیمی شما حتی پس از حذف شدن قابل بازیابی نخواهند بود و باید هاردتان را رمزنگاری کنید.

چگونه هارد درایو SSD رمزنگاری می گردد؟

راحتترین راه برای رمزنگاری رایانه شخصی، استفاده از گزینه رمزنگاری موجود در ویندوز است اما همه هاردهای SSD از این قابلیت پشتیبانی نمی نمایند. برای این که دریابید آیا چنین امکان وجود دارد باید مراحل زیر را طی کنید:

روی دکمه استارت کلیک نموده و به قسمت Setting یا تنظیمات بروید.

روی گزینه System و سپس روی گزینه About (درباره) کلیک کنید.

اگر گزینه Device Encryption (رمزنگاری دستگاه) را مشاهده کردید، روی آن کلیک نموده و دستورالعملها برای رمزنگاری هارد درایوتان را دنبال کنید.

اگر چنین گزینه ای برای رایانه شخصی شما وجود ندارد، ممکن است با توجه به نسخه ویندوز 10 که در دستگاهتان نصب شده است، بتوانید BitLocker را فعال کنید. روی گزینه تنظیمات BitLocker کلیک نموده و دستورالعلمها را برای فعال کردن آن دنبال کنید. اگر لینک موجود شما را به فروشگاه مایکروسافت برای خرید ویندوز 10 پرو BitLocker راهنمایی کرد، چاره دیگری به جز پرداخت پول برای دریافت این ارتقا ندارید.

گزینه BitLocker در صورت حمایت نسخه ویندوزی که رایانه تان با آن کار می نماید، گزینه راحتی است. اما اگر نمی توانید از گزینه های رمزنگاری موجود در ویندوز بهره ببرید، می توانید از ابزارهای رمزنگاری دیگر بهره بگیرید. ابزارهای رمزنگاری فراوان رایگانی شامل TrueCrypt و VeraCrypt وجود دارد.

چگونه رایانه ویندوز را پاک کنید؟

پس از این که هارد درایو را رمزنگاری کردید یا اگر به رمزنگاری آن نیازی ندارید، می توانید از ویندوز برای پاک کردن رایانه شخصی و بازگرداندن تنظیماتش به شرایط پیش فرض کارخانه بهره ببرید. برای این منظور:

روی دکمه استارت و سپس روی گزینه Setting کلیک کنید.

روی Update&Security کلیک کنید.

روی Recovery کلیک کنید.

در صفحه Recovery در بخش Reset this PC روی Get Started کلیک کنید.

در صفحه Choose an option روی Remove everything کلیک کنید. سپس دستورالعملها را برای کامل کردن این فرآیند دنبال کنید. ویندوز رایانه را به تنظیمات اولیه با نصب جدید ویندوز برخواهد گرداند.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 3 دی 1399 بروزرسانی: 3 دی 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 1684

به "چگونه اطلاعات شخصی را در ویندوز رایانه پاک کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه اطلاعات شخصی را در ویندوز رایانه پاک کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید