بانک مرکزی ، برگزاری 49 مرحله حراج عملیات بازار باز

به گزارش تور ارمنستان ارزان، خبرنگاران - بانک مرکزی در سال 1399، 49 حراج عملیات بازار باز را برگزار کرد و در مجموع 1829.1 هزار میلیارد ریال اعتبار کوتاه مدت در اختیار بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی قرار داد.

بانک مرکزی ، برگزاری 49 مرحله حراج عملیات بازار باز

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، با توجه به پیش بینی این بانک از شرایط نقدینگی در بازار بین بانکی، موضع پولی بانک مرکزی در این هفته جذب نقدینگی بود. از این رو، بانک مرکزی در روز چهارشنبه 27 اسفندماه عملیات بازار باز نداشت. لذا تنها معاملات مربوط به سررسید توافق بازخرید روز دوشنبه 25 اسفند به ارزش 58.7 هزار میلیارد ریال توسط کارگزاری بانک مرکزی در روز چهار شنبه 27 اسفند ماه انجام شد.

در دو روز گذشته بانک ها و موسسات اعتباری در نه نوبت از اعتبارگیری قاعده مند در مجموع به ارزش 254.8 هزار میلیارد ریال استفاده کردند. همچنین در دو روز گذشته 9.8 میلیارد ریال اوراق بدهی دولتی متعلق به بانک مرکزی توسط کارگزاری این بانک در بازار ثانویه فروخته شد.

در سال 1399، بانک مرکزی 49 حراج عملیات بازار باز را برگزار کرد و در مجموع 1829.1 هزار میلیارد ریال اعتبار کوتاه مدت در اختیار بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی قرار داد. گفتنی است که مانده توافق بازخرید در عملیات بازار باز در سرانجام اسفندماه امسال صفر است. از طرف دیگر، بانک های و موسسات اعتباری غیربانکی در سال 1399 در 331 فقره قرارداد و 88 نوبت از اعتبارگیری قاعده مند جهت برطرف احتیاجهای نقدینگی اضطراری استفاده کردند و مانده اعتبارگیری قاعده مند در سرانجام امسال 227 هزار میلیارد ریال است.

شایان ذکر است، بانک مرکزی در چارچوب مدیریت نقدینگی مورد احتیاج بازار بین بانکی ریالی، عملیات بازار باز را به صورت هفتگی اجرا می نماید. موضع این بانک (خرید یا فروش قطعی یا اعتباری اوراق بدهی دولتی) بر اساس پیش بینی شرایط نقدینگی در بازار بین بانکی و با هدف کاهش نوسانات نرخ بازار بین بانکی حول نرخ هدف، به وسیله انتشار اطلاعیه در سامانه بازار بین بانکی اعلام می گردد. متعاقب اطلاعیه مزبور، بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی می توانند در راستای مدیریت نقدینگی خود در بازار بین بانکی، نسبت به ارسال سفارش ها تا مهلت مشخص شده به وسیله سامانه بازار بین بانکی اقدام نمایند.

بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی می توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه از اعتبارگیری قاعده مند (دریافت اعتبار با وثیقه از بانک مرکزی) مشروط به در اختیار داشتن اوراق بدهی دولتی و در قالب توافق بازخرید با نرخ سود سقف دالان (22 درصد) استفاده نمایند.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 26 فروردین 1400 بروزرسانی: 26 فروردین 1400 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 1906

به "بانک مرکزی ، برگزاری 49 مرحله حراج عملیات بازار باز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانک مرکزی ، برگزاری 49 مرحله حراج عملیات بازار باز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید