با موجودات اساطیری عجیب در فرهنگ هندوها آشنا شوید

به گزارش تور ارمنستان ارزان، به نقل از واندر لیست، حیوانات همیشه بخشی حیاتی از اساطیر هر منطقه ای بوده اند. این موجودات خیالی که بیشتر اوقات ترکیبی از کاراکتر ها و حیوانات مختلف هستند، گاهی نمادی از قدرت، زیبایی، تواضع، طمع، دانایی، ظلم و بسیاری نماد های دیگر هستند.

با موجودات اساطیری عجیب در فرهنگ هندوها آشنا شوید

بسیاری از این جانوران اساطیری و افسانه ای به اندازه ای معروف و شناخته شده هستند که در ادبیات مدرن نیز از آن ها استفاده می شود. اژد ها و اسب های تک شاخ بهترین مثال برای اثبات این ادعا هستند. در اینجا با موجودات کمتر شناخته شده از اساطیر هندو آشنا خواهید شد.

یالی Yali

یالی معمولا به شکل موجودی به تصویر کشیده می شود که بخشی از آن مانند شیر، بخشی از آن شبیه فیل و از جهاتی نیز به اسب شباهت دارد. طراحی هایی از یالی به صورت گسترده در دیوار ها و ستون های معابد جنوب هند دیده می شود. طبق باور عموم، گفته می شود که این موجود، قدرت، سرعت و خوی وحشی شیر را دارد. به همین منظور آن را در ورودی معابد یا حتی خانه ها طراحی می کنند که شیطان را دور نگاه دارند.

ایراواتا

نام این موجود به معنای ساخته شده از آب است. ایراواتا نمادی از یک فیل 4 سر است که به طور کامل سفید است و بال نیز دارد. بر اساس اساطیر هندو وقتی خدایان، اقیانوس ها را متلاطم می کند این موجود سر از آب بیرون می آورد. این موجود متعلق به ایندرا خدای آب در افسانه های هندو است. در این افسانه، هر چهار جهت یک نگهبان الهی دارد و هرکدام از این نگهبان ها از فیل به عنوان وسیله نقلیه استفاده می کنند. ایرواتا به نوعی رئیس این فیل ها محسوب می شود.

ماکارا

ماکارا یک کلمه سانسکریتی و به معنای اژد های دریا یا هیولای دریایی است. این موجود نیز مرکبی برای وارونا بود که در دین ودائی به خدای آسمان گفته می شود. او همچنین خدای آب، اقیانوس، قانون و جهان اموات است. ماکارا در برخی از دیوارنگار ها و مجسمه ها به با سر و فک یک کروکودیل، خرطوم فیل و دومی مانند طاووس نمایش داده می شود. این موجود در بین 12 نماد زودیاک نیز دیده می شود.

گراندابروندا

گراندابروندا، یک پرنده خیالی در اساطیر هندو است. اعتقاد بر این است که این پرنده دو سر قدرت هایی جادویی دارد و می توان آن را در بسیاری از معابد در سراسر کشور هند دید. در اساطیر هند این موجود توسط ناراسیما خلق شد که بتواند در مقابل شیوا بایستد. گرانداروندا اکنون نیز در نماد های کارناتاکا، یکی از ایالت های جنوبی کشور هند دیده می شود.

ناواگونجارا

این موجود کله خروس، گردن طاووس، کمر شیر، دمی مثل مار و پایی شبیه فیل دارد. دیگر از پا های او نیز یکی مثل ببر و دیگری دست انسان است. از این موجود توسط کریشنا، از خدایان هندو استفاده می شد که به آرجونا، یکی از مبارزان در افسانه هندو آموزش دهد.

گارودا

گارودا به معنای عقاب است. این موجود سر و بال های یک عقاب را دارد و بقیه اعضای بدن او مثل یک انسان است، اما با این حال یک پرنده محسوب می شود. از این موجود در منابع مختلفی مثل رامایانا نام آورده شده است. گارودا مرکب ویشنو بوده است.

تیمینگیلا

در زبان سانسکریت، تیمی به معنای وال است و گیلا هم به هم قورت دادن است. تیمی گیلا یک موجود دریایی بزرگ الجثه در اساطیر هندو است. گفته می شود این موجود به اندازه ای بزرگ است که می تواند یک وال را به راحتی ببلعد. از این موجود هم در حماسه باستانی رامایانا و مهاباراتا که دو منظومه بزرگ حماسی هند را تشکیل می دهند، نام برده شده است.

باشگاه خبرنگاران

منبع: گردشبان
انتشار: 15 فروردین 1400 بروزرسانی: 15 فروردین 1400 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 1882

به "با موجودات اساطیری عجیب در فرهنگ هندوها آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با موجودات اساطیری عجیب در فرهنگ هندوها آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید