جزئیات شناسایی لوکس نشین ها برای مالیات ستانی

به گزارش تور ارمنستان ارزان، در بودجه سال جاری دو مالیات جدید، چون مالیات از خانه و خودرو های لوکس در نظر گرفته شده است که افراد مشمول مالیات خودرو ها و منازل لوکس تا دو ماه دیگر شناسایی می شوند که به گفته معاون سازمان امور مالیاتی از نیروی انتظامی، شهرداری و وزارت راه و شهرسازی اطلاعات مورد احتیاج اخذ مالیات از لوکس نشین ها جمع آوری می گردد.

جزئیات شناسایی لوکس نشین ها برای مالیات ستانی

به گزارش ایسنا، طبق بودجه امسال دو نوع مالیات جدید به سیستم مالیات ستانی کشور اضافه شده که شامل مالیات بر خانه و خودرو های لوکس است.

براساس قانون، خودرو های لوکس خودرو هایی هستند که در انتهای سال 1400 قیمت ساخت یا واردات آن، بالای یک میلیارد تومان باشد که قیمت این خودرو ها توسط سازمان امور مالیاتی اعلام می گردد و مالکان این خودرو ها باید تا بهمن ماه امسال این مالیات را پرداخت نمایند. در غیر این صورت قادر به نقل و انتقال خودرو نیستند و باید مبلغ مالیات را در زمان نقل و انتقال پرداخت نمایند.

چه خانه و خودرو هایی لوکس اند؟

نرخ مالیات سالانه این خودرو ها به توضیح ذیل است:

1- تا مبلغ 1.5 میلیارد تومان نسبت به مازاد 1 میلیارد تومان معادل یک درصد

2- تا مبلغ سه میلیارد تومان نسبت به مازاد 1.5 میلیارد تومان معادل دو درصد

3- تا مبلغ 4.5 میلیارد نسبت به مازاد 3 میلیارد تومان معادل سه درصد

4- نسبت به مازاد 4.5 میلیارد معادل چهار درصد

همچنین، طبق تصویب مجلس، خانه هایی که ارزش آن ها با احتساب عرصه و اعیان بیش از 10 میلیارد تومان باشد، خانه لوکس محسوب شده و مالک آن باید در بهمن امسال این مالیات را پرداخت کند که خانه های درحال ساخت و در سال تملک از پرداخت این مالیات معاف هستند.

در این بین، ضروری است بدانید تا نرخ مالیات سالانه این خانه های لوکس نیز به توضیح ذیل است:

1- نسبت به مازاد 10 میلیارد تا 15 میلیارد تومان؛ یک در هزار

2- نسبت به مازاد 15 میلیارد تا 25 میلیارد تومان؛ دو در هزار

3- نسبت به مازاد 25 میلیارد تا 40 میلیارد تومان؛ سه در هزار

4- نسبت به مازاد 40 میلیارد تا 60 میلیارد تومان؛ چهار در هزار

5-نسبت به مازاد 60 میلیارد تومان به بالا پنج در هزار

لوکس نشین ها باید تا آخر بهمن مالیات بدهند

طبق این گزارش، کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی باید مالیات سالانه مربوط به هر یک از واحد های مسکونی و خودرو های تحت تملک خود و افراد تحت تکفل را حداکثر تا خاتمه بهمن ماه امسال پرداخت نمایند.

آنالیز اعداد و ارقام درنظر گرفته شده برای خانه و خودرو های لوکس و نرخ مالیات آن ها با این واکنش از سوی کارشناسان مالی روبرو شد که نرخ این دو نوع مالیات باید تصاعدی می بود و در نرخ گذاری این مالیات ها نیز باید دقت زیادی صورت می گرفت، زیرا خطا در این زمینه می تواند موجب انتقال نقدینگی و سرمایه از یک بازار به بازار دیگر گردد.

از سوی دیگر، به تازگی رئیس کل سازمان امور مالیاتی اعلام نموده است که افراد مشمول مالیات خودرو ها و منازل لوکس تا خرداد شناسایی و این موضوع به آنان ابلاغ می گردد.

طبق گفته وی، اگر ارزش مجموع خودرو های یک فرد و فرزندان کمتر از 18 سال او بیش از یک میلیارد تومان باشد مشمول مالیات می شوند و درحالیکه ارزش خودروی هر یک از زوجین در خانواده کمتر از دو میلیارد تومان باشد، معاف از مالیات هستند.

درآمد حاصل از مالیات خانه و خودرو های لوکس کجا می رود؟

علاوه براین، در این زمینه محمود علیزاده - معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی - بیان کرد: در مورد شناسایی صاحبان خانه های لوکس به وسیله اطلاعاتی که سامانه های شهرداری و املاک و اسکان وزارت راه و شهرسازی در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار می دهند، صاحبان و خانه های لوکس برای اخذ مالیات شناسایی می شوند.

وی اضافه کرد: برای شناسایی خودرو های لوکس نیز با استفاده از اطلاعات نیروی انتظامی درباره مشخصات خودرو و هم مالک آن در جهت مالیات ستانی اقدام می گردد.

علیزاده با بیان اینکه مالیات از خانه و خودرو های لوکس به عنوان یک درآمد مالیاتی هستند، گفت: از آنجا که این نوع مالیات یکی از درآمد های مالیاتی کشور اعلام شده است و درآمد های حاصل از آن به حساب خزانه واریز می گردد، اگر در قانون ذکر گردد که درآمد حاصل از آن صرف امور خاصی گردد، حتما اقدام لازم در این زمینه صورت می گیرد.

منبع: فرارو
انتشار: 14 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 14 اردیبهشت 1400 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 1936

به "جزئیات شناسایی لوکس نشین ها برای مالیات ستانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شناسایی لوکس نشین ها برای مالیات ستانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید