حقایقی در خصوص تایلند ، کشور پادشاهی جنوب شرق آسیا

به گزارش تور ارمنستان ارزان، کشور تایلند که کشور پادشاهی در جنوب شرق آسیا شناخته می گردد، یکی از مقاصد گردشگری ایرانیان است که شهرهای مختلف آن نیز هواداران زیادی در بین مردم ایران دارد. نام قبلی این کشور، سیام بوده است و در حال حاضر به کشور تایلند شناخته می گردد. مردم آن به زبان تایلندی صحبت می نمایند و دین بیشتری آنها بودایی است. این کشور را نباید صرفاً با سواحل رویایی و زیبایی های طبیعی اش شناخت. حقایق زیادی در تاریخ این کشور موجود است که دانستنشان می تواند جذاب باشد پس در ادامه ما را همراهی کنید.

حقایقی در خصوص تایلند ، کشور پادشاهی جنوب شرق آسیا

با تور ارزان تایلند به طبیعتی همچون بهشت سفر کنید

حقایق تایلند، کشور پادشاهی باستانی

1) معنای اصلی نام کشور تایلند که Prathet Thai است، در زبان تایلندی به معنی سرزمین آزاد است. تنها کشوری در جنوب شرقی آسیا که هیچ وقت تحت استعمار هیچ کشور اروپایی دیگری قرار نگرفته است!

2) در تایلند، بزرگ ترین تندیس طلایی بودا، بزرگ ترین مزرعه تمساح جهان، بزرگ ترین رستوران جهان، طولانی ترین پل تک دهانه معلق و بلندترین هتل جهان وجود دارند!

3) در بین مردم جوان قدیمی تایلند و حتی پادشاهان، مرسوم بوده است که قبل از بیست سالگی، برای یک مدت کوتاه هم که شده، تارک جهان و راهب بودایی می شدند. هر چند که با گذشت زمان، جوان تر های این کشور جنوب شرق آسیا تمایل کمتری به این کار دارند.

4) کوچکترین پستاندار جهان در تایلند زندگی می نماید و نام آن Craseonycteris thonglongyai است.

5) بلندترین موی این کشور در اختیار یک مرد جادوگر تایلندی است!

6) گران ترین جشن عروسی حیوانات در سال 1966 و در این کشور پادشاهی برگزار شده است. دو گربه نایاب چشم رنگی به نام های فت و پلوی جشنی با هزینه 16241 گرفتند و با یکدیگر ازدواج کردند!

7) در سال 1990، برای درمان یک فیل 38 ساله که در منطقه مین کاری شده به شدت آسیب دیده بود، 30 دامپزشک برای درمان او دور هم گرد آمدند. این بیشترین تعداد حضور دامپزشک بالای سر یک حیوان بیمار است!

8) رکود بیشترین تعداد در گروه چتربازی هم در اختیار تایلندی ها است. در سال 1991، یک گروه 282 نفری از چتربازان در راتچاتانی در یک سقوط آزاد این رکورد به ثبت رساندند. آنها به مدت 7.11 ثانیه حلقه ای که تشکیل دادند را نگه داشتند.

9) بزرگترین کیک جشن کریسمس جهان در کشور پادشاهی تایلند و 5 روز مانده به خاتمه سال 1997 در بانکوک تایلند پخته شد. این کیک 2300 کیلوگرمی را بین 19121 نفر تقسیم کردند تا کامل خورده گردد!

10) گربه ها هم در پادشاهی تایلند، جهت رفت و آمد دارند. به طوری که طولانی ترین جهت گربه روی جهان با طول 1584 در این کشور واقع شده است. این راه بسیار باریک در نهم آوریل سال 2010 به ثبت رسید.

11) تایلند در داشتن پرموترین کودک جهان هم رکورددار است!

12) حتی پایتخت این کشور پادشاهی هم جزو عجایب است. ترجمه این نام طولانی از زبان محلی می گردد: شهر فرشتگان، شهر بزرگ جاودانه، شهر باشکوه نه جواهر، مسند پادشاه، شهر کاخ های سلطنتی، شهر خدایان مجسم، ساخته شده توسط Visvakarman به دستورایندرا است. حالا نگاهی به عبارت محلی اش بیندازیم: Krungthepmahanakhon Amonrattanakosin Mahintharayutthaya Mahadilokphop Noppharatratchathaniburirom Udomratchaniwetmahasathan Amonphimanawatansathit Sakkathattiyawitsanukamprasit

13) تایلندی جزو زبان هایی است که حروف صدادار زیادی در الفبایش دیده می گردد! این الفبا، دارای 32 حرف صدادار و 44 حرف بی صدا است!

14) محیط مناسب این کشور جنوب شرق آسیا اجازه می دهد که یک دهم گونه های جانوری جهان در این جا زندگی نمایند. چیزی نزدیک به 1500 گونه از جمله ارکیده های وحشی در جنگل هایش رشد می نمایند و بزرگ ترین صادر نماینده گل ارکیده در جهان است!

15) حیوان بومی پادشاهی تایلند، نامش گربه سیامی است! البته در زبان تایلندی به آنها الماس ماه یا Wichen maat می گویند. در کتاب های باستانی شعر تایلندی که از قرن 14 به جا مانده اند، 23 گونه مختلف گربه ذکر شده است. اما از این تعداد، فقط شش نوع به قرن حاضر رسیده اند. یکی از هدیه های خوش یمن مراسم عروسی هم، یک جفت گربه سی سوات است که از گونه گربه های سیامی به حساب می آیند.

16) این کشور پادشاهی در داشتن سمی ترین مار جهان یعنی مار کبری هم رکورد دار است! مار کبری تایلندی دارای بدنی طولانی است که گاهی تا 5.5 متر یا حتی بیشتر از آن نیز می رسد. سم نیش این مار، به راحتی می تواند یک فیل را بیاندازد.

17) نوعی پرنده به نام Swiftlet در این کشور زندگی می نماید که لانه هایشان را از بزاق پرنده های نر می سازند! یکی از پرطرفدارترین و گران قیمت ترین مواد غذایی در جهان، لانه همین پرندگان است که فقط 450 گرم آن، 900 دلار قیمت دارد!

18) بیش از 1300 گونه ماهی نیز در رودخانه مکونگ تایلند زندگی می نمایند بزرگ ترین ماهی های آب شیرین جهان هم در بین آنها هستند. از جمله گربه ماهی غول پیکر که نزدیک به سه متر طول و نزدیک به 300 کیلوگرم وزن دارد!

19) در بین آبزیان تایلندی، شاید بد نباشد به یکی از عجیب ترین آبزیان جهان نیز اشاره نمود: ماهی های گوبی! این نوع ماهی ها در خشکی زندگی می نمایند و می توانند از درخت هم بالا بروند! برای راه رفتن از باله های خود استفاده می نمایند و اکسیژن را به وسیله پوست و آستر مغزی دهانشان جذب می نمایند. غذای این ماهی جلبک است و معمولاً در خشکی و بیرون از آب زندگی می نماید.

20) صدهزار فیل در صد سال گذشته در این کشور پادشاهی جنوب شرق آسیا زندگی می نموده اند. در این میان، 20 هزارتای آنها رام نشده بودند، اما از آن همه فیل، در حال حاضر فقط پنج هزار تایشان در تایلند وجود دارند بیشتر از نیمی آنها اهلی شده اند.

21) فیلمی در هالیوود به نام پادشاه و من ساخته شده است که از نظر پادشاهی تایلند، توهین به آنها محسوب می گردد. بنابراین نمایش آن، چه به صورت فیلم و چه به صورت تئاتر خیابانی در این کشور ممنوع است. پادشاه سیامی که در این فیلم معرفی می گردد، تنها پادشاهی بوده که تسلط کامل به زبان انگلیسی داشته و آن قدر باهوش بوده که پدر دانشمندان تایلندی نامیده می گردد. اما در پادشاه و من مردی بی فرهنگ معرفی شده است!

22) از نظر مساحت، تایلند پنجاه و یکمین کشور بزرگ جهان به حساب می آید!

23) داشتن کانال های آبی زیاد در سطح شهر، باعث شده که به بانکوک، ونیز شرق گفته گردد.

24) بلندترین برج مراقبت فرودگاهی جهان، به ارتفاع 132 متر در فرودگاه بین المللی دون موئنگ تایلند واقع شده است.

25) شلوغ ترین و پرجنب و جوش ترین منطقه توریستی بانکوک، بخش Khao san Road است.

26) در سال 2008 گزارشی در نشریه Travel and Leisure منتشر شده که در آن، بانکوک را بهترین شهر جهان شناخته شده است.

27) این کشور جنوب شرق آسیا، سالیانه حدود شش میلیون گردشگر خارجی دارد. به این تعداد، مهاجرانی که از کشورهای توسعه یافته جذب این کشور می شوند نیز اضافه کنید.

28) بیشترین فراوری قلع جهان متعلق به پادشاهی تایلند است.

29) تایگر وودز که یکی از بزرگ ترین بازیکنان گلف جهان به حساب می آید، دارای پدری آمریکایی و مادری تایلندی است.

30) هیچ کسی نباید در جایگاهی بلندتر نسبت به اعضای خانواده سلطنتی قرار بگیرد. به همین دلیل ترن هوایی گاهی متوقف می گردد، زیرا اعضای خانواده باید در جایگاهی بالاتر از آنها باشند.

31) طولانی ترین دوره پادشاهی در این کشور، متعلق به بومیبول آدولیاده است که در سال 1946 به عنوان شاه رامای نهم برگزیده شد. این پاشاه، در سال 1927 و زمانی که در پدرش در دانشگاه در حال تحصیل در رشته داروسازی بود، در آمریکا به جهان آمد. مدرک مهندسی خود را از دانشگاهی در سوئیس دریافت نموده و در عین حال طرحی برای باور کردن ابرها ارائه نموده است. او همچنین سازنده سرود ملی تایلند است و ساکسیفون هم می نوازد.

منبع: همگردی
انتشار: 25 مهر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 672

به "حقایقی در خصوص تایلند ، کشور پادشاهی جنوب شرق آسیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقایقی در خصوص تایلند ، کشور پادشاهی جنوب شرق آسیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید