دژپسند: استقراض از بانک مرکزی توهم است

به گزارش تور ارمنستان ارزان، وزیر امور مالی و دارایی درباره نحوه تأمین مالی بودجه امسال تاکید کرد: دولت تا کنون بدون استقراض، تمام تعهدات مالی خود را پرداخت کرده و امسال نیز برنامه جدی در این زمینه دارد.

دژپسند: استقراض از بانک مرکزی توهم است

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، فرهاد دژپسند با بیان اینکه موضوع استقراض دولت از بانک مرکزی، توهمی است که عده ای همچنان بر آن اصرار دارند، توضیح داد: دولت یازدهم و دوازدهم هیچگاه به دنبال استقراض از بانک مرکزی و پولی شدن کسری ناشی از عدم تحقق منابع نبوده و امسال نیز برنامه جدی دولت آن است که از این شیوه برای تأمین هزینه های خود استفاده نکند.

وی گفت: طرح بحث استقراض دولت از بانک مرکزی دلایل خاص دارد که می تواند ناشی از قهرمان سازی های خاص باشد، اما، چون این بحث از اساس اشتباه است، بیش از این به آن ورود نمی کنم.

دژپسند، سال 1399 را سالی ویژه از منظر مالی بیان کرد که چندین واقعه و رخداد از جمله تنگ تر شدن حلقه تحریم ها و شیوع کرونا، به صورت همزمان، اداره کشور را از منظر تأمین مالی اقتصاد و بودجه دولت تحت تأثیر قرار داده و با چالش رو به رو ساخته است.

وی با بیان اینکه در اقتصاد ما دولت نقش بی بدیلی ایفا می کند و عملکردش بر اقتصاد کشور، بسیار اثرگذار است، گفت: برای نمونه، با توجه به شرایط موجود، دولت می تواند با منابعی که به اقتصاد تزریق می کند برای برون رفت از رکود، اهرم های لازم را ایجاد کند.

وزیر اقتصاد در ادامه توضیح داد: در سه ماهه اول امسال به رغم همه مسائل، توانستیم با همکاری تمامی دستگاه های متولی به نحوی امور را مدیریت کنیم که بدون استقراض از بانک مرکزی کلیه تعهدات دولت را بخوبی ایفا کنیم.

وی گفت: دقیق تر اگر بخواهم توضیح دهم باید بگویم که در این دوره با تلاش های انجام شده، عمده درآمد های دولت ناشی از فروش کالا و خدمات و بهره مالکانه مطابق برنامه تحقق یافت و با وجود تمامی محدودیت ها، با اعمال سیاست ها و سازوکار های انگیزشی، درآمد های مالیاتی به میزان قابل قبولی وصول شدند.

دژپسند گفت: از ناحیه واگذاری ها و خصوصی سازی تا به امروز توانستیم بیش از دو برابر (حدود 13 هزار میلیارد تومان)، کل منابع حاصله از محل واگذاری در سال گذشته، درآمد وصول کنیم. همچنین با انتشار منظم اوراق منطبق بر یک برنامه منسجم توانستیم از ظرفیت این بازار نیز به نحو مطلوب استفاده کنیم به نحوی که هم اکنون حدود پنج هزار میلیارد تومان به صورت هفتگی اوراق دولتی در بازار به فروش می رسد.

وی اضافه کرد: در نهایت مطابق معمول همه ساله از تنخواه به میزان اجازه داده شده نیز استفاده کردیم و خوشبختانه در سه ماهه اول با ترکیب بهینه این منابع درآمدی توانستیم منابع مورد نیاز دولت را پوشش دهیم.

وزیر اقتصاد یادآور شد: ما برای قطع وابستگی بودجه به نفت و پوشش عدم تحقق منابع درآمدی پیش بینی شده، تنها به یک منبع درآمدی بسنده نکرده ایم و با هدف مدیریت کلان اقتصاد کشور و تعادل بخشی به بودجه عمومی تلاش می کنیم از تمامی منابع دارای ظرفیت در این فضا بهره ببریم تا شاهد حداقل عوارض و آسیب ها در میان مدت و بلند مدت باشیم.

دژپسند اضافه کرد: شاید برخی از روش ها در کوتاه مدت ساده تر باشند و منابع بیشتری را در اختیار دولت قرار دهند، اما ما در وزارت امور مالی و دارایی باید اقتصاد کشور را در مقاطع مختلف زمانی ببینیم و بهترین روش های تأمین مالی را در این چارچوب انتخاب کنیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 1463

به "دژپسند: استقراض از بانک مرکزی توهم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دژپسند: استقراض از بانک مرکزی توهم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید