راهنمای بازدید از موزه واتیکان

به گزارش تور ارمنستان ارزان، موزه های واتیکان مجموعه ای از موزه های هنری هستند که در شهر واتیکان واقع شده اند. این موزه ها بزرگترین و با ارزش ترین مجموعه های هنری را در خود جای داده و خانه بعضی از مشهورترین شاهکارهای دنیا از جمله سقف کلیسای سیستین میکل آنژ و مدرسه رافائل آتن هستند. اما برای بازدید از آثار ارزشمند موزه واتیکان باید از نحوه چگونگی خرید بلیط، برترین زمان بازدید و حتی تورهایی که گشت و گذار در این موزه ها را برنامه ریزی می نمایند اطلاع داشته باشید. این مطلب یک راهنمای کامل برای بازدید از موزه را در اختیارتان قرار می دهد.

راهنمای بازدید از موزه واتیکان

آنچه در این مطلب می خوانید

 • تاریخچه واتیکان
 • در واتیکان از چه جاذبه هایی تماشا می کنیم؟
 • بازدید از موزه واتیکان
 • قوانین بازدید از واتیکان
 • نحوه خرید بلیط بازدید از موزه واتیکان
 • چند حقیقت جالب درباره موزه واتیکان
 • سوالات متداول

تاریخچه واتیکان

تاریخ واتیکان با شهادت سنت پیتر در سال 67 بعد از میلاد آغاز شد! این شهر در سال 1277 بود که به اقامتگاه رسمی پاپ تبدیل شد.

هر یک از پاپ هایی که در واتیکان ساکن بودند، المان ها و ویژگی های خاص خود را به آپارتمان ها افزود، اما معروف ترین ساختمان واتیکان در سال 1473 زمانی که پاپ سیکستوس چهارم ساخت کلیسای سیستین را سفارش داد و پروژینو، بوتیچلی، گیرلاندایو، روسلی و لوکا سیگنورلی را برای نقاشی دیوارهای آن استخدام کرد ساخته شد.

در سال 1508 پاپ ژولیوس دوم میکل آنژ را برای نقاشی سقف معروف آورد، همزمان هم رافائل جوان نقاشی های دیواری آپارتمان های پاپ را بر عهده داشت.

همین پاپ ژولیوس دوم بود که جمع آوری مجموعه آثار باستانی را آغاز کرد که اکنون مجموعه موزه های واتیکان را تشکیل داده اند. تا به امروز واتیکان بیش از هر مقر مذهب کاتولیک دیگر به آثار هنرمندان بزرگ توجه نموده و به مخزن شاهکارهای هنری تبدیل شده است.

ساختمان های کلیساهای واتیکان نیز هر یک به نوعی یک شاهکار هنری به شمار آمده و داستان های شنیدنی خود را دارند. کلیسای سنت پیتر که به عنوان یک کلیسای قرن چهارم به وسیله امپراتور کنستانتین کبیر بر روی محل مقبره سنت پیتر طساخته شده بود در قرن پانزدهم از بین رفت و پاپ نیکلاس پنجم آغاز به برنامه ریزی برای ساخت یک کلیسای باشکوه تازه در محل کلیسای قبلی کرد.

در نهایت ژولیوس دوم تصمیم گرفت کلیسای قدیمی را تخریب کند و به میکل آنژ دستور داد تا گنبدی را که اکنون یکی از مشهورترین گنبدهای موزه واتیکان است طراحی کند.

ساخت و ساز گنبد بیش از 80 سال به طول انجامید تا اینکه در سال 1590، آخرین سال سلطنت پاپ سیکستوس پنجم، به انتها رسید. در سال های بعد تزئینات داخل و اطراف باسیلیکا از جمله بالداچینوی برنینی، کاتدرا پتری، و گلوریا به آن اضافه شد. با خرید تور ایتالیا می توانید از موزه واتیکان تماشا کنید.

در واتیکان از چه جاذبه هایی تماشا می کنیم؟

کلیسای سنت پیتر و موزه واتیکان مهمترین جاذبه های واتیکان ایتالیا هستند. شما می توانید در یک روز از هر دو جاذبه تماشا کنید.

کلیسای سنت پیتر

کلیسای سنت پیتر یک کلیسای دوره رنسانس است و با توجه به درنظرگرفتن استانداردها، به عنوان بزرگترین کلیسای جهان شناخته می گردد. گنبد سنت پیتر از زیباترین بخش های کلیسا است که پیشنهاد می کنیم حتما از آن تماشا کنید.

برای تماشا طبقه اول گنبد باید از 231 پله بالا بروید، البته در ابن مرحله می توانید از آسانسور هم بهره ببرید. طبقه دوم 320 پله (بدون آسانسور) دارد. هر چقدر که بالاتر بروید فضا تنگ تر شده و در قسمت انتهایی پله ها فضا فقط برای عبور یک نفر وجود دارد. طبق توصیه افرادی که از این گنبد تماشا نموده اند، اگر از قرارگرفتن در فضاهای تنگ وحشت دارید بهتر است از تماشا طبقه دوم صرف نظر کنید.

مجسمه پیتای میکل آنژ از دیگر آثار بسیار زیبا و ارزشمند در کلیسای سنت پیتر است که با تماشا آن شگفت زده خواهید شد. این مجسمه در قسمت راست کلیسا قرار گرفته و عشق خالص مادر به فرزندش را تداعی می نماید. در ادامه به تماشا موزه واتیکان می رویم.

بازدید از موزه واتیکان

دومین سایت مهمی که در واتیکان باید بازدید کرد، موزه های واتیکان است. موزه واتیکان شامل بزرگترین مجموعه هنری خصوصی جهان است (تصور کنید که بسیاری از آثار هنری آنها حتی به نمایش گذاشته نمی گردد!)

مجموعه موزه ها از چندین ساختمان متصل به یکدیگر تشکیل شده اند. مجسمه ها، نقاشی ها و اشیا باستانی تنها بخشی از آثاری هستند که در موزه های واتیکان خواهید دید.

سالانه بیش از شش میلیون نفر از موزه های واتیکان تماشا می نمایند و این آمار مجموعه موزه ها را به یکی از پربازدیدترین موزه های هنری در جهان تبدیل نموده است.

54 گالری حاوی ده ها هزار شی از آثار باستانی کلاسیک و قطعات مصر باستان تا هنر مذهبی مدرن در این مجموعه نگه داری و به نمایش گذاشته شده است.

معروف ترین اثر موزه کلیسای سیستین است بازدیدنمایندگان بسیاری دارد. هنگام بازدید از واتیکان می توانید به راحتی در راهروها و اتاق های مملو از شاهکارهای هنری قدم بزنید.

برای مشاهده قیمت و خرید تور اروپا از خبرنگاران کلیک کنید.

خرید تور اروپا

بازدید از موزه واتیکان

به علت اینکه موزه واتیکان یکی از پربازدیدترین جاذبه های جهان است، ضروری است از قبل برای خرید بلیط ورودی اقدام کنید. اما هنگام برنامه ریزی برای سفر به واتیکان باید به چند نکته اصلی توجه کنید:

 • چه مدت زمانی را برای بازدید احتیاج دارم؟
 • آیا می توانم در واتیکان غذا بخورم؟
 • چگونه به واتیکان بروم؟
 • برترین زمان برای بازدید کی است؟ واتیکان چه زمانی باز است؟
 • چه قوانینی را باید رعایت کنم؟

در ادامه مطلب به این سوالات پاسخ می دهیم.

مدت زمان بازدید از واتیکان

برای بازدید از موزه واتیکان حدود 3 ساعت را در نظر بگیرید. البته اگر دوست دارید زمان بیشتری را در این مکان بگذرانید با دقت و حوصله از تمام جاذبه های آن تماشا کنید می توانید زمان بیشتر را در نظر بگیرید. بعلاوه ازدید از کلیسای سنت پیتر حدود 1 ساعت طول می کشد.

می توان در واتیکان غذا خورد؟

در موزه های واتیکان یک کافه وجود دارد و می توانید در پیتزا فروشی در محل نیز غذا بخورید. البته می توانید تنقلات هم همراه داشته باشید.

چگونه به موزه واتیکان برویم؟

تاکسی و مترو دو گزینه عالی برای رفتن به موزه واتیکان هستند. حدود 20 دقیقه طول می کشد تا از مرکز شهر به واتیکان برسید، بنابراین زمان سفر و شلوغی جمعیت را در نظر داشته باشید.

نزدیکترین ایستگاه مترو Ottaviano در خط A است که از ایستگاه Termini می گذرد. با خروج از Via Ottaviano، تا واتیکان فقط 10 دقیقه پیاده روی دارید.

اگر تاکسی می گیرید، به یاد داشته باشید که موزه های واتیکان و کلیسای سنت پیتر دو مکان مجزا هستند. برای پیاده روی بین آنها در خارج از محل، به 15 دقیقه زمان احتیاج دارید. زمان رسیدن به واتیکان از مبداهای مختلف:

 • از مرکز شهر رم: 20 دقیقه. اگر تاکسی می گیرید ترافیک را در نظر داشته باشید.
 • از کولوسئوم: 35 دقیقه
 • از پیزانوانا: 16 دقیقه
 • از گالری Borghese: 29 دقیقه
 • از ایستگاه ترمینی: 30 دقیقه

برترین زمان برای بازدید کی است؟ واتیکان چه زمانی باز است؟

نوامبر، ژانویه یا فوریه برترین زمان برای بازدید از موزه واتیکان هستند. در خارج از این ماه ها ازدحام قابل توجهی را تجربه خواهید کرد.

تورهای پیاده روی با راهنما معمولاً از اول صبح آغاز می شوند. اگر خارج از تور قصد بازدید از واتیکان را دارید بهتر است بعد از ساعت 10 یا بعد از ظهر بروید. از آنجا که ممکن است هوا گرم باشد، پس اندازه زیادی آب همراه داشته باشید.

موزه های واتیکان از دوشنبه تا شنبه از ساعت 9 صبح تا 6 بعد از ظهر باز هستند، اما توجه داشته باشید که موزه ها در روزهای چهارشنبه به علت حضور پاپ در کلیسای سنت پیتر بسیار شلوغ هستند. بعلاوه موزه در روزهای یکشنبه و تعطیلات خاص بسته است. در طول تابستان ساعات بازدید طولانی تر می گردد.

نکته مهم: به خاطر داشته باشید که ممکن است این موارد اغلب تغییر نمایند، بنابراین می توانید برای تماشا جزییات دقیق تر به وب سایت رسمی موزه واتیکان مراجعه کنید.

قوانین بازدید از واتیکان

مسافرانی که از موزه واتیکان بازدید می نمایند باید کد لباس را رعایت نمایند، شانه ها و زانوها را بپوشانند، و شال یا ژاکت سبک به همراه داشته باشند.

در کلیسای سیستین از مکالمات بلند خودداری کنید و به یاد داشته باشید که عکاسی اکیدا ممنوع است. کد لباس مخصوصاً در کلیسای سیستین و کلیسای سنت پیتر اهمیت دارد. هنگام سفر به این مکان ها مانند سایر مکان های مذهبی رفتار کنید.

بیشتر بخوانید

راهنمای بازدید از آمفی تئاتر شهر رم

نحوه خرید بلیط بازدید از موزه واتیکان

گردشگران می توانند بلیط های موزه واتیکان را در غالب تورهای گروهی یا به صورت بازدید شخصی خریداری نمایند. برای خرید هر یک از بلیط ها می توانید به وب سایت رسمی واتیکان مراجعه کنید.

چند حقیقت جالب درباره موزه واتیکان

 • اگر یک دقیقه به تماشای هر نقاشی در موزه های واتیکان بپردازید، 4 سال طول می کشد تا همه آنها را به طور کامل ببینید.
 • این موزه دارای بزرگترین مجموعه هنری در جهان است که می تواند چهار و نیم بار دور دیوارهای واتیکان بپیچد.
 • واتیکان عایدیهای مشمول مالیات ندارد و 90 درصد عایدی خود را از موزه واتیکان (هزینه ورودی، فروشگاه ها و یاری ها در سراسر جهان) به دست می آورد.
 • نه تنها موزه های واتیکان، بلکه کل شهر واتیکان از سال 1984 در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.
 • ارزش شهر واتیکان بین 10 تا 15 میلیارد دلار است که آن را به یکی از ثروتمندترین سازمان های معاف از مالیات در جهان تبدیل می نماید.
 • تا به حال به پاپ توجه نموده اید که کفش های قرمز پوشیده است و فکر نموده اید که چرا؟ رنگ قرمز برای نشان دادن خون شهدای کاتولیک انتخاب شده است. کفش های قرمز نمادی از تسلیم شدن پاپ در برابر قدرت نهایی عیسی مسیح است.

سخن انتهای

بازدید از واتیکان به عنوان کوچکترین کشور جهان می تواند بسیار مجذوب کننده باشد! فضایی با منظره ها باورنکردنی که مجموعه ای از معروفترین و ارزشمندترین آثار هنری جهان را در خود دارد. در اینجا درباره همه چیزهایی که باید در خصوص بازدید از واتیکان بدانید، از برترین راه برای لذت بردن از موزه ها گرفته تا زمان بازدید و قوانین پوشش صحبت کردیم. حال می توانید با اطلاعات کامل به کوچکترین و البته جالب ترین کشور جهان قدم بگذارید.

سوالات متداول

.

موزه واتیکان در کجا قرار گرفته است؟

موزه های واتیکان در استان شهر واتیکان واقع شده اند.

موزه واتیکان چه زمانی ساخته شد؟

موزه واتیکان در سال 1506 افتتاح شد.

مراسم دسته جمعی کلیسای سیستین در چه زمانی برگزار می گردد؟

کلیسای سیستین برای مراسم عزاداری باز نیست. می توانید از دوشنبه تا شنبه در کلیسای سنت پیتر در ساعت 9 صبح، 10 صبح، 11 صبح، 12 بعد از ظهر، یا 5 بعد از ظهر در مراسم کلیسای سنت پیتر شرکت کنید.

واتیکان چه روزهایی تعطیل است؟

واتیکان روزهای یکشنبه به جز آخرین یکشنبه ماه و روزهای تعطیلات خاص بسته است.

منبع: ستاره ونک
انتشار: 3 تیر 1403 بروزرسانی: 3 تیر 1403 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 2658

به "راهنمای بازدید از موزه واتیکان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای بازدید از موزه واتیکان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید