عجیب ترین گیاه گوشتخوار که فقط گاهی هوس شکار می نماید!

به گزارش تور ارمنستان ارزان، صحبت از گیاهی است که بر خلاف گیاهان گوشت خوار مشهور، چون ونوس مگس خوار، ژاله پوش یا پشه گیر، گوشت خواری خصیصه همیشگی اش نیست. سه گون برگ با نام علمی (Triphyophyllum peltatum) گیاهی است که فقط گاهی گوشت خوار می گردد و در باقی موارد مثل دیگر گیاهان فقط با نور خورشید، خاک و آب زندگی می نماید!

عجیب ترین گیاه گوشتخوار که فقط گاهی هوس شکار می نماید!

به گزارش خبرآنلاین، به باور دانشمندان T. peltatum در محیط های فاقد مواد مغذی گوشتخوار می گردد، تا زنده بماند.

از آنجا که پرورش دادن این گیاه در محیط آزمایشگاهی کاری سخت بود، یافتن پاسخ برای این معما نیز دست نیافتنی شده بود. اکنون با پیشرفت هایی که در این مسیر حاصل شده است، یک تیم دانشگاهی گیاه را در آزمایشگاهی در هانوفر با موفقیت تکثیر و پرورش داده اند.

گیاهان در ظروف پلاستیکی کوچکی که حاوی خاکی بود که دارای کمبود نیتروژن، پتاسیم، یا فسفر یا یک محیط کنترل بود، رشد کردند. این گیاهان به مدت شش ماه هر هفته آنالیز می شدند تا ببینند آیا گوشتخوار شده اند یا خیر. تنها گیاهانی که برگ های غده ای متمایز و خال خال قرمز را رشد دادند، گیاهانی بودند که از فسفر محروم بودند. این نتیجه در گیاهان رشد یافته در گلخانه با سطوح پایین فسفر در خاک تکرار شد.

فسفر یک ماده معدنی بسیار مهم برای رشد و نمو گیاهان است. از آن برای ساخت اجزای اصلی DNA استفاده می گردد.

البته گوشتخواری فرایندی انرژی بر است، زیرا گیاه برای تجزیه مواد حیوانی به فراوری برگ هایی با چسب چسبنده و آنزیم های گوارشی احتیاج دارد.

محققان در این باره شرح داده اند: زمانی که غلظت فسفر به زیر آستانه بحرانی می رسد، T. peltatum روی تشکیل برگ های گوشتخوار سرمایه گذاری می نماید تا بتواند ذخایر فسفر خود را از حیوانات تامین کند. البته پس از اینکه فسفر خاک به سطح قبل از تنش رسید، استراتژی گیاه تغییر می نماید.

منبع: فرارو
انتشار: 17 خرداد 1402 بروزرسانی: 17 خرداد 1402 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 2599

به "عجیب ترین گیاه گوشتخوار که فقط گاهی هوس شکار می نماید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عجیب ترین گیاه گوشتخوار که فقط گاهی هوس شکار می نماید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید