معنی ضرب المثل فارسی؛ بوقش را زدند

به گزارش تور ارمنستان ارزان، ضرب المثل بوقش را زدند به دوران قدیم بازمی شود. در آن دوران وسایل ارتباطی وجود نداشت، به همین دلیل برای اعلام اخبار به یکدیگر از بوق استفاده می کردند. در خواندن این مقاله با خبرنگاران همراه باشید.

معنی ضرب المثل فارسی؛ بوقش را زدند

تاریخچه ضرب المثل بوقش را زدند

در روایات آمده است که در زمان های خیلی دور که تجهیزات و وسایل ارتباطی وجود نداشت، از بوق برای رساندن اخبار به یکدیگر استفاده می کردند. به طوری که در جاده های کشور ایران افرادی را مامور نموده بودند که با بوق زدن، اطلاعات و اخبار ضروری را به نقاط دورتر اعلام نمایند.

از بوق برای تشکیل و افزایش سربازان ارتش و نیز ایجاد روحیه در آن ها برای مقابله و جنگ با دشمن نیز استفاده می کردند.

حتی بوق در مراسم شادی و عزا هم کاربرد داشت و به گرمای مجلس می افزایید.

جالب است بدانید که در روستاها با بوق زدن به شیوه ای خاص به کشاورزان خبر می دادند که گندم هایشان را برای آرد کردن به آسیاب ببرند.

اما از همه جالب تر این بوده است که هنگامی که شخصی از جهان می رفت با بوق زدن به اهالی ده خبر می دادند. مثلا اگر شخصی شبانه فوت می کرد به شکل خاصی بوق می زدند و به اهالی دهکده اطلاع می دادند تا فردای آن روز به مراسم خاکسپاریش بروند.

در این میان افرادی هم وجود داشتند که بعد از چند روز سراغ آن شخص را از دوستان و اقوامشان می گرفتند و در جواب به آن ها می گفتند: بوقش را زدند. این عبارت به این معنا است که فرد مورد نظر از جهان رفته است.

عبارت بالا به تدریج به ضرب المثل تبدیل شد و بر سر زبان ها افتاد و علاوه بر اعلام مرگ کسی، در خصوص اشخاصی هم به کار می رود که در شغلی مقام و سمت خود را از دست داده اند. به این معنی که آن فرد دیگر مسئول کار نیست و اخراجش نموده اند.

منبع: کجارو / parsnaz.ir / عصر ایران
انتشار: 18 بهمن 1400 بروزرسانی: 18 بهمن 1400 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 2295

به "معنی ضرب المثل فارسی؛ بوقش را زدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معنی ضرب المثل فارسی؛ بوقش را زدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید