مونسان: خلیج فارس میراثی منحصر به فرد برای تمام بشریت است

به گزارش تور ارمنستان ارزان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به مناسبت روز ملی خلیج فارس گفت: دریای پارس امروز تنها یک خلیج در پهنه جغرافیا نیست، بلکه میراثی منحصر به فردی برای تمام بشریت است.

مونسان: خلیج فارس میراثی منحصر به فرد برای تمام بشریت است

ایرنا:علی اصغر مونسان در پیامی به مناسبت روز ملی خلیج فارس در حساب کاربری خود در اینستاگرام آورده است: دریای پارس امروز تنها یک خلیج در پهنه جغرافیا نیست. بلکه میراث فاخر و ارزشمندی است که از گذشته های دور، رازها و رویدادهای بیشماری از سرزمین کهن ایران را به امانت در میان امواج خود حفظ نموده است. از این حیث خلیج فارس خود میراث منحصر به فردی برای تمام بشریت به شمار می رود.

در بخش دیگر این متن آمده است: در مورد تاریخ کهن خلیج فارس به مثابه نگین نیلگون سرزمین پارس، اسناد و مدارک بسیاری بر جای مانده است. ترجمه نسخه خطی مسالک و ممالک، نوشته اصطخری یکی از این آثار ارزشمند است که به سال726 هجری قمری (قرن 8 هجری قمری) با نقشه خلیج فارس نگارش شده است. این کتاب نفیس در تاریخ دوم دی ماه 1378 در فهرست کمیته ملی حافظه جهانی یونسکو به شمارۀ 1005 به ثبت رسیده و در موزه باستان شناسی و هنر دوران اسلامی موزه ملی ایران در معرض نمایش است.

دهم اردیبهشت ماه روزی است که پرتغالی ها از تنگه استراتژیک هرمز بیرون رانده شدند و در سالنمای ایران روز ملی خلیج فارس نام گرفته است.

خلیج فارس پیشینه کهنسالی دارد که بارها درباره آن صحبت شده است اما نخستین اسناد این دریای آبی ارزشمند، به چه روزگاری تعلق دارد؟ ایرج افشار سیستانی مورخ و ایران شناس می گوید: آثار باستانی برجای مانده از شهرهای کرانه خلیج فارس بیانگر وجود فرهنگی به قدمت هشت هزار سال در کرانه های این دریا دارد و نام خلیج فارس در دوران امپراتوری پارس شهرت جهانی یافته است. کهن ترین نام خلیج فارس، که در کتیبه های آشوری آمده است، نارمرتو (Nar-Merratu) به معنای دریای تلخ است که به شوری بسیار زیاد آب این دریا اشاره دارد.

دریایی که در جنوب ایران جای دارد، از نظر تاریخی، به دوران پیش از حضور آریایی ها در ایران تعلق دارد، عیلامیانی که از 4 تا 6 هزار سال پیش از میلاد مسیح در جنوب ایران، جای داشتند و تمدن های باستانی و کهن آن روزگار چون تمدن های میان دو رود و مصر در ارتباط بودند.

در دوران هخامنشی، اولین اسناد رسمی از دریای پارس، به دست آمده است، چهار کتیبه در زمان ساخت اولیه کانال سوئز به دست داریوش هخامنشی، در جهت آب راه گذاشته شده است.

کتیبه هایی که مربوط به حدود 512 سال پیش از میلاد است و در موزه قاهره نگهداری می گردد.نوشته های آن به چهار خط میخی، بابِلی، عَیلامی و هیروگلیف است. این سنگ نوشته ها اولین اسناد رسمی با آوردن نام دریای پارس است که خبر از ارتباط بین کشورهای امپراتوری هخامنشیان از جهت آب راه می دهد. اگر بخواهیم تاریخ تولد ثبت شده نام خلیج فارس را در نظر بگیریم، می توانیم این کتیبه را معیار قرار دهیم. خلیج فارس حدودا 2529 سال دارد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 31 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1400 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 1968

به "مونسان: خلیج فارس میراثی منحصر به فرد برای تمام بشریت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مونسان: خلیج فارس میراثی منحصر به فرد برای تمام بشریت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید