نگاهی به پرفورمنس آرت ایران در آلمان

به گزارش تور ارمنستان ارزان، آرش فنائیان و زهرا ترکی هنرمندان ایرانی ضمن اجرای پرفورمنسی در شهرهای برمِن وبرمِرهافن آلمان با هنرمندان آلمانی گفت وگو و تعامل کردند.

نگاهی به پرفورمنس آرت ایران در آلمان

به گزارش تور ارمنستان ارزان، نمایشگاه عکس ها و ویدئوهای پرفورمنس آرت های اجرا شده در سومین جشنواره بین المللی هُمار که در ایران تهیه شده بود به نمایشگاه گردانی الکه پرایس در شهر برمن آلمان برپا است.

آرش فنائیان و زهرا ترکی، دو هنرمند ایرانی که پرفورمنس آرت هایی از آنان در این رویداد به نمایش درآمده، از سوی الکه پرایس به این رویداد دعوت شدند که در این اتفاق سخنرانی درباره پیرامون چیستی و چگونگی نگاه به پرفورمنس آرت در ایران و مبانی و تئوری های آن، همچنین اجرای پرفورمنس آرت داشته اند.

آرش فنائیان که یکی از هنرمندان دعوت شده و حاضر در این نمایشگاه است، در سخنرانی خود به باز بودن جاده های تعاریف این مقوله اشاره و بیان نمود: بسیاری به صرف مفهومی بودن جنس کار در این زمینه، ممکن است هرگونه اثری را جنبه ای از پرفورمنس آرت بدانند در صورتی که این زمینه از هنر به همراه هنرهای محیطی، لند آرت، بادی آرت و دیگر رشته های هنرهای معاصر دارای قواعد و ضوابط مخصوص به خود است.

او گفت: نکته مهم و تقریبا مشترک در همه این هنرها، حضور خود هنرمند در بطن اثر است؛ به طور مثال اگر در هنرهای تجسمی کلاسیک یا موسیقی و درام، حاصل کار، اثری مستقل از حضور هنرمند است، اما در این زمینه اثر با حضور فیزیکی خود هنرمند معنا می پذیرد.

به گفته روابط عمومی این رویداد، استقبال مخاطبان آلمانی از اجرای پرفورمنس ها و دیدگاه های هنرمندان ایرانی در زمینه این هنر منجر به انعکاس این رویداد هنری در رسانه های آلمان شد. پی گیری و دنبال کردن دیگر آثار، دعوت دوباره از هنرمندان ایرانی به میادین هنری آلمان و دعوت به فستیوال های هنری اروپا از نکات قابل توجهی بود که برگزاری این رویداد در پی داشت.

عکس ها و ویدئوهای به نمایش گذاشته شده در این نمایشگاه توسط الکه پرایس هنرمند آلمانی و شرکت کننده جشنواره هُمار گرفته و گردآوری شده است.

جشنواره هُمار نیز پاییز سال 96 توسط موسسه هنرهای معاصرآرتا با همکاری انجمن های مردم نهاد خرم آباد، با آثاری از پنج هنرمند میهمان از کشورهای آلمان، سنگاپور، سوئد، ایتالیا، چین و هفت هنرمند ایرانی از شهرهای اصفهان، تهران و خرم آباد در طبیعت لرستان برگزار گردید. عکس ها و ویدیوهای جشنواره هُمار توسط اصغر نیازی، سپهر گودرزی، سید محمّد موسوی، ماریا سپهوند، احسان شاه کرمی، فربد کدخدایی، نسیم والی زاده اصلانی، راضیه و تارا گودرزی تهیه شده بود و تهیه ویدئو آرت یا ویدئو ازپرفورمنس آرت ها نیز بر عهده خود آن هنرمندان بوده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 اسفند 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 158

به "نگاهی به پرفورمنس آرت ایران در آلمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به پرفورمنس آرت ایران در آلمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید