هشدار کلانتری نسبت به تبعات بحران آب برای کشور

به گزارش تور ارمنستان ارزان، خبرنگاران : معاون رییس جمهوری با تاکید بر ضرورت اصلاح سیاست های کلان کشور خاطر نشان کرد: متخصصان کشور بابت سکوت خود برابر تاریخ باید پاسخگو باشند.

هشدار کلانتری نسبت به تبعات بحران آب برای کشور

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا ،عیسی کلانتری در وبینار علمی - تخصصی با موضوع استراتژی های ملی و بین المللی برای مقابله با پدیده های زیست محیطی خشکسالی و گرد و غبار که امروز برگزار گشت، گفت: برخی سیاستمداران کشور به توسعه پایدار اعتقاد ندارند. به دلایل سیاسی تمرکز به تولید داخل به هر قیمتی و استفاده منابع در کشاورزی است. سالانه 20 میلیارد متر مکعب از منابع طبیعی و آب های زیرزمینی اضافه برداشت صورت می گیرد. منابع آب غارت می شود. با این فرایند 20 سال دیگر و در سال 1420 اطراف زاگرس دیگر اثری از کشاورزی نخواهد بود چون منابع آب را غارت می کنیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: این سرزمین 7000 سال سابقه زیستن دارد. نسل حاضر می خواهد با ابزاری که به دست آورده همه منابع را غارت کند. تکنولوژی وارد شده شدت تخریب را به شدت افزایش داده است.

کلانتری در سخنرانی خود با انتقاد نسبت به سکوت متخصصان کشور درباره بحران آب و بااشاره به اینکه جنگ آب بین برخی استان ها آغاز شده است و به روستاها می رسد گفت: طبیعت ایران قربانی سیاست های کلان کشور شده است و اکنون به تجاوز این نسل پاسخ می دهد.

وی یادآور شد: تقریبا تا اوایل دهه 60 نابسامانی های طبیعی کمتری داشتیم. با توجه به افزایش جمعیت و سیاست های کلان کشور و با درنظر دریافت اینکه ناپایداری در توسعه در کشور یک رسم بود و الان هم هست، تجاوز به طبیعت و آب و خاک و محروم کردن طبیعت از منابع خودش سبب شد که کشور به این روز بیفتد و گرد و غبار، خشکسالی و فرسایش آن را می بینیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست شرح داد: زمانی که توسعه پایدار در اوایل دهه 70 و در سال 1970 میلادی در دنیا آغاز شد، ما تا سال های 1380 توسعه پایدار را به عنوان سوغات غرب می شناختیم و به منابع آب و خاک، منابع آب های سطحی و آب های زیر زمینی، مراتع و بیابان ها تجاوز شد.

کلانتری با اشاره به پروژه هایی که در دهه 60 آغاز شد و مراتع شخم زده و گمان می شد که همه نیازهای مردم را در داخل کشور به هر قیمتی باید تهیه کنیم، گفت: ما در سال 1360، کلا 200 میلیون متر مکعب در سال بیلان منفی داشتیم اما این رقم به 20 میلیارد مترمکعب رسیده است یعنی 100 برابر شده است.

معاون رییس جمهوری با اشاره به دست اندازی به آب های فسیلی و کشاندن آن به سطح زمین، استفاده از این آب برای تولید، استفاده غیر علمی از آب های سطحی، بی توجهی به حق آبه های زیست محیطی، سدسازی های غیرپایدار و توجه نکردن به حق طبیعت اظهارکرد: بر مبنای توافق ریو در سال 1992 که در سال 1997 سازمان ملل متحد آن را تایید کرد، کشورها حق دارند تنها از 40 درصد منابع آب تجدیدپذیر استفاده کنند اما سال هاست که ما بیش از 100 درصد ظرفیت آب های تجدیدپذیر استفاده می کنیم.

به گفته وی، طبیعت ایران قربانی سیاست های کلان کشور شده است. سیاست های کلان نیز به دستگاه های اجرایی ابلاغ شد و دستگاه های اجرایی گاه، خود پیش قراول این امر هستند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه افزایش جمعیت چیز خیلی خوبی است به شرطی که عوامل افزایش جمعیت به طبیعت کشور تحمیل نشود و نیاز غذایی و توسعه جمعیت با درنظردریافت محدودیت منابع پیگیری شود، اظهارکرد: در فروردین ماه سال 1361 که مهندس موسوی که آن هنگام نخست وزیر بود دستور دادند که من در برنامه ریزی اول پنج ساله آن زمان که اجرایی نشد، به عنوان کننده ایشان حضور داشته باشم. به یاد دارم که بین منابع طبیعی و کارشناسان سازمان دامپروری درگیری شد. در آن زمان صحبت از این بود که تعداد دام در کل کشور به 65 میلیون واحد می رسد. کارشناسان سازمان جنگل ها معترض بودند چراکه معتقد بودند تحمیل این میزان دام به مراتع باعث از بین رفتن پوشش گیاهی می شود.

کلانتری اضافه کرد: امروزه 65 میلیون واحد دامی به 120 میلیون واحد دامی در کشور رسیده است. سالیانه بیش از 20 میلیارد متر مکعب اضافه برداشت از منابع آب های زیرزمینی داریم. امروز منشاء بخش عمده ای از گرد و غبار، داخلی است؛ گرد و غباری که در استان کرمان در حوزه جازموریان بود، گرد و غبارهایی که در استان فارس است و بخش عمده ای از گرد و غبارهایی که در استان خوزستان بود با استفاده از منابع صندوق توسعه محیط زیست با تخصیص 370 میلیون مهار شد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 26 خرداد 1400 بروزرسانی: 26 خرداد 1400 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 2004

به "هشدار کلانتری نسبت به تبعات بحران آب برای کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار کلانتری نسبت به تبعات بحران آب برای کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید