ذوب یخچال های توچال و دنا در تابستان سال جاری، نشانه ای از فعال شدن دماوند ثبت نشده است

به گزارش تور ارمنستان ارزان، به گفته محققان کشور در تابستان سال جاری به دلیل افزایش دما یخچال های طبیعی ارتفاعات توچال و دنا ذوب شدند و جاری شدن سیل در دماوند نه ناشی از فعال شدن آتشفشان دماوند که به دلیل ذوب شدن یخچال های طبیعی این منطقه بوده است.

ذوب یخچال های توچال و دنا در تابستان سال جاری، نشانه ای از فعال شدن دماوند ثبت نشده است

به گزارش خبرنگار تور ارمنستان ارزان، یکی از دلایل وجود حیات روی کره زمین، وجود میزان مناسبی از گازهای گلخانه ای در جو آن است؛ چراکه وجود میزان مناسبی از این گازها دمای کره زمین را در اندازه مشخصی نگه داشته است؛ ولی از بعد از انقلاب صنعتی انسان ها با استفاده بیشتر از خودروها، وسایل الکترونیکی و... انتشار گازهای گلخانه ای خود را افزایش دادند که این امر شرایط کره زمین را برای ادامه زندگی بشر روز به روز سخت تر می نماید.

اکنون دمای سیاره ما حدود 1.2 درجه سانتی گراد نسبت به انقلاب صنعتی (1900-1850) افزایش پیدا نموده است. این افزایش یک درجه ای آسیب های زیادی به زمین وارد نموده است.

این در حالی است که ایران جزو 10 کشور اول در فراوری گاز دی اکسید کربن است و بر اساس آنالیز ها تا سال 2011 مقام نهم و تا سال 2015 مقام هشتم را در زمینه فراوری دی اکسید کربن داشت. بر این اساس ایران در COP21 متعهد شد که تا خاتمه سال 2030 بین 4 تا 12 درصد از میزان انتشار گازهای گلخانه ای به ویژه دی اکسید کربن را بکاهد.

به باور کارشناسان این حوزه در بدترین سناریو اگر افزایش دی اکسید کربن با همین روند ادامه پیدا کند، زمین 5 تا 6 درجه گرمتر خواهد شد. قطعا این افزایش دما در خاورمیانه بیشتر خواهد بود و بیشترین آسیب ناشی از تغییر اقلیم به خاورمیانه می رسد که تاکنون هم همین طور بوده است و در حال حاضر شاهد افزایش دو درجه ای دمای کشور هستیم.

نشانه دیگر آن سیلی بود که اخیرا به دامنه دماوند رسید و بار دیگر شائبه فعال شدن آتشفشان خفته دماوند مطرح است، ولی مطالعات دکتر قلمقاش عضو هیات علمی پژوهشکده علوم زمین نشان می دهد که این امر نه ناشی از فعال شدن این آتشفشان، بلکه به دلیل افزایش دما در این منطقه بوده است.

وی با بیان اینکه برای این مطالعات طرح پایش آتشفشان دماوند و تهیه نقشه یک بیست وپنج هزارم این منطقه را در دستور کار قرار دادیم، گفت: این طرح از چند سال پیش در سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور شروع شد، ولی با توجه به موقعیت خاص آتشفشان دماوند و امکان فعالیت در چند ماه از سال و همچنین ارتفاع بلند دماوند و دسترسی مشکل به قله، مطالعات بسیار سخت و با سرعت پایین پیش می رود.

این محقق با بیان اینکه تا خاتمه شهریور ماه جاری آخرین مرحله از برداشت های زمین شناسی جهت تهیه نقشه آتشفشان دماوند به خاتمه خواهد رسید، ادامه داد: در علم زمین شناسی شعار گذشته، کلید حل مسائل آینده مطرح است که بر همین اساس برای پیش بینی رفتار آتشفشان دماوند در آینده باید تاریخچه تشکیل آن را به دقت مطالعه کنیم، ضمن آنکه باید نقشه زمین شناسی منطقه را در اختیار داشته باشیم.

قلمقاش با اشاره به مطالعات سازمان زمین شناسی در زمینه پیش بینی رفتار آتشفشان دماوند، اظهار کرد: در این طرح بخش های مختلف این آتشفشان از نزدیک مطالعه و نمونه برداری می گردد تا با انجام مطالعات آزمایشگاهی و سن سنجی و معین دقیق رفتار آن در گذشته نسبت به پیش بینی فعالیت آن در آینده اقدام کنیم.

عضو هیات علمی پژوهشکده علوم زمین، به شایعاتی در زمینه فعال شدن آتشفشان دماوند و سیلابی شدن مناطق اطراف آن، شرح داد: دماوند دارای یخچال های همیشگی در ارتفاع بالای 4 هزار متر است که حجم آنها در زمستان با بارش برف بیشتر گردیده و در طول تابستان به دلیل گرمای هوا بخش زیادی از یخچال ها ذوب می شوند.

قلمقاش ادامه داد: سال جاری به دلیل گرمای بی سابقه در مرداد ماه حجم قابل توجهی از یخچال های طبیعی دماوند ذوب شد و همین امر باعث شد که برخی از اهالی منطقه و کارشناسان، فعال و گرم شدن آتشفشان دماوند را دلیل ذوب یخچال های دائمی فرض نمایند.

روند گرم شدن دماوند در ماه های خرداد، تیر، مرداد و شهریور

دانشیار پژوهشکده علوم زمین با بیان اینکه هیچ داده مستندی در رابطه با حرکت ماگما در اعماق دماوند و گرم شدن مخروط آتشفشانی ارائه نگردیده، اضافه نمود: پس از ارسال این خبر ضمن آنالیز داده های سازمان هواشناسی مشاهده شد که منطقه دماوند در تابستان سال جاری تقریبا 50 تا 60 روز دمای بالاتر از میانگین بیشینه و کمینه سال های گذشته را داشته و تدوام روزهای گرم تابستان جاری باعث ذوب یخچال های دماوند گردیده است .

قلمقاش با اشاره به آب شدن یخچال های طبیعی در ارتفاعات توچال و دنا، خاطر نشان کرد: این ارتفاعات آتشفشانی نیستند، ولی با این وجود ذوب یخچال های طبیعی در این مناطق نیز به دلیل گرم شدن کلی هوا مشاهده و ثبت گردیده است.

وی با بیان این که برای فعال شدن آتشفشان دماوند چندین پارامتر را باید مورد آنالیز و توجه قرار داد، اضافه نمود: مواردی از جمله تغییرات سطح زمین، افزایش دمای آب چشمه ها، افزایش خروج گاز از دهانه آتشفشان و رخداد زمین لرزه مرتبط با آن به کارشناسان، فعال شدن آتشفشان را هشدار می دهد که خوشبختانه تاکنون هیچ کدام از این عوامل در آتشفشان دماوند مشاهده و ثبت نگردیده است.

عضو هیات علمی پژوهشکده علوم زمین اعلام نمود: همه اطلاعات موجود درباره آتشفشان دماوند به کارشناسان نشان می دهد که در حال حاضر هیچ خطری وجود ندارد و وضعیت این آتشفشان بر اساس مطالعات سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور همانند سال های گذشته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 اسفند 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 187

به "ذوب یخچال های توچال و دنا در تابستان سال جاری، نشانه ای از فعال شدن دماوند ثبت نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ذوب یخچال های توچال و دنا در تابستان سال جاری، نشانه ای از فعال شدن دماوند ثبت نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید