کیانوش عیاری؛ فراسوی سینما منتشر شد

به گزارش تور ارمنستان ارزان این کتاب دریچه ای برای درک عمیق و دقیق از ساختار و سبک سینمایی کیانوش عیاری است. در این راستا در بخش اول کتاب با آنالیز چند قسمت از مجموعه روزگار قریب قواعد حاکم بر کارگردانی عیاری تعیین شده است؛ آن معیارهایی که میزانسن و دکوپاژ آثار وی را سازمان می دهند.

کیانوش عیاری؛ فراسوی سینما منتشر شد

در بخش دوم با توجه به قواعد بخش اول، اصول زیباشناختی سینمای عیاری معین شده است. اصولی که معین کننده قواعد هستند. این دو فصل چارچوب کلی مطالعات سینمای عیاری را معین می نماید و از آنجایی که قواعد و اصول مذکور بر اساس اصول نقد علمی به دست آمده ذهنیت نگارنده در آن ها دخیل نیست.

بخش سوم به نوعی ماحصل محتوایی و مفهومی کتاب است. جایی که براساس یافته های بخش اول و دوم، پنج فیلم سینمایی از آثار عیاری تشریح و تبیین شده اند. این فیلم ها عبارتند از؛ شبح کژدم، آن سوی آتش، آبادانی ها، خانهٔ پدری و کاناپه.

در بخشی از پشت جلد این کتاب آمده است: شاید عنوان کتاب کمی اغراق آمیز به نظر برسد. آیا کیانوش عیاری فراسوی همه فیلم سازان تاریخ سینما است؟ آیا در صندلیی بالاتر ایستاده است؟ نه! اساسا در هنر کلمات بالاتر و پایین تر بی معنا هستند. واژه فراسو در عنوان کتاب به صندلیی اشاره دارد که از آن سینما به دقیق ترین شکل ممکن دیده می گردد؛ اگر کسی سینما را از همان جایی که کیانوش عیاری ایستاده ببیند، دید بسیار عمیق تر و دقیق تری از فیلم سازهای مهم تاریخ خواهد داشت. وظیفۀ این کتاب رساندن خواننده به این صندلی است.

این کتاب در 700 نسخه،به قیمت 32000 تومان و در 202 صفحه از سوی نشر لگا منتشر شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 22 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 1410

به "کیانوش عیاری؛ فراسوی سینما منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کیانوش عیاری؛ فراسوی سینما منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید