10 ترفند تمیزکاری وسایلی از خانه که معمولا به سختی تمیز شده یا راهی برای تمیز کردنشان نیست

به گزارش تور ارمنستان ارزان، تمیز نگه داشتن خانه یک چالش سخت و شیرین است. چون همواره سابیدن کافی نیست و شما باید کمی دانش و خلاقیت داشته باشید. نقاط دور از دسترسی در خانه و وسایل آشپزخانه هست که جز با خلاقیت فردی قابل تمیز شدن نیستند.

10 ترفند تمیزکاری وسایلی از خانه که معمولا به سختی تمیز شده یا راهی برای تمیز کردنشان نیست

همین طور، گاهی اوقات لکه هایی روی بعضی وسایل آشپزخانه می افتد که به راحتی از بین نمی فرایند و شما باید از ماده مخصوصی بهره ببرید.

این روزها که هزینه های زندگی سرسام آور شده و هزینه های روزانه غالب افراد بیشتر از درآمد آن ها است؛ صرفه جویی یک احتیاج اساسی و الزامی برای خانواده ها است.

شاید در گذشته، با یک تماس کل خانه را تمیز نموده و برق می انداختید ولی در این شرایط بهتر است خودتان دست به کار شوید و بعضی از تمیزکاری های خانه و وسایل را برعهده بگیرید. کاری که گفتیم هم چالشی است و هم سخت که می تواند برایتان شیرینی پیروزی هم داشته باشد.

لکه زنگ زدگی مبلمان فلزی و فرش ها

احتمالا پس از چند سال استفاده از سرویس مبلمان فلزی، فرش و وسایل دیگر، لکه های زنگ زدگی به چشمتان می خورد. از بین بردن این لکه ها خیلی ساده است.

پارچه کتانی را برداشته، به سرکه سفید آغشته کنید و بعد خوب بچلانید. روی لکه زنگ زدگی مقداری نمک بپاشید و بعد پارچه سرکه ای را روی آن خوب بمالید. بعد از سی دقیقه، دوباره با پارچه کتانی آغشته به سرکه سفید این رویه را تکرار کنید. پس از چند بار، لکه زنگ زدگی کاملا از بین می رود.

ترکیب های آب لیمو، سرکه سفید یا نمک برای برطرف زنگ زدگی اطراف سینک ظرف شویی، اجناس سرامیکی یا فولادهای ضدزنگ هم جواب می دهد.

غبار روبی پرده کرکره ها

برای تمیز کردن پرده های کرکره ای می توانید از جاروهای کوچک برقی گردوغبارگیر بهره ببرید ولی روشی بهتر و خلاقانه تر برایتان سراغ داریم: به دو سر یک گیره فلزی بزرگ یا گیره مخصوص کشیدن سالاد و غذاها دستمال میکروفیبر ببندید. می توانید دستمال ها را با یک کش پلاستیکی به دو سر گیره محکم کنید.

حالا، به راحتی کرکره های پرده را بین دو سر گیره قرار داده و همزمان چندین بخش را نظافت کنید. از همین روش می توانید برای سایر وسایلی که لبه های نازک و تیز دارند؛ بهره ببرید.

تمیزکاری لبه درهای کشویی، پایین در حمام و لبه های پنجره ها

این مکان ها به سختی تمیز می شوند چون راه دست شما نیستند ولی برای گرد و غبار بسیار مستعد بوده و از سوی دیگر بخش هایی حساس هستند.

اگر واقعا اراده کردید چنین جاهایی را تمیز کنید؛ ابتدا باید پنجره ها یا در را از بخش کشویی چهارچوب خارج کنید تا امکان نظافت لبه های این بخش های منزل به وجود بیاید. با نوک جاروبرقی یا برسی مناسب، گردوغبارها را از نواحی لبه ها بزدایید.

در گام بعدی، محلولی شامل یک قاشق چای خوری مایع ظرف شویی، دو فنجان آب گرم و یک قاشق چای خوری آمونیاک خانگی آماده کنید. برس ساده ای را درون این محلول زده و روی سطح های مورد نظر بکشید و بعد با آب ساده بشویید.

از سرکه هم می توانید برای لکه زدایی بهره ببرید. آب پر فشار اگر بگردد بهره ببرید؛ می تواند اشغال های پنهان شده و گرفتگی ها را هم از بین ببرد. یادتان نرود که باید دوباره درب پنجره ها و درها را سر جای خود بگذارید.

تمیز کردن ماشین ظرف شویی

ماهی یک بار، مقداری سرکه سفید یا سرکه سیب در فنجان یا کاسه ای ریخته، در قفسه بالایی ماشین ظرفشویی قرار دهید. ماشین را در درجه حرارت بالا روشن کنید تا سرکه سفید بوی ناخوشایندی را که از آلودگی های به جامانده روی دیواره های ماشین ظرفشویی بلند می گردد، جذب کند. سرکه سفید یک لکه بر قوی هم هست و جرم های برجای مانده را از بین می برد.

می توانید با استفاده از جوش شیرین هم ماشین ظرفشویی را تمیز کنید. مقداری جوش شیرین روی کف ماشین بریزید و بعد روشن کنید تا آب داغ جریان پیدا کند. جوش شیرین یک لکه بر و بوبر بسیار قوی است.

نظافت دریچه هود و تهویه

چند ماه که به سراغ دریچه هود و تهویه های خانه نروید؛ قشر بسیار روغنی و پشمی مانندی روی آن ها نشسته که به راحتی هم پاک شدنی نیست.

باید دریچه ها را از هود و تهویه جدا نموده و ابتدا با شلنگ آب گرم پر فشار خوب شست و شو دهید و بعد در آب گرم حاوی صابون بگذارید از چربی های چسبیده به آن ها کم کم از بین بفرایند. خود لوله تهویه هوای هود را هم باید با جاروبرقی یا جاورهای نوک تیز غبارروبی کنید.

از بین بردن لکه های گاز استیل

x-default

برای تمیز کردن گازهای استیل نمی توانید از هر ماده شوینده ای بهره ببرید یا برس ها، سیم های ظرف شویی خشک و زبر به کار بگیرید. علاوه بر روش های تمیزکاری معمول مانند آب گرم و صابون و همین طور استفاده از پارچه های نرم و نانوفیبر، می توانید از جوش شیرین هم یاری بگیرید.

مقدار برابر از جوش شیرین و آب را با هم مخلوط کنید تا ترکیبی خمیرمانند درست گردد. کمی از ترکیب را روی بُرسی نرم یا پارچه ٔ کتان بریزید و با استفاده از آن، محلول را هم سو با شیارهای سطح گاز روی لکه بکشید.

ترکیب روغن و سرکه هم مفید است. سرکه را در یک بطری اسپری ریخته و سطح گاز را کاملا به آن آغشته کنید. با پارچه ای نرم، سعی کنید همسو با شیارهای گاز، سرکه را پاک کنید. بعد، پارچه دیگری را کمی به روغن آغشته نموده و روی شیارها و سطح گاز بکشید.

تمیز کردن مایکروفر

با مایع تمیز کردن شیشه می توانید محفظه داخلی مایکروفر را تمیز کنید. باید مایع تمیز کردن شیشه دو برابر آب باشد.

اما استفاده از سرکه یا لیمو روش های بهتری است. یک کاسه را تا نیمه پر آب کنید و بعد یک قاشق پر سرکه سفید بدان اضافه کنید. کاسه را درون مایکروفر قرار داده و به مدت 5 دقیقه روشن کنید. باید شاهد بخار کردن محلول درون محفظه مایکروفر باشید. حالا، پس از اتمام 5 دقیقه، با یک دستمال نرم و مرطوب، تمام درون محفظه را پاک کنید.

اگر به نظافت با لیمو علاقه دارید؛ یک لیمو را نصف کنید و سپس داخل بشقاب مناسب برای مایکروفر قرار دهید و یک قاشق هم آب به آن اضافه کنید. سپس مایکروفر را برای یک دقیقه یا تا زمانی که داخل آن پر از بخار گردد، روشن کنید. حالا، دوباره باید دستمال تمیز و نرمی برداشته و محفظه مایکروفر را تمیز کنید.

تمیز کردن درون ماشین لباسشویی

اگر به مدت زیادی از ماشین لباسشویی استفاده کردید؛ احتمالا تمیز کردن محفظه درون آن با یک پارچه و آب یا نهایتا ماده های شوینده و تمیزنماینده؛ بوی بد آن را از بین نبرد و از سوی دیگر لکه هایی در نقاطی ببینید که راه دست شما نیست.

خیلی ساده، در یک ظرف کوچک، مقداری جوش شیرین و آب را با هم مخلوط کنید. این محلول چیزی شبیه به پور شوینده است. در ظرف دیگری دو پیمانه سرکه سفید بریزید.

محلول جوش شیرین و آب را باید داخل مخزنی بریزید که مواد شوینده ماشین لباسشویی را درون آن می ریزید. محلول سرکه را درون خود محفظه لباس های ماشین بریزید. ماشین را در حالت شست وشوی معمولی لباس ها قرار داده و دستگاه را روشن کنید.

سرکه و جوش شیرین به طور طبیعی رسوبات معدنی را که در ماشین لباسشویی جمع شده اند، تخریب و در خود حل می نمایند و هر نوع قارچ و کپکی را از بین می برند.

تمیز کردن جا چاقویی

از قلم نیاندازید هر از گاهی باید جا چاقویی آشپزخانه را هم تمیز کنید. شستن این وسیله محتمل ترین کاری است که انجام می گردد ولی شاید هنوز مقداری خرده غذا و مواد باقی مانده باشد که هیچ طوری از بین نمی فرایند.

سشوار را روی درجه حرارت زیاد بگذارید و خوب تمام بخش های جا چاقویی را گرم کنید تا ذرات غذا باقیمانده خشک شده و به راحتی کنده شوند.

شیارهای مبل و آپاژور

برس لباس می تواند برای تمیز کردن آباژور یا شیارهای باریک مبلمان بسیار کاربردی باشد. برس لباس می تواند گردوغبار، مو، مواد آلوده و چیزهای دیگر را به خود جذاب کند.

منبع: یک پزشک
انتشار: 24 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 886

به "10 ترفند تمیزکاری وسایلی از خانه که معمولا به سختی تمیز شده یا راهی برای تمیز کردنشان نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 ترفند تمیزکاری وسایلی از خانه که معمولا به سختی تمیز شده یا راهی برای تمیز کردنشان نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید