اشتغال 105 هزار نفر در واحدهای فناور

به گزارش تور ارمنستان ارزان، به گزارش خبرنگاران به نقل از موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی، مصطفی صفدری در نشست هم اندیشی موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی و معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم، تکمیل و تقویت اکوسیستم فناوری و نوآوری کشور، آموزش و ترویج کارآفرینی و تقویت فرهنگ دانش بنیانی در کشور، تجاری سازی فناوری و اشتغال آفرینی دانش بنیان، مأموریت گرایی و راهنمایی ظرفیت های فناورانه در جهت برطرف نیازها و حل مسائل کشور و آینده نگاری فناوری و تدوین نظام ملی نوآوری را 5 راهبرد اصلی معاونت فناوری و نوآوری خاطرنشان کرد.

اشتغال 105 هزار نفر در واحدهای فناور

وی گفت: با اقدامات اجرا شده رتبه ایران در شاخص نوآوری از رتبه 120 دنیا در سال 2014 به رتبه 60 دنیا در سال 2021 رسیده است.

اشتغال 105 هزار نفر در واحد های فناور

صفدری با اشاره سیر تکاملی اکوسیستم کارآفرینی و نوآوری، به شرایط اکوسیستم فناوری و نوآوری در ایران در سال 1401 پرداخت و گفت: 51 پارک علم و فناوری، 22 پردیس فناوری و نوآوری، 260 مرکز رشد واحدهای فناور، 11 هزار و 414 واحد فناور، 2 هزار و 35 شرکت دانش بنیان مستقر در پارک ها و مراکز رشد وجود دارد و بالغ بر یکصد و پنج هزار نفر شاغل در واحدهای فناور هستند.

وی رویکرد فعلی معاونت فناوری و نوآوری را ترغیب ایجاد پردیس علم و فناوری با مشارکت بخش خصوصی دانست و ادامه داد: صدور مجوز برای تاسیس پردیس های علم و فناوری تسهیل شده است.

طرح تانا: توسعه اکوسیستم نوآوری استان ها

مشاور معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم از برگزاری 4 رویداد تانا در شهرهای مختلف کشور اطلاع داد و گفت: شبکه سازی و بهم رسانی نقش آفرینان مختلف اکوسیستم نوآوری در هر استان با موضوع پارک های علم و فناوری جهت حل مسائل بخش دولتی و برطرف احتیاجهای فناورانه بخش خصوصی به وسیله فعال کردن ظرفیت ها و پتانسیل های علمی و فناورانه دانشگاه ها، مراکز رشد، پارک های علم و فناوری و اهرم کردن منابع اقتصادی نهادهای مربوطه مهمترین اهداف برگزاری رویداد تانا است که با استقبال خوب بخش های خصوصی و دولتی روبرو شده است.

مهمترین اقدامات معاونت فناوری و نوآوری

صفدری تدوین آیین نامه برنامه حمایت از فراوری دانش بنیان و اشتغال آفرین در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، طراحی و رونمایی از سامانه نظام ایده ها و احتیاجها (نان)، مشارکت در تدوین احکام پژوهش، فناوری و نوآوری برنامه هفتم توسعه کشور، تدوین آیین نامه های اجرایی قانون جهش فراوری دانش بنیان را از جمله مهمترین اقدامات اجرا شده در حوزه معاونت فناوری و نوآوری دانست.

وی اضافه کرد: ایجاد و فعال سازی اتاق های فکر 16 گانه، تهیه پیش نویس سند نظام ملی نوآوری در حوزه آموزش عالی، تاسیس و راه اندازی پردیس های فناوری و نوآوری در دانشگاه ها و بخش خصوصی و تاسیس دهکده های فناوری و نوآوری و عقد تفاهم نامه همکاری با شرکت های بزرگ صنعتی کشور را از جمله مهمترین اقدامات اجرا شده در حوزه معاونت فناوری و نوآوری دانست.

لزوم آنالیز تکامل و تقابل دانش و ثروت

سخنران دیگر نشست دکتر امید رضایی فر مدیرکل دفتر پشتیبانی امور فناوری و نوآوری وزارت علوم ضمن تاکید بر عملیاتی شدن مباحث مطرح شده گفت: یکی از موضوعات اساسی که اکنون می توان در خصوص آن مصاحبه کرد فلسفه دانش و ثروت است. در حال حاضر هیچگونه مدلی برای موضوع تقابل و تکامل این دو مقوله در کنار یکدیگر و مدل توسعه تمدن اسلامی و بیان انتظار از این سیستم را نداریم.

وی ادامه داد: انجام امور فناوری احتیاج به یک پیوست فرهنگی ندارد بلکه اعتقاد بنده این است که فضایی که می خواهیم در حوزه فناوری ایجاد کنیم باید در یک بستر فرهنگی رخ بدهد نه در یک پیوست فرهنگی و احتیاج است که بستر فرهنگی در تمامی پارک های علمی و فناوری رسوخ کند.

مدیرکل دفتر پشتیبانی امور فناوری و نوآوری وزارت علوم بعلاوه خواهان انجام طرح های مطالعاتی مرتبط باحوزه ماموریت معاونت فناوری و نوآوری در موسسه شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 26 شهریور 1401 بروزرسانی: 26 شهریور 1401 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 2484

به "اشتغال 105 هزار نفر در واحدهای فناور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشتغال 105 هزار نفر در واحدهای فناور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید