آنالیز ژنتیکی تازه: اجداد نیمی از مردم ساحل شرق آفریقا، ایرانی هستند

به گزارش تور ارمنستان ارزان، مطالعه ای روی DNA های چندصدساله، شرایط پیچیده اجداد مردم ساحل شرق آفریقا را نشان می دهد و نحوه به وجودآمدن تمدن قرون وسطایی آن ها را برملا می نماید. طبق این پژوهش، اجداد بسیاری از این افراد ایرانی هستند. درحقیقت ترکیب ژنتیکی آن ها شامل زنانی از آفریقا و مردان ایرانی می گردد.

آنالیز ژنتیکی تازه: اجداد نیمی از مردم ساحل شرق آفریقا، ایرانی هستند

به گزارش دیجیاتو، محققان در این مطالعه DNA هشتاد نفر از پنج ناحیه مختلف کنیا و تانزانیا متعلق به سال های 1250 تا 1880 پس از میلاد را مورد آنالیز قرار دادند. آن ها دریافتند ژنتیک بیش از نیمی از موارد آزمایش شده به سواحل شرقی آفریقا مربوط است و بخش عمده دیگری نیز به آسیا ارتباط دارد؛ حدود نود درصد از این تعداد (یعنی 90 درصد از نیمی از آنها) درحقیقت ژن مردان ایرانی و ده درصد دیگر ژن مردان هندی است.

پیش از این افزایش ازدواج های آفریقایی-آسیایی مردم در حدود سال های مذکور، سؤالاتی را در خصوص ژن غالب نسل های بعدی مطرح نموده بود. استر بریل، ژنتیک شناس دانشگاه هاروارد و نویسنده اصلی این مطالعه که در مجله نیچر به چاپ رسیده است، می گوید: در آن دوران مردان ایرانی با زنان آفریقایی ازدواج می کردند که درنتیجه آن شاهد افزایش نابرابری های اجتماعی از نظر علم ژنتیک بوده ایم؛ ژن غالب در این پیوند ژن مردان ایرانی بود.

به گفته محققان، احتمالاً زنان آفریقایی شاهزادگان و بازرگانان ایرانی را برای تشکیل خانواده انتخاب می کردند. در راستای این پیوند بعلاوه شبکه های تجاری بازرگانان میان ایران و آفریقا تقویت می شد.

طبق این مطالعه، ژن مردم آفریقا و آسیا حدود هزار سال پس از میلاد آغاز به ترکیب شدن نموده است. یافته های جهانی نشان داده که این ترکیب نقش عمده ای در تمدن جهانی قرون وسطایی داشته است. زبان این مردم منشأ آفریقایی داشت، دین غالب آن ها اسلام بود که از خاورمیانه آمده بود و بعلاوه آشپزی آن ها نیز متأثر از هند و خاورمیانه بود. فرهنگ مردم این منطقه از قرن 12 تا 15 میلادی به اوج خود رسید و با ورود پرتغالی ها در قرن شانزدهم کاهش یافت.

این مطالعه همچنان نشان داده است که پس از سال های 1500 پس از میلاد، بخش عمده ای از سهم ژنتیکی آسیایی از مربوط به اعراب می شده است.

بریل در سرانجام گفت : داده های ژنتیکی نو اطلاعاتی را ارائه می دهند که فرضیات پیشین در خصوص استعمار آفریقا را به چالش می کشد. این شواهد احتیاج ما به مطالعه تاریخ آفریقا را افزایش می دهد.

منبع: فرارو
انتشار: 13 فروردین 1402 بروزرسانی: 13 فروردین 1402 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 2572

به "آنالیز ژنتیکی تازه: اجداد نیمی از مردم ساحل شرق آفریقا، ایرانی هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز ژنتیکی تازه: اجداد نیمی از مردم ساحل شرق آفریقا، ایرانی هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید