دلیل محبوبیت گردشگری سیاه چیست؟

به گزارش تور ارمنستان ارزان، احتیاج مسافران از مقصد به استراحت در سواحل یا لذت از خدمات مجلل محدود نمی گردد، بلکه می تواند ارزش های منحصربه فرد مقصد برای ارائه تجربیات بی نظیر را شامل گردد. با گردشگری سیاه، مسافران می توانند جنبه بسیار متفاوت و گاهی اوقات خاص، دلخراش و هیجان انگیز از مقصد را تجربه نمایند.

دلیل محبوبیت گردشگری سیاه چیست؟

گردشگری سیاه همچنین با عناوین Thana، سیاه، غم انگیز یا بیمارگونه شناخته می گردد، اما چرا گردشگری سیاه روزبه روز بیشتر مورد توجه قرار می گیرد؟ مهم ترین علل آن در ذیل ذکر شده است.

مستندها و فیلم ها

مستندها به جای آشکار کردن مقصد از منظر گردشگری، بیشتر به موضوعات تاریخی، جغرافیایی یا فرهنگی می پردازند. بااین حال، پخش این مستندها به وسیله صفحه تلویزیون باعث ایجاد علاقه مخاطب به مقصد می شوند و در تصمیم گیری برای سفر و دیدن این مکان ها با چشم خود یاری می نمایند.

یکی از فیلم های مستندی که به طور خاص در خصوص گردشگری سیاه ساخته شده است، فیلم مستند Dark Tourism است که سال 2007 تا 2008 مانفرد بکر مستندساز آلمانی-کانادایی آن را ساخته است. به طور کلی، این برنامه جذابیت های مشاهده شده و منتقل شده از چشم مسافر را ضمن ذکر جنبه های مشکل ساز این نوع گردشگری برجسته می نماید.

سریال Dark Tourists نتفلیکس، مجموعه هشت قسمتی نیوزیلندی است که در سال 2018 با طرح دیوید فاریر(روزنامه نگار) در جستجوی مکان های عجیب و تا حدودی وحشتناک توریستی پخش شد و مخاطبان زیادی را نیز به خود جلب نموده است.

گردشگری سیاه در چین

شهر ووهان چین، شهری است که اولین مورد ویروس کرونا را قبل از همه گیری دنیای بیماری کووید- 19 ثبت نموده است. این ویروس باعث تعطیلی بخش های مالی و گردشگری بسیاری از کشورهای دنیا در این بحران شد. بسیاری از افراد در سال 2020 با شهر ووهان آشنا شده اند و نمی توانند علاقه خود را برای بازدید از این مکان بعد از یک جنگ طولانی با بیماری همه گیر پنهان نمایند.

در اکتبر سال 2020، مقامات محلی تور ووهان را برای ساکنان خارجی که در حال حاضر در چین زندگی و کار می نمایند، ارائه کردند. گردشگران خارجی از بیمارستان Leishenshan که برای مراقبت از بیماران در اوج شیوع همه گیری ساخته شده بود و همچنین نمایشگاه های سازمان یافته دولت ووهان برای ارائه موفقیت خود در مهار بحران علاوه بر سایر موارد معمول جاذبه های گردشگری بازدید می نمایند. سپس در تاریخ 13 نوامبر سال 2020، اداره فرهنگ و گردشگری ووهان، کمپین بیایید در ووهان ملاقات کنیم را برای ترویج تصویر یک مکان امن و صلح آمیز برای جذب بازدید نمایندگان به اینجا در بهبود پس از شیوع بیماری شروع کرد.

پتانسیل گردشگری سیاه در ویتنام

ویتنام کشوری با تاریخ غنی که در بسیاری از مکان ها آثاری از جنگ را در خود جا داده است. بعضی از مکان های معمولی که می توانند برای گردشگری سیاه عنوان شوند، شامل زندان Hoa Lo در هانوی، تونل های Cu Chi و موزه بقایای جنگ در شهر هوشی مین یا زندان Con Dao در فوکوک است. این مکان ها برای بهره برداری از گردشگری سیاه با ارزش های تاریخی، فرهنگی و آموزشی است و به گردشگران یاری می نماید تا درباره زندگی افراد برای غلبه بر فجایع گذشته اطلاعات بیشتری بدست آورند.

نیوز نوشت،سازمان های مدیریت مقصد(DMO) باید برنامه ها و دستورالعمل های مفصلی ارائه نمایند تا از بهره برداری بیش از اندازه و فرسایش تاریخ یا علوم انسانی جلوگیری نمایند.

منبع: گردشبان
انتشار: 19 فروردین 1400 بروزرسانی: 19 فروردین 1400 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 1890

به "دلیل محبوبیت گردشگری سیاه چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل محبوبیت گردشگری سیاه چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید