راز نورتابی سوسک شب تاب چیست؟

به گزارش تور ارمنستان ارزان، عصر روزهای تابستانی کرم های شب تاب (که درواقع نوعی سوسک است) به آسمان می روند و با نمایشی از بیولومینسانس، از خود نورهای زیبای سبز، زرد، نارنجی و حتی آبی می تابانند. یافته ژنتیکی تازه، سرنخ هایی از درخشش کرم های شب تاب در اختیار دانشمندان گذاشته است.

راز نورتابی سوسک شب تاب چیست؟

تینا مزدکی: تا به امروز بیش از 2000 گونه کرم شب تاب شناخته شده است که هرکدام الگوی منحصربه فرد خود را از جرقه های نور و اندام های نورانی با شکل های متفاوت دارند. اما آیا تابه حال فکر نموده اید که این حشرات چگونه از خود نور می تابانند؟ دانشمندان اکنون دو ژن کلیدی را کشف نموده اند که اجازه می دهد این اتفاق بیفتد.

شین هوا فو، زیست شناس دانشگاه چین، می گوید: در مطالعه کرم شب تاب دو نکته کلیدی وجود دارد. اولین مورد این است که چگونه لاروهای کرم شب تاب، یا کرم های درخشان، به سرعت اندام های سبک خود را به ساختار فیزیکی کاملاً متفاوتی در بزرگ سالی تبدیل می نمایند. مورد دیگر این است که چگونه بزرگ سالان این حشرات می توانند اندام هایی که فانوس نامیده می شوند، را کنترل نمایند.

دانشمندان ژنوم کرم شب تاب آبی (Aquatica leii)، را که در شالیزارهای برنج در چین یافت می گردد، رمزگشایی کردند. با انجام این کار، آن ها دو ژن کلیدی Alabd-B و AlUnc-4 را که مسئول تشکیل، فعال سازی و موقعیت یابی اندام نورانی این کرم شب تاب هستند، به صفر رساندند. نتیجه تعجب آور بود، زیرا این ژن ها که قبلاً برای یاری به رشد کرم شب تاب شناخته شده بودند، هرگز با بیولومینسانس مرتبط نبودند.

شرح خبرنگاران : بیولومینسانس به فراوری و نشر نور، در اثر انجام یک واکنش شیمیایی- آنزیمی، در موجودات زنده است. برخلاف واکنش های زیستی معمول که انرژی به صورت گرمابه محیط داده می گردد انرژی این واکنش به انرژی نورانی تبدیل می گردد. بیولومینسانس در موجودات مختلف با اشکال ظاهری متنوع و با مکانیسم های مختلف انجام می گردد.

فو می گوید این یافته می تواند به دانشمندان یاری کند تا بفهمند چگونه حشرات می توانند درست مانند آتش بازی، آسمان را روشن نمایند. او بر این باور است که این یافته بسیار مهم است زیرا تعداد کرم های شب تاب در سراسر دنیا در حال کاهش است. در حال حاضر هجده گونه در ایالات متحده و بسیاری دیگر در سطح دنیا به علت ترکیبی از آلودگی نوری، استفاده از آفت کش ها، از بین رفتن زیستگاه و عوامل دیگر با انقراض روبرو شدند.

فو، این گونه را کشف کرد و از سال 2000 روی آن مطالعه کرد، حتی یک کلنی در آزمایشگاه ایجاد کرد که سالانه 600000 کرم شب تاب فراوری می نماید. این جمعیت به او این امکان را داد که مطالعه پنجره 24 ساعته دقیق زمانی را بلافاصله پس از مرحله شفیره داشته باشد. در این مرحله اندام های نورانی بالغ آن ها رشد می نمایند.

در این آزمایش فو و همکارش آغاز به تغییر ژنوم این حشرات کردند تا ببینند خاموش کردن یا از بین بردن ژن های خاص چه تأثیری دارد. آن ها کشف کردند که در طول شفیره شدن، کرم شب تاب ژن های Alabd-B و AlUnc-4 خود را فعال می نماید، که باعث می گردد فانوس بالغ در موقعیت مناسب در شکم رشد کند. جینگ-که ونگ، بیوشیمیدان و مدیر مؤسسه رابط گیاه و انسان در دانشگاه نورث استرن در بوستون، مطالعه تازه را به علت استفاده از ابزارها و آنالیزهای پیشرفته ژنومی تأثیرگذار معرفی کرد.

علاوه بر این، ونگ، که در این تحقیق شرکت نداشت، می گوید که این مطالعه، زمینه درک این موضوع فراهم می نماید که چگونه جد مشترک کرم های شب تاب این دو ژن را برای فراوری نور انتخاب نموده اند.

بااین حال، چالش های زیادی برای توسعه تحقیقات تکاملی در پیش است. پرورش کرم شب تاب بسیار دشوارتر از پرورش موش، مگس میوه یا سایر حیوانات معمولی مطالعه است. علاوه بر این، مطالعه دانشمندان تنها محدود به نرهای یک گونه، A. leii است، که به این معنی است که این مسیر در نیمی از جمعیت شب تاب ها یعنی ماده ها نسبت ناشناخته باقی می ماند. فو میخواهد نیم دیگر جمعیت این حشرات را در پژوهش های بعدی خود موردبررسی قرار دهد.

منبع: nationalgeographic

323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 25 خرداد 1403 بروزرسانی: 25 خرداد 1403 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 2656

به "راز نورتابی سوسک شب تاب چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز نورتابی سوسک شب تاب چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید