سفر بهاری 2 روزه به چهار محال؛ به دیدار اردیبهشت

به گزارش تور ارمنستان ارزان، سفر بهاری به چهار محال و بختیاری به ویژه در اردیبهشت ماه، لمس زیبایی بی بدیل طبیعت خواهد بود. از تالاب چغاخور و گندمان تا دره عشق و آبشار این سفر، طعم تکرار نشدنی بهار خواهد بود. با خبرنگاران همراه باشید.

سفر بهاری 2 روزه به چهار محال؛ به دیدار اردیبهشت

سفر بهاری به چهار محال، جایی که گاه در یک سوی تالاب و کوه های سر به فلک کشیده و سپیدپوش کلار خودنمایی می کنند و لختی بعد در سوی دیگر، درختان و چمن زارهای وسیع و سرسبز افسون می کنند. تصویر آسمان آبی و تکه ابرهای گذرا بر صیقل زیبای آب و پایکوبی کوه های کلار در بازتاب آن، تنها یک معنا می دهد؛ زیبایی بی حد و حصر. دامنه های زاگرس در چهار محال و بختیاری با دارا بودن بیش از 250 جاذبه گردشگری و طبیعت گردی برجسته، یکی از مقاصد مهم گردشگری در ایران است.

این استان به ویژه در گردشگری روستایی و عشایری دارای جاذبه های پرشماری است. جنگل های بلوط، آبشارها، دشت لاله های واژگون، گرداب ها و تالاب های بسیار زیبایی مانند تالاب چغاخور از زیباترین جاذبه های طبیعت گردی و اکوتوریسم در ایران هستند. چهار محال با منطقه ها کوهستانی و برف گیر خود سرچشمه شماری از بزرگ ترین و شناخته شده ترین رودخانه های دائمی ایران (همچون کارون، دز و زاینده رود) را در خود جای داده است.

استان چهار محال و بختیاری صنایع دستی و گوناگون و رنگارنگی دارد. عشایر کوچ نشین و اسکان یافته، روستاییان و شهرنشینان هر کدام تولیدات خاص خود را دارند. قالی چال شتری با طرح هایی مانند خشتی، لچک ترنج، چو خا، گیوه، گلیم کم چه دان و غیره از جمله این صنایع دستی هستند. قالی چهار محال و بختیاری و فرش بختیاری که به دست زنان و دختران خوش ذوق این سرزمین در خانه بافته و زایش می شود از بهترین ره آوردی هایی هستند که در این سفر می توان آن ها را تهیه کرد. گز بلداجی، کشک و قارا، عسل کوهی و بادام و رب انار سوغات های خوراکی بسیار پرآوازه ای هستند.

چنانچه با خودرو شخصی خود سفر می کنید و فرصت کافی دارید، می توانید با عبور از راستاهای پرجاذبه ای که معرفی می کنیم از جاذبه های طبیعت گردی برتر این استان بازدید کنید. چنین سفری به ویژه برای فصل مناسب است. بهترین زمان برای سفر به زیبایی های دامنه های پر صلابت زاگرس، فصل بهار و اوایل تابستان است. گیاهان دارویی و خوراکی بسیاری در طبیعت بهاری این استان می رویند. کرفس کوهی، ماما چم چم، موسیر، قارچ کوهی، سیر کوهی و سیاه دانه و … از رسته این گیاهان هستند.

از شهرکرد تا دره عشق

  • زمان گردش و سفر: دو روز
  • مسافت سفر (از شهرکرد): حدود 400 کیلومتر

راستا سفر

از شهرکرد به دیدار تالاب چغاخور و گندمان می رویم. تماشای های راستا بلداجی و نیز لردگان را می بینیم. به سوی آتشگاه روانه می شویم و به شهرکرد باز می گردیم.

روز اول؛ به سوی گندمان و تالاب چغاخور

بازدید از تالاب چغاخور

  • موقعیت و راه دسترسی: وارد راستا شهرکرد به شهر کیان شده و پس از عبور از شمس آباد، شلمزار و گهرود و درست قبل از ورودی جاده ای که به ایذه می رود، در 65 کیلومتری شهرکرد به تالاب چغارخور برسید.

زیبایی جغاخور به حدی است که کمتر جاذبه طبیعت گردی نظیر آن را می توان در فکر متبادر ساخت. انعکاس چشم انداز زیبای طبیعت پیرامون تالاب در آب و پایکوبی و آواز پرندگان بر سطح تالاب به قدری زیبا است که می توان ساعت ها خیره بدان ایستاد. در بهار در یک سوی تالاب، کوه های سر به فلک کشیده و سپیدپوش کلار و در سوی دیگر، درختان و چمن زاری وسیع و سرسبز خودنمایی می کنند. تصویر آسمان آبی و تکه ابرهای گذرا بر صیقل زیبای آب و پایکوبی کوه های کلار در بازتاب آن، زیبایی بی حد و حصری به این تالاب می بخشد.

بازدید از تالاب گندمان و صرف ناهار

  • موقعیت و راه دسترسی: از طریق جاده آسفالته گندمان - حسین آباد یا جاده خاکی گندمان - اشکفت زلیخا راستا را پی بگیرید. تالاب در 28 کیلومتری بروجن در راستا بروجن - گندمان و در نزدیکی تالاب چغاخور واقع شده است. همچنین جاده حسین آباد در شرق تالاب هم راه دیگری برای دسترسی به تالاب است که پس از دور زدن تالاب در ضلع جنوبی به روستا سفیدآباد منتهی می شود.

پوشش گیاهی تالاب گندمان را عمدتاً گونه های حاشیه ای و نم پسند تشکیل می دهد. در کنار تالاب می توانید گیاهانی مثل بید، مرغ، جگن، ساز، نی، لویی، زنبق، آلاله آبی، هزار نی، بارهنگ آبی، نخل مرداب، عدسک آبی و بزواش را به تماشا بنشینید. پرندگانی مثل لک لک، شکاریا، حواصیل، بالکان، مرغابی سانان، یلوه و سلیم هم در تالاب گندمان دیده می شوند. ماهی های تالاب هم شامل ماهی گورخری، سفید کولی، ماهی پوزه دار و سیاه ماهی هستند. تالاب گندمان در لیست 10 تالاب برتر پرنده نگری در ایران قرار گرفته است. در کنار تالاب گندمان امکانات ویژه تفریحی و ورزشی مثل پرورش و نگهداری اسب و همچنین فضایی برای سوارکاری در مرغزار پیرامون تالاب فراهم شده که می تواند برنامه سفر شما را هیجان انگیزتر کند.

به سوی لردگان و بازدید از چشمه برم

چشمه برم

  • موقعیت و راه دسترسی: مرکز شهر لردگان

اطراف این چشمه به صورت پارکی جهت تفرج و گذراندن اوقات فراغت اهالی شهر لردگان و گردشگران فضاسازی شده است. این چشمه دارای جاده آسفالته، فضای سبز، سرویس بهداشتی، آب آشامیدنی، سکوی نشیمن، دسترسی به واحد پذیرایی و اقامتی، تجهیزات جهت بازی بچه ها و نیز پارکینگ است. این منطقه با درختان کهن سال و سایه سارهای فراوان بسیار مورد استقبال گردشگران است.

اقامت در لردگان

  • واحد اقامتی بهاران در لردگان (تلفن: 5222441-0382)
  • هتل زاگرس در لردگان (تلفن: 5220155-0382)

روز دوم؛ از آتشگاه به عشق می رسیم...

بازدید از آبشارهای زیبای آتشگاه

  • موقعیت و راه دسترسی: آبشار آتشگاه در 190 کیلومتری شهرکرد و 40 کیلومتری شهر لردگان در دره ای روح افزا به طول دو کیلومتر قرار گرفته است. راستا این آبشار از محل چشمه تا اتصال به رودخانه خرسان را فضای سرسبز و بی نظیری از انواع درختان و گیاهان جنگلی فراگرفته است.

این آبشار که به آبشار مینیاتوری ایران معروف است یکی از بی نظیر ترین جاذبه های طبیعی کشور به شمار می رود. آتشگاه به دره ای می ریزد که با پستی و بلندی های خود آبشارهای کوچک متعددی را ایجاد می کند و یکی از بی نظیرترین ترین جلوه های طبیعت را به وجود می آورد. راستا این آبشار از محل چشمه تا اتصال به رودخانه خرسان از فضای پرسیب و سرسبزی می گذرد که در آن می توانید انواع درختان و گیاهان جنگلی کمیاب را ببینید. شیب زیاد و پستی و بلندی های دره، آبشارهای کوچک متعددی را ایجاد کرده است. پیوند عناصر زیبای طبیعی مانند دره، سبز زار و اقلیم مناسب، فضای بسیار فرح بخشی را جهت تفرج در این مکان فراهم می آورد.

دره عشق و آبشار

  • موقعیت و راه دسترسی: این منطقه بسیار زیبا در 45 کیلومتری اردل و در راستا اردل - ایذه قرار گرفته است.

این ابشار با سرعت زیاد از دل کوه بیرون می جهد و بیش از یکصدمتر ارتفاع دارد. در کنار این آبشار رود کارون به آرامی جاری است و در ترکیب با انارستان ها و شالیزارهای دره عشق و دورک شاهپوری، فضای شگفت انگیزی را به وجود آورده است. در بیشتر فصول سال به ویژه بهار بازدید از این آبشار مناسب است.

بازگشت به شهرکرد...

پیشنهاد ویژه

اگر اهل کوهنوردی باشید، می توانید با صعود از کوه های اطراف تالاب جغاخور و قله کلار سفر خود را به کمال برسانید. چشم انداز دریاچه چغاخور، گل های لاله و چمنزارهای پیرامون آن از ارتفاعات اطراف، به ویژه در بهار، بی نهایت زیبا، نفس گیر و آرام است و تماشای آن از فراز کوه ها تجربه ای منحصربه فرد است.

مجهز سفر کنید:

  • ضروری ترین لوازم سفرهای طبیعت گردی
منبع: کجارو / کجارو
انتشار: 29 بهمن 1400 بروزرسانی: 29 بهمن 1400 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 2308

به "سفر بهاری 2 روزه به چهار محال؛ به دیدار اردیبهشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر بهاری 2 روزه به چهار محال؛ به دیدار اردیبهشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید