سفر در زمان با ورود به مجموعه باغ صفوی قزوین، عکس

به گزارش تور ارمنستان ارزان، پس با خرید بلیط هواپیما و سفر به شهر تاریخی قزوین از این مجموعه نیز دیدن کنید. باغ سعادت آباد، مجموعه باغ صفوی، باغ فرهنگی قزوین، دولت خانه صفوی، ارگ طهماسبی نام هایی است که به این مجموعه اتلاق می گردد.

سفر در زمان با ورود به مجموعه باغ صفوی قزوین، عکس

جهت دریافت خدمات ویلا سازی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

چرا بازدید از مجموعه باغ صفوی پیشنهاد می گردد؟

قرار دریافت تعداد زیادی بنای تاریخی در این مجموعه، بازدید را راحت تر می نماید.

این مجموعه به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

در کمتر جایی بناهایی با قدمت های مختلف در یک مجموعه قرار گرفته اند.

تاریخچه مجموعه باغ صفوی

بعد از اینکه شاه طهماسب قزوین را به عنوان پایتخت خود انتخاب کرد، با تاسیس دولت خانه و سکونت اشراف و مقامات در قزوین، چهره شهر آغاز به تغییر کرد و دوران اوج قزوین رقم زده شد. در همین دوران، به دستور شاه طهماسب معماران برجسته کشور گرد هم آمدند و کار ساخت و طراحی این مجموعه و باغ درون آن آغاز شد و تا دوران قاجار و حتی پهلوی طول کشید، اما از همان ابتدا این مجموعه، باغ صفوی نام گرفت.

بناهای مجموعه باغ صفوی

این مجموعه از بنای عالی قاپو آغاز و تا محوطه عمارت چهل ستون ادامه دارد. مابین آن ها نیز چند حیاط، محوطه باز و بناهای دیگر قرار گرفته اند. با اینکه بیش تر بناهای این مجموعه تخریب شده ولی بناهای به جامانده در دست بازسازی هستند. این مجموعه در حال حاضر شامل سردر عالی قاپو، عمارت نادری، عمارت پهلوی، عمارت قاجاری، موزه قزوین، گراند هتل، کاخ چهلستون و بقعه پیغمبریه بوده و بناهای دیگرش از بین رفته است.

در مجموعه باغ صفوی از چه چیزهایی می توان بادید کرد؟

سردر عالی قاپو

این مجموعه در گذشته 7 درب ورودی داشته که امروزه سردر عالی قاپو تنها درب به جامانده آن است. با اینکه تزیینات و نقاشی های این سر در از بین رفته اند ولی هنوز کاشی کاری های آن دیده می شوند.

عمارت نادری

عمارت نادری یکی از کاخ های تابستانه شاهان صفوی بود و از آن برای میزبانی از مهمانان خارجی استفاده می شد، با اینکه اثری از این عمارت نمانده ولی در دهه اخیر به همت باستان شناسان، ورودی این عمارت و بخشی از بنای مدفون شده اش کشف شد.

عمارت پهلوی و قاجاری

این دو عمارت در مجاورت هم قرار گرفته اند، 2 عمارتی که هر یک به دوره ای از تاریخ اختصاص داشته و سبک معماری متفاوتی دارند. در نمای عمارت 2 طبقهِ پهلوی تزئینات خاصی نمی بینید، در حالی که عمارت قاجاری با سرستونهای زیبا و حوض بزرگش چشم نوازی می نماید. اما این دو عمارت یک ویژگی مشترک دارند و آن اینکه در گذشته به عنوان شهربانی کاربری داشته اند.

گراند هتل

درست یک قرن پیش و در سال های پایانی دوره قاجار، گراند هتل احداث شد. برای همین می توان این هتل را یکی از قدیمی ترین هتل های کشور دانست. این بنای 3 طبقه که به خاطر تفاوت سطح باغ و خیابان از بیرون 2 طبقه دیده می گردد، در طی ناملایمتی های روزگار سینمای معروف خود یعنی سینما گراند را به طور کامل از دست داد ولی هنوز با قامتی راسخ به حیات خود ادامه می دهد.

موزه قزوین

در قسمت شرقی مجموعه باغ صفوی، موزه قزوین دیده می گردد؛ در داخل این موزه مجموعه ارزشمندی از آثار مربوط به دوران قبل از میلاد مسیح تا بعد از اسلام به نمایش گذاشته شده است.

کاخ چهلستون

یکی دیگر از کاخ های سلطنتی شاه طهماسب همین کاخ چهلستون است که با نام عمارت کلاه فرنگی نیز شناخته شده است. به غیر از این کاخ بقیه کاخ های سلطنتی شاه طهماسب به تاریخ پیوسته اند ولی کاخ چهلستونِ باغ صفوی هنوز زیبایی های خود را حفظ نموده، از جمله هنر نگارگری، نقاشی دیواری، فرسک و ارسی های پنج چشمه اش و به همین دلیل یکی از بناهای مهم شهر به حساب می آید. این کاخ امروزه به عنوان موزه خوشنویسی کاربری دارد.

بقعه پیغمبریه

یکی دیگر از بناهای دوره صفویه زیارتگاهی است که بعد از بازسازی آماده میزبانی از گردشگران شده است. این زیارتگاه زیبایی اش را مدیون کاشی کاری ها، آینه کاری ها، کتیبه و پنجره های طاق نمای خود است. بقعه پیغمبریه را می توانید جنب مسجد پیغمبریه و در قسمت غربی کاخ چهلستون پیدا کنید.

هزینه و زمان پیشنهادی بازدید از مجموعه باغ صفوی چه قدر است؟

شاید تصور کنید که برای بازدید از مجموعه باغ صفوی که مساحتش به بیش از 6 هکتار می رسد زمان زیادی احتیاج داشته باشید ولی از آنجایی که بناهای کمی در این مجموعه مانده اند، در کمتر از 3 ساعت می توانید از باغ صفوی دیدن کنید.

فصل مناسب برای بازدید از مجموعه باغ صفوی چه زمانی است؟

قرار دریافت قزوین در دامنه کوه های البرز باعث شده که این شهر در ماه های گرم، آب و هوای خنک و دلپذیری داشته باشد ولی با این حال در اواخر فصل بهار، شهر به اوج زیبایی خود می رسد و برای بازدید از باغ صفوی نیز همین بازه مناسب است.

از چه جاهای دیدنی دیگری می توان بازدید کرد؟

سرای سعدالسلطنه: 650 متر

بازار قزوین: 1 کیلومتر

عمارت سردار مخفم قزوینی: 1 کیلومتر

پارک مشاهیر: 1.3 کیلومتر

چه هتل هایی در نزدیکی مجموعه باغ صفوی برای اقامت وجود دارند؟

هتل ایران: 400 متر

هتل البرز: 400 متر

هتل بهروزی: 900 متر

هتل مینو: 1.4 کیلومتر

چه رستوران ها و غذاخوری هایی نزدیک به مجموعه باغ صفوی هستند؟

رستوران دیباج: 900 متر

رستوران عالی قاپو: 1 کیلومتر

پیتزا روناک: 1.4 کیلومتر

رستوران هزار و یک شب: 2 کیلومتر

منبع: گردشبان
انتشار: 26 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 1481

به "سفر در زمان با ورود به مجموعه باغ صفوی قزوین، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر در زمان با ورود به مجموعه باغ صفوی قزوین، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید