سلمان فارسی از چه زاویه ای به امیرالمؤمنین می پردازد؟، نبردهای امام علی(ع) به تصویر کشیده می گردد

به گزارش تور ارمنستان ارزان، سریال سلمان فارسی به کارگردانی داوود میرباقری در حالی ساخته می گردد که بخش هایی از آن به زندگی حضرت علی(ع) نیز اختصاص دارد.

سلمان فارسی از چه زاویه ای به امیرالمؤمنین می پردازد؟، نبردهای امام علی(ع) به تصویر کشیده می گردد

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، در تاریخ روایات مختلفی درباره زندگی سلمان فارسی آمده است. بعضی می گویند پدر و مادرش مزدکی بوده اند. بعضی ها هم می گویند زرتشتی بوده اند. اما به هر حال هرکدام از آنها که بوده، سلمان در جوانی خرافه پرستی را پس می زند. از این چیزهایی که می دیده مزدکی ها از سقف و دیوار آویزان می نمایند، زده شده بود و نمی توانست بپذیرد. روزی اتفاقی به یک کلیسا برمی خورد. می بیند حرف آنها حسابی تر است. مسیحی می شود. مسیحی سفت و سختی هم می شود. بعد در انجیل به مشکلاتی برمی خورد. از کشیش می پرسد و کشیش به او می گوید من یک کشیش دهاتی هستم. مفسر نیستم. سوال های شما را من نمی توانم جواب بدهم. اینها در کلیسای شام اتفاق می افتد.

سرگشتگی سلمان به دنبال دین

مفسرهای عظیمی در آنجا هستند. آنها می توانند جوابگو باشند. پدر سلمان هم متمول و صاحب مقام بوده و او می توانسته زندگی آرام و مرفهی داشته باشد. ولی همه اینها را کنار می گذارد. البته همین مسیحی شدنش هم باعث شده در خطر باشد. او راهی شام می شود. خودش را به آنجا می رساند. کلیسا از او استقبال می نماید و به جرگه روحانیون مذهبی شان وارد می شود. طولی نمی کشد که به مفسری عظیم تبدیل می شود، ولی باز هم در انجیل یوحنا به ایراد می خورد. بر اثر همین قضیه، با لفظ امروزی از همان کلیسای شام خلع لباس می شود. می گویند توبه کن، دیگر تو را به عنوان کشیش قبول نداریم. سپس ایشان دیرانی می شود؛ یک فرقه از مسیحیت که با ریاضت زندگی می کردند و عقایدی از این قبیل داشتند که مسیح فقیر بوده و فقیرنواز بوده، پس باید خط او را پی گرفت.

آنجا هم باز از عظیمان دیر می شود و تدریس را در دیرهای اموریه و یک بخش دیگر از عراق و... انجام می داده است. بعدها که زمزمه اسلام را می شنود، متوجه می شود چیزهایی را که به دنبالش بوده و بوی حقیقت را می دهند، پیدا نموده است. پس آواره آن می شود و تصمیم می گیرد به مکه برود و با حضرت رسول(ص) دیدار کند...

قصه سلمان کجا به سرانجام می رسد؟

حالا داوود میرباقری قصه این سرگشتگی را تصویر نموده است.سالها از عمر خود را برای فیلمنامه سریال سلمان فارسی صرف نموده است. اما قصه سلمان همین جا به سرانجام نمی رسد.

آن کاروان سالاری که قول داده بود ایشان را به مکه برساند، سر دوراهی مکه و یثرب، در حق ایشان نامردی می نماید. ایشان را به عنوان برده به یک جهود می فروشد. ایشان مسیرش تغییر می نماید و به یثرب می رود. داغ بردگی می خورد. دست به دست می چرخد و چند صاحب پیدا می نماید. در آن موقع حضرت رسول(ص) به مدینه هجرت می نمایند و اینها همدیگر را می بینند. چون آن شخص متوجه می شود حضرت رسول(ص) و اطرافیانش به سلمان خیلی علاقه دارند، به ایشان برای فروش سلمان پیشنهاد خیلی بالایی می دهد که حضرت هم قبول می نمایند. پیشنهاد این است؛ نخلستانی با تعداد نخل های زیاد و مقدار زیادی طلا. حضرت رسول(ص) می فرمایند که یا علی(ع) شروع کنید و این کارها را انجام بدهید. علی(ع) دست به کار کاشتن آن نخلستان می شود. آنجاست که حضرت علی(ع)، لقب ابوتراب می گیرد.

پیوند بین حضرت علی(ع) و سلمان کجا شکل می گیرد؟

پیوند بین حضرت علی(ع) و سلمان همان جا شکل می گیرد. بعد ازظهرها که خیلی هوا گرم می شد، یکی دو ساعت می خوابیدند و حرارت که پایین می آمد شروع می کردند به کار. یک روز وقتی حضرت علی(ع) از خواب بیدار می شوند و می آیند خدمت حضرت رسول، صورت شان خاک آلود بوده است، چون روی خاک خوابیده بودند. حضرت رسول(ص) به ایشان می فرمایند ابوتراب شدی، اینجا بود که حضرت علی(ع) لقب ابوتراب می گیرد. سلمان هم بعدها مرید حضرت علی(ع) می شود. پیامبر(ص) درخصوص سلمان فرموده اند، سلمان صاحب علم اول و آخر است.

صندلی امیرالمؤمنین در سریال سلمان کجاست؟

حالا که چنین قرابتی میان سلمان فارسی و حضرت علی(ع) وجود دارد، برای علاقه مندانی که منتظرند سریال میرباقری را ببینند، علی رغم اینکه میرباقری قبلا سریال امام علی(ع) را ساخته، این سوال پیش می آید که صندلی امیرالمؤمنین در سریال سلمان فارسی کجاست؟ در تاریخ آمده است که او پس از رسیدن به پیامبر(ص) و تشرف به دین مبین اسلام، همواره در کنار پیامبر بوده است و سالهای سال علم خود را صرف دین نموده است. همچنین گفته می شود او عمری طولانی داشته و در بعضی منابع تاریخی آمده است عمر ایشان بالای 250 سال بوده است.

در این شرایط باید دید داوود میرباقری قصه زندگی سلمان را از کجا شروع می نماید، به کجا می برد و در چه مقطعی به سرانجام می رساند. اما از هرکجای زندگی این یار و یاور پیامبر که بخواهد عبور کند، قطعا گوشه هایی به زندگی حضرت علی (ع) نیز خواهد زد. هرچند که او پیش از این در سریال جاودان امام علی(ع) گوشه هایی از زندگی این حضرت را روایت نموده است.

ارائه تصویری از میانسالی حضرت علی(ع)

این موضوع را با امرالله احمدجو مطرح کردیم. احمدجو که خود نویسنده و کارگردان قدری است و خاطره سریال های روزی و روزگاری و تفنگ سرپر او از خاطره ها پاک نخواهد شد، در نگارش فیلمنامه سلمان، میرباقری را همراهی نموده است و با جزئیات این اثر که معتقد است داوود میرباقری عاشقانه آن را نوشته، همراهی نموده است.

او در پاسخ به این سوال که حضرت علی(ع) چه صندلیی در سریال سلمان فارسی دارد، گفت: قطعا ایشان نقش و صندلی زیادی را به خود اختصاص داده است. آشنایی ایشان با سلمان از مدینه شروع می شود که بعد از هجرت است. در آن مقطع سلمان پا به سن است و جوان نیست، حضرت علی (ع) هم میانسال هستند.

ماندگاری رفاقت تا شهادت

وی ادامه داد: این دو عظیموار آنجا همدیگر را می بینند و دلبسته هم می شوند. با هم هستند و این موانست تا شهادت حضرت علی(ع) ادامه پیدا می نماید. سلمان خیلی بعد از حضرت علی(ع) و خلفا رحلت می نماید. اخبار درباره او می گوید که بالای 150 سال عمر نموده است. البته منبع مشخصی در این باره وجود ندارد و بعضی هم این موضوع را افسانه ای می دانند.

احمدجو ادامه داد: البته بیشتر و عمده سریال تصویرگر همنشینی سلمان با پیغمبر است و در نهایت این تصمیم آقای میرباقری است که سرانجام را کجا بگذارد.

حضرت علی(ع) چگونه در سریال تصویر می شوند؟

وی در پاسخ به این سوال که آیا مخاطب حضرت علی(ع) را در سریال سلمان فارسی خواهد دید یا خیر؟ پاسخ داد: اگر خاطرتان باشد، حضرت علی(ع) در سریالی که داوود میرباقری ساخت، مینی مال بود. میرباقری خودش تجربه درست و حسابی در این زمینه دارد و مثل سریال امام علی(ع). فرض کنیم مثلا اگر پیامبر(ص) دیالوگی دارند، طوری که دیده نشدن چهره ایشان توی ذوق زننده هم نباشد، نقل قول می شود.به همان شیوه ای که معمول است، چهره را نشان نمی دهند و همان طور برگزار خواهد شد.

احمدجو همچنین در پاسخ به این سوال که بخشی از قرابت سلمان فارسی با حضرت علی(ع) به جنگ ها و نبردهای ایشان هم برمی شود، آیا ما شاهد نبردهای ایشان هم در سریال سلمان خواهیم بود؟ پاسخ داد: تمام جنگ های مدینه در سریال وجود دارد.

روایت جنگ خندق

او ادامه داد: اوج این نبردها هم جنگ خندق (احزاب) است که سلمان هدایت نموده و با پیشنهاد او دور تا دور مدینه را خندق می نمایند و آب می اندازند و این بار که ابوسفیان و دارو دسته اش خیلی مجهز می آیند، پراکنده می شوند و گورشان را گم می نمایند. این بخش جنگ تن به تن حضرت علی(ع) را با عمرو بن عبدود دارد که خیلی معروف است و آن به تصویر می کشد.

وی در سرانجام تاکید نمود: حضرت علی(ع) را به هر شکلی به سراغش بروید پر از معرفت و حکمت است. حضرت علی(ع) فقط متعلق به اسلام نیست و متعلق به بشریت است. در آینده سریالی خواهیم دید که پر از شخصیت است و همه جذاب. داوود همه ذوقش را روی کاغذ ریخته و هم فیلمنامه و هم اجرا فوق العاده دیدنی خواهد بود.

شخصیت های برجسته سریال سلمان فارسی

داستان سریال سلمان فارسی از تولد تا ماجرای فتح ایران است. پیش بینی شده این سریال در 40 قسمت ساخته شود البته شاید به واسطه پیچیدگی های داستانی، قسمت های سریال افزایش پیدا کند.

نگارش سریال تمام شده است و علیرضا شجاع نوری بازیگر نقش اصلی سریال سلمان فارسی است. محمدرضا هدایتی در این سریال نقش یک تاجر هندی را ایفا می نماید. فرهاد اصلانی هم که همواره پای ثابت کارهای میرباقری است، در این اثر نقش یک تاجر را ایفا می نماید. علی دهکردی هم از جمله دیگر بازیگران این سریال است. آخرین بازی زنده یاد چنگیز جلیلوند دوبلور پیشکوست نیز در این سریال رقم خورد.

از دوخت 12 هزار دست لباس تا ساخت دکورهای بیزانس

برای فراوری این سریال حدود 12 هزار دست لباس طراحی و فراوری شده است. با توجه به تاریخی بودن سریال از طراحی خاص صحنه، ابزارآلات و لباس ها برای نشان دادن اصالت تاریخی اثر استفاده شده است. لوکیشن های تیسفون، جی و حجاز در قالب 30 کارگاه دکورسازی از طراحی کشتی گرفته تا تمامی ظرافت های هنری دوران ساسانی، بیزانس و پیامبر اسلام (ص) ساخته می شوند.

ساخت کشتی هایی که یکی از آنها غرق می شود!

تا اواخر سال 99، گروه مشغول تصویربرداری سکانس های مربوط به دریایی ها بودند و برای این منظور 2 کشتی ساخته شد که سکانس های کشتی اول تصویربرداری شد و کشتی دوم هم به دلیل آنکه در ادامه غرق می شود، احتیاج به طراحی ویژه ای دارد. پس از آن بنا بود گروه به شهرک سینمایی نور برگردند و با مجموعه ای از سکانس های پراکنده در سمنان سال 99 را به اتمام برسانند.

برنامه ریزی برای سفر به ترکیه و ارمنستان

پیش بینی شده بود که ضبط حدود 80 درصد از میزانسن در نظر گرفته شده، تا انتهای سال به انجام برسد برنامه ریزی برای تصویربرداری از فروردین ماه در کشور ارمنستان و ساخت کاروانسرای عقیق از اوایل امسال در دستور کار قرار داشت که حالا باید دید با توجه به شیوع کرونا این سفرها تحقق خواهد یافت یا خیر.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 خرداد 1400 بروزرسانی: 8 خرداد 1400 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 1981

به "سلمان فارسی از چه زاویه ای به امیرالمؤمنین می پردازد؟، نبردهای امام علی(ع) به تصویر کشیده می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلمان فارسی از چه زاویه ای به امیرالمؤمنین می پردازد؟، نبردهای امام علی(ع) به تصویر کشیده می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید