شواهدی از وجود سیاره نهم در منظومه شمسی

به گزارش تور ارمنستان ارزان، از مدت ها پیش ستاره شناسان در مورد وجود سیاره نهم در منظومه شمسی نظریه پردازی هایی داشتند و تا به امروز شواهد بسیاری نیز در مورد وجود آن به دست آورده اند.

شواهدی از وجود سیاره نهم در منظومه شمسی

به گزارش خبرنگاران به نقل از تکنا، ستاره شناسان پیروز به کشف شواهدی شده اند که نشان از وجود یک سیاره فراخورشیدی در منظومه شمسی دارد. این سیاره دارای یک مدار گریزنده از مرکز است و اولین سیاره با چنین مداری در نوع خود محسوب می گردد. اخترشناسان معتقدند این سیاره می تواند نهمین سیاره منظومه شمسی باشد.

از مدت ها پیش ستاره شناسان در مورد وجود سیاره نهم در منظومه شمسی نظریه پردازی هایی داشتند و تا به امروز شواهد بسیاری نیز در مورد وجود آن به دست آورده اند.

با توجه به داده های تلسکوپ فضایی هابل احتمالاً یک سیاره فراخورشیدی غول پیکر با نام HD 106906 b در فاصله 336 سال نوری از زمین قرار گرفته است که با یک مدار غیر عادی گریزنده از مرکز هر پانزده هزار سال یکبار از لبه دیسک بقایای منظومه ستاره دودویی عبور می کند. ستاره شناسان معتقدند در صورت وجود، این سیاره احتمالاً به دور خورشید ما نیز می چرخد.

اولین کشف این سیاره به سال 2013 میلادی بر می گردد. اما در آن زمان نیز برای صحت اطلاعات نیاز به اندازه گیری ها و محاسبات مداری دقیق هابل بوده است. مدار این سیاره در نوع خود عجیب و غریب بوده و دانشمندان در حال بررسی چگونگی به وجود آمدن این مدار هستند.

در حال حاضر نظریه به وجود آمدن چنین مداری بدین ترتیب است که احتمالاً این سیاره در نزدیکی ستاره های میزبان خود شکل گرفته و کشش درون دیسک گازی باعث کشیده شدن آن به داخل شده است. اما در اثر نیروی گرانشی دو ستاره میزبان به بیرون کشیده شده و در همان زمان مدار آن توسط یک ستاره در حال عبور به همین صورت تثبیت شده باشد. دانشمندان تلاش دارند تا در ادامه تحقیقات خود را با استفاده از داده های تلسکوپ فضایی جیمز وب تکمیل کنند. در این مورد سوالات بسیاری وجود دارد و ستاره شناسان به دنبال پاسخی برای آن هستند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 15 بهمن 1399 بروزرسانی: 15 بهمن 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 1765

به "شواهدی از وجود سیاره نهم در منظومه شمسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شواهدی از وجود سیاره نهم در منظومه شمسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید