مرکزی پنجمین استان برتر در اعطای مدیریت به بانوان

به گزارش تور ارمنستان ارزان، مریم جباری- اراک- خبرنگار:در استان مرکزی مانند دیگر استان های کشور زنان نیمی از جمعیت جامعه را تشکیل می دهند. بنابراین استفاده از ظرفیت این افراد در بخش های جامعه به ویژه پست های مدیریتی حائز اهمیت است و از مواردی است که مورد توجه دولت قرار گرفته و در این زمینه گام هایی نیز برداشته شده است.

مرکزی پنجمین استان برتر در اعطای مدیریت به بانوان

مرکزی با توجه به اهمیت این موضوع از ظرفیت های خود برای استفاده از بانوان در پست های مدیریتی تا حدودی توانسته عملکرد مناسبی را در کارنامه خود ثبت کند. این در حالی است که در برنامه ششم توسعه باید استفاده از این قشر در پست های مدیریتی به 30 درصد برسد. حضور بانوان در عرصه های مختلف اجتماعی، مالی، فرهنگی و سیاسی در پیشبرد اهداف این بخش ها بسیار تأثیرگذار خواهد بود. همچنین استفاده از ظرفیت این قشر در همه این حوزه ها می تواند زمینه ساز دست یابی به توسعه در جامعه باشد. حدود 18 درصد از پست های مدیریتی در این استان در اختیار بانوان قرار گرفته است که تا رسیدن به 30 درصد مورد نظر تا خاتمه برنامه ششم توسعه جدیت بیشتری وجود داشته باشد.

  • نقش کلیدی در پست های مدیریتی

مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری مرکزی با اشاره به این که یکی از مهم ترین برنامه ها و اولویت های دولت اختصاص 30 درصدی پست های مدیریتی به بانوان تا خاتمه برنامه ششم توسعه است می گوید: این استان در زمینه استفاده از ظرفیت بانوان در پست های مدیریتی دارای ظرفیت های بسیار بالایی است و در یک سال گذشته اتفاقات بسیار مثبت و خوبی در این زمینه رخ داده است. زهرا فرجی بیان می نماید: بانوان نیمی از جمعیت جامعه را تشکیل می دهند که استفاده از ظرفیت این افراد در پست های مدیریتی می تواند در برطرف مسائل و مسائل جامعه نقش بسیار مهم و کلیدی داشته باشد. بنابراین برای استفاده از این ظرفیت باید جدیت بیشتری در استان وجود داشته باشد.

وی ادامه می دهد: توانمندسازی بانوان در بخش ها یکی از مهم ترین و اصلی ترین برنامه های دولت است که در این استان نیز عزم بسیار جدی برای استفاده از این ظرفیت توسط مسئولان استانی به ویژه مقام ارشد استان وجود دارد. مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری مرکزی می افزاید: سند ارتقای بهبود وضعیت زنان به منظور داشتن یک نگاه اصولی به ظرفیت زنان در جوامع شهری و روستایی تهیه شده که خروجی آن طرح های بسیار ارزشمندی به منظور استفاده از ظرفیت بانوان در بخش های مختلف است.

فرجی اظهار می نماید: تغییر نگاه سنتی به زنان و صندلی زن در جامعه با توجه به این که بسترهای لازم برای حضور این قشر در جامعه فراهم شده باید صورت پذیرد و استفاده از ظرفیت بانوان مانند مردان در همه بخش ها به ویژه پست های مدیریتی باید مورد توجه قرار گیرد. وی با اشاره به این که زنان می توانند در توسعه همه جانبه استان در پست های مهم و کلیدی مدیریت حضور داشته باشند می گوید: با توجه به اهمیت این موضوع، حضور بانوان علاوه بر پست های مدیریتی باید در همه عرصه ها به ویژه در حوزه های مالی و عرصه کارآفرینی به عنوان یک الزام و ضرورت بیش از این مورد حمایت قرار گیرد و با حمایت از این قشر در زمینه توانمندسازی آنها گام برداشته گردد.

مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری مرکزی بیان می نماید: زنان به عنوان افرادی که نیمی از جمعیت جامعه را تشکیل می دهند به طور یقین در سازندگی و رشد و ارتقای نیمه دیگر جامعه نقشی بی بدیل دارند. بنابراین جامعه ای که به بانوان و نقش این قشر بی توجه باشد هرگز به توسعه همه جانبه دست پیدا نخواهد کرد.

  • 578 پست مدیریتی در اختیار بانوان استان است

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی نیز با بیان این که 3299 پست مدیریتی در این استان وجود دارد می گوید: از این تعداد پست مدیریتی 587 پست در اختیار بانوان استان است که این مسأله بیان کننده این است که در این استان عزم بسیار جدی برای استفاده از ظرفیت بانوان در پست های مدیریتی توسط مدیر ارشد استان دیده می گردد. رقیه یادگاری بیان می نماید: از تعداد 587 پستی که در استان مرکزی در اختیار بانوان قرار گرفته است 3 درصد مدیران میانی، 43 درصد مدیران پایه و 52 درصد را مدیران عملیاتی تشکیل داده اند. بنابراین باید به انتصاب مدیران زن در حوزه مدیران میانی نگاه ویژه و جدی تری وجود داشته باشد.

وی ادامه می دهد: تعداد موجود بانوان در پست های مدیریتی نسبت به تعداد بیش از 3 هزار پست مدیریتی موجود در استان 2/18 درصد است. همچنین در 75 دستگاه اجرایی استان 33 درصد شاغلان را بانوان تشکیل می دهند که البته در آموزش و پرورش این رقم برابر 57 درصد است. رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی می افزاید: حوزه بهداشت و درمان بیشترین میزان شاغلان زن را به خود اختصاص داده است، اما درکنار تعداد بالای شاغلان زن در این حوزه در شرکت هایی مانند شرکت گاز، حمل ونقل و شرکت شهرک های صنعتی تعداد شاغلان زن بسیار کم است. یادگاری اظهار می نماید: از تعداد بانوانی که در دستگاه های اجرایی مشغول به فعالیت هستند 82 درصد دارای تحصیلات دانشگاهی در مقطع کارشناسی و 72 درصد دارای تحصیلات بالاتر از کارشناسی هستند که همین مسأله بیان کننده ارتقای صندلی و تغییر دیدگاه نسبت به این افراد در جامعه است.

وی می گوید: مدیریت بانوان در استان مرکزی از 2 سال گذشته تاکنون رشد 26 درصدی داشته است، اما با توجه به پست های مدیریتی موجود در استان عزم بسیار جدی برای افزایش تعداد بانوان در این صندلی وجود دارد. رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی با اشاره به این که در شهرداری ها بانوان در پست های مدیریتی فعالیتی ندارند می گوید: در شهرداری اراک 111 پست مدیریتی وجود دارد که فقط 4 نفر از بانوان در شهرداری اراک فعالیت دارند. البته این مسأله در شهرداری های کشور به همین شکل است که در این بخش نیز باید بازنگری گردد.

  • مرکزی پنجمین استان برتر کشور

استاندار مرکزی نیز استفاده از ظرفیت بانوان در پست های مدیریتی را ضرورت می داند و می گوید: در این استان نسبت به 2 سال گذشته استفاده از این قشر در پست های مدیریتی رشد 5/2 برابری داشته که بیان کننده اهمیت توجه به صندلی بانوان در این استان در پست های کلیدی است. سیدعلی آقازاده بیان می نماید: با توجه به این که یکی از رویکردهای دولت رشد 30 درصدی بانوان در پست های مدیریتی در برنامه ششم توسعه است این روند در استان تا رسیدن به این میزان همچنان ادامه دارد، زیرا استفاده از ظرفیت بانوان می تواند در پیشرفت امور مختلف بسیار دارای اهمیت باشد.

وی ادامه می دهد: تاکنون استفاده از ظرفیت بانوان در پست های مدیریتی کمتر مورد توجه قرار گرفته است، اما همه کوشش ما بر این است تا از حداکثر ظرفیت زنان توانمند در پست های مدیریتی با رویکرد شایسته گزینی استفاده کنیم که در این بخش تاکنون اتفاقات مثبتی در این استان افتاده است.

استاندار مرکزی با اشاره به اهمیت نقش آفرینی بانوان در ابعاد و بخش های مختلف جامعه به عنوان قشری اثرگذار می افزاید: این استان در زمینه اختصاص پست های مدیریتی به بانوان جزو پنجمین استان برتر است که ارتقای این صندلی با جدیت دنبال می گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 آبان 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 693

به "مرکزی پنجمین استان برتر در اعطای مدیریت به بانوان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرکزی پنجمین استان برتر در اعطای مدیریت به بانوان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید