همه چیز درباره خواص بهارک

به گزارش تور ارمنستان ارزان، کوریدالیس یا بهارک یک مکمل گیاهی است که ادعا می گردد به درمان درد و آرامش (آرامش بخشی) یاری می نماید. نام علمی آن Corydalis yanhusuo است و گونه ای از گیاهان گلدار از خانواده Papaveraceae (که معمولاً به نام خشخاش شناخته می گردد) است.

همه چیز درباره خواص بهارک

Corydalis yanhusuo در نیمکره شمالی رشد می نماید اما اغلب در مراتع مرتفع در استان ژجیانگ چین یافت می گردد.

گیاه بهارک دارای 5 تا 15 گل به رنگ آبی مایل به ارغوانی است که در کنار هم قرار گرفته اند و به سمت بیرون منحنی می شوند.

این مقاله به این موضوع می پردازد که بهارک برای چه مواردی استفاده می گردد. بعلاوه خطرات و عوارض جانبی بالقوه مصرف مکمل های بهارک را عنوان می نماید.

در صورت امکان، مکملی را انتخاب کنید که آزمایش شده است.

با این حال، حتی اگر مکمل ها آزمایش شوند، این بدان معنا نیست که آنها لزوما برای همه بی خطر هستند یا به طور کلی موثر هستند. بنابراین، مهم است که با پزشک خود در خصوص مکمل هایی که قصد مصرف آنها را دارید صحبت کنید و تداخلات احتمالی با سایر مکمل ها یا داروها را آنالیز کنید.

کاربردهای ادعا شده

استفاده از مکمل ها باید به صورت فردی و به وسیله یک متخصص مراقبت های بهداشتی، مانند یک متخصص تغذیه، داروساز، یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی آنالیز گردد. هیچ مکملی برای درمان یا پیشگیری از بیماری در نظر گرفته نشده است.

بهارک اغلب با سایر مکمل های گیاهی با فواید سلامتی همراه می گردد اما تحقیقات محدودی برای حمایت از استفاده از آن وجود دارد.

دانشمندان استفاده از بهارک را به دلایل مختلف سلامتی مورد مطالعه قرار داده اند اما ثابت ننموده اند که این گیاه در انسان بی خطر و مؤثر است.

بهارک در آزمایشگاه و روی حیوانات مورد مطالعه قرار گرفته است اما شواهد کافی برای حمایت از استفاده از آن برای هر گونه بیماری در افراد وجود ندارد.

فواید سیستم عصبی مرکزی

بهارک ممکن است به طور بالقوه به درد یاری کند و باعث ایجاد احساس آرامش گردد.

مروری بر مطالعات روی استفاده از کوریدالیس نشان داد که تتراهیدروپالماتین (THP) - یک آلکالوئید در گیاه بهارک - نشان داده است که مکان های گیرنده دوپامین را در مغز مسدود می کند که می تواند باعث آرام بخشی گردد.

مطالعات تحقیقاتی بر روی حیوانات به اثرات تسکین دهنده درد (مسکن) و آرام بخش بهارک پرداخته است. برای مثال، در مطالعات روی موش ها، درد و افسردگی مزمن و مداوم را کاهش داد.

تحقیقاتی در خصوص استفاده از بهارک برای درد در انسان صورت گرفته است. یک مطالعه متقاطع دوسوکور و کنترل شده با دارونما با 15 شرکت نماینده، از آزمون پرس سرد استفاده کرد - یک روش تحقیقاتی برای القای درد در انسان ها. یک دوز خوراکی عصاره بهارک و مکمل گیاهی دیگری به نام ریشه گلپر به طور قابل توجهی نمرات شدت درد شرکت نمایندگان را کاهش داد. با این حال، از آنجایی که بهارک در ترکیب با یک محصول دیگر استفاده می شد، نمی توانیم مطمئن باشیم که مکمل گیاهی به تنهایی مؤثر خواهد بود یا خیر.

سایر کاربردهای احتمالی بهارک

سایر مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی بهارک را ارزیابی نموده اند:

  • یک مطالعه نشان داد که بهارک ممکن است به کاهش زخم های پوشش معده (زخم معده) در حیوانات یاری نموده باشد. بعلاوه ممکن است از عملکرد کبد در مدل های حیوانی محافظت کند، احتمالاً به علت محتوای آلکالوئید یا THP گیاه.
  • محافظت در برابر بیماری عروق کرونر قلب، ریتم غیر طبیعی قلب (آریتمی) و حمله قلبی در حیوانات. THP ممکن است رگ های خونی و بافت ها را در موش شل کند که می تواند فشار خون و ضربان قلب را کاهش دهد.
  • کاهش رشد تومور در مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی. مطالعات روی حیوانات بعلاوه نشان داد که THP ممکن است فعالیت سلول های تومور را کاهش دهد.
  • مطالعات آزمایشگاهی نشان داد که عصاره کلروفرمی موجود در بهارک ممکن است اثرات ضد باکتریایی و ضد قارچی داشته باشد.

با این حال، مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی اغلب پیش بینی نماینده ضعیف پاسخ انسان هستند. بنابراین، این یافته ها شواهد کافی برای این استفاده از بهارک ارائه نمی نمایند.

عوارض جانبی بهارک چیست؟

از راه خوراکی، بهارک به طور کلی به خوبی قابل تحمل و بی خطر است. بعضی تحقیقات نشان می دهد که مصرف عصاره بهارک ممکن است تا چهار هفته بی خطر باشد.

مصرف بهارک همچنان می تواند عوارض جانبی داشته باشد. نکته مهم این است که خطر سمیت THP از مکمل های بهارک وجود دارد. THP می تواند باعث عفونت و التهاب در کبد (هپاتیت حاد) گردد که علائم آن حالت تهوع، استفراغ، درد در ناحیه شکم یا تب است.

اقدامات احتیاطی قبل از استفاده از بهارک

برای آگاهی از عوارض جانبی احتمالی استفاده از مکمل های بهارک با گیاهان، مکمل ها یا داروها، تحقیقات بیشتری ضروری است.

قبل از آغاز مصرف بهارک با پزشک خود صحبت کنید، به خصوص اگر در حال حاضر از سایر داروها، مکمل ها یا محصولات با نسخه یا بدون نسخه استفاده می کنید.

تحقیقات ایمنی و اثربخشی کافی در خصوص استفاده از بهارک در گروه خاصی از افراد که ممکن است در معرض خطر عوارض جانبی باشند، انجام نشده است. بچه ها نباید بهارک مصرف نمایند. علاوه بر این، بزرگسالان باید در صورت داشتن موارد زیر از مصرف آن پرهیز نمایند:

  • حامله
  • شیر دهی
  • خونریزی بین دوره های قاعدگی

اندازه مصرف: چه اندازه بهارک مصرف کنیم؟

راه های مختلفی برای مصرف بهارک وجود دارد، از جمله به صورت پودر، ریشه، مایع یا کپسول. با این حال، هیچ دستورالعملی در خصوص مقدار مصرف آن وجود ندارد. هیچ دوز استانداردی برای بهارک وجود ندارد.

تحقیقات بیشتری در خصوص دوزهای بهارک برای جمعیت های خاص و احتیاجهای بهداشتی مورد احتیاج است.

اگر بیش از حد بهارک مصرف کنیم چه اتفاقی می افتد؟

به عنوان یک قاعده کلی، هرگز بهارک را بیشتر از دوز توصیه شده سازنده در مکملی که خریداری نموده اید مصرف نکنید.

از آنجایی که هیچ دوز توصیه شده مشخصی وجود ندارد، سخت است بگوییم چه دوزی بیش از حد در نظر گرفته می گردد. با این حال در صورت بروز عوارض جانبی در حین استفاده از مکمل، باید مصرف بهارک را متوقف کنید و با پزشک خود تماس بگیرید.

فعل و انفعالات

بهارک اغلب همراه با سایر مکمل های گیاهی استفاده می گردد. با این حال، تحقیقات کافی در خصوص استفاده از کوریدالیس با داروهای نسخه ای و OTC یا سایر محصولات انجام نشده است.

همواره قبل از استفاده از مکمل، لیست مواد تشکیل دهنده و برچسب تغذیه را به دقت بخوانید. اطمینان حاصل کنید که می دانید چه چیزی در مکمل وجود دارد و چه اندازه از هر عنصر در یک دوز وجود دارد.

این اطلاعات را با پزشک خود آنالیز کنید و مطمئن شوید که آنها از سایر داروها، مکمل ها، ویتامین ها یا محصولاتی که استفاده می کنید اطلاع دارند.

نحوه نگهداری بهارک

مکمل بهارک را طبق دستورالعمل سازنده نگهداری کنید. بسته یا درج همراه مکمل باید به شما بگوید که چگونه باید آن را ذخیره کنید و چه زمانی مکمل را دور بیندازید (مثلاً بعد از تاریخ برترین زمان مصرف).

سوالات متداول

اگر باردار هستم می توانم بهارک مصرف کنم؟

اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی هستید نباید آن را مصرف کنید زیرا تحقیقات کافی در خصوص ایمنی طولانی مدت آن انجام نشده است. به بچه ها نیز نباید مکمل داده گردد. در صورت خونریزی بین دوره های قاعدگی از آن استفاده نکنید.

چقدر بهارک مصرف کنم؟

هیچ دوز استانداردی برای کوریدالیس وجود ندارد. بعلاوه هیچ دستورالعملی در خصوص نحوه استفاده از آن وجود ندارد. اگر به فکر مصرف کوریدالیس هستید، با پزشک خود مشورت کنید.

بهارک به عنوان مکمل چگونه فروخته می گردد؟

مکمل های کوریدالیس به صورت قرص، گرانول، پودر و ریشه وجود دارد. قرص ها رایج ترین راه برای مصرف مکمل کوریدالیس هستند.

آیا بهارک توهم زا است؟

بعضی ادعاها در خصوص اثرات آرام بخش کوریدالیس مطرح شده است که ممکن است شامل اثرات توهم زایی باشد. با این حال، شواهد تحقیقاتی کافی برای اثبات وجود این اثرات وجود ندارد.

آیا کوریدالیس به خواب یاری می نماید؟

بعضی ادعا می نمایند که کوریدالیس می تواند اثرات آرام بخشی داشته باشد. آرام بخش می تواند باعث گردد فرد احساس آرامش و یا حتی خواب آلودگی بیشتری کند. با این حال، در حال حاضر هیچ مدرکی برای حمایت از استفاده از آن به عنوان یاری خواب وجود ندارد. اگر مشکل خواب دارید از پزشک خود بخواهید گزینه های دیگری را نیز در اختیار شما قرار دهد.

آیا بهارک می تواند باعث آسیب کبدی گردد؟

بعضی از مکمل های گیاهی در صورت استفاده بیش از حد می توانند باعث آسیب کبدی شوند. چند مطالعه موردی پزشکی از آسیب کبدی در افرادی که از کوریدالیس و سایر مکمل های گیاهی استفاده می کردند اتفاق افتاده است.

آیا کوریدالیس ضد التهاب است؟

تحقیقات بیشتری مورد احتیاج است اما کوریدالیس ممکن است بعضی از خواص ضد التهابی داشته باشد، به خصوص اگر با ترکیبات دیگر استفاده گردد.

منابع بهارک را در چه چیزی باید جستجو کرد

شما می توانید اندازهی بهارک را از غذا و بعلاوه در مکمل هایی که می توانید بخرید تهیه کنید.

منابع غذایی کوریدالیس

برای به دست آوردن کوریدالیس از منبع غذایی خود، ساقه گیاه Corydalis yanhosuo باید در سرکه خیس گردد تا اجزای فعال آن افزایش یابد. سپس می توان آن را به مدت شش دقیقه پخت و قبل از خوردن سرد کرد.

مکمل های کوریدالیس

بهارک به صورت قرص، گرانول، پودر و قرص فروخته می گردد. قرص ها رایج ترین راه برای مصرف مکمل هستند. می توانید مکمل های کوریدالیس را در داروخانه ها و فروشگاه های بهداشتی تخصصی پیدا کنید.

هنگام خرید مکمل، بدانید که هرگونه ادعایی مبنی بر اینکه می تواند بیماری خاصی را درمان یا درمان کند، واقعی نیست. بر اساس قوانین برچسب گذاری FDA، ارائه چنین ادعاهایی غیرقانونی است زیرا به وسیله تحقیقات پشتیبانی نمی شوند.

خلاصه

کوریدالیس گونه ای از گیاهان گلدار است که در نیمکره شمالی یافت می گردد. اگرچه در مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی مورد مطالعه قرار گرفته است اما مطالعات کافی بر روی انسان انجام نشده است که بگوییم استفاده از آن مفید و بی خطر است.

تصور می گردد مکمل های بهارک دارای اثرات تسکین دهنده و آرامش بخش هستند اما مطالعات کافی برای اثبات اثربخشی آن برای این اهداف انجام نشده است.

تحقیقات کافی در خصوص دوز کوریدالیس، عوارض جانبی و تداخلات دارویی وجود ندارد. اگر می خواهید مکمل را امتحان کنید، ابتدا با پزشک خود صحبت کنید. در خصوص داروهای OTC یا نسخه ای، ویتامین ها یا مکمل هایی که قبلاً مصرف نموده اید و مسائل سلامتی که دارید به او بگویید.

منبع:

verywellhealth

منبع: هفت گنج
انتشار: 14 دی 1401 بروزرسانی: 14 دی 1401 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 2532

به "همه چیز درباره خواص بهارک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره خواص بهارک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید