هوش مصنوعی میزان آسیب های مغزی را مشخص می نماید

به گزارش تور ارمنستان ارزان، محققان دانشگاه کمبریج و کالج سلطنتی لندن یک سیستم هوش مصنوعی توسعه دادند که با طبقه بندی جراحت های مغز، میزان آسیب های وارده را معین می نماید.

هوش مصنوعی میزان آسیب های مغزی را مشخص می نماید

صدمات مغزی وارد شده به افراد، بسته به شدت ضربه وارده شده، متفاوت است. اما تشخیص میزان آسیب وارد شده کار ساده ای نیست.

محققان انگلیسی یک الگوریتم جدید هوش مصنوعی توسعه داده اند که می تواند انواع مختلف جراحات مغزی را تشخیص و طبقه بندی کند تا در نهایت تاثیر یک آسیب را اندازه گیری کند.

یکی از ابزارهایی که پزشکان برای ارزیابی صدمه به سر استفاده می نمایند سی تی اسکن(CT scan) است که نشانه های آسیب، مانند جراحت وارده به مغز را نشان می دهد.

ولی تجزیه و تحلیل این تصاویر اسکن شده یک فرایند زمان بر است و با توجه به پیچیدگی طبیعی مغز، بعضی از این علائم از چشم پزشکان دور می ماند.

دیوید منون(David Menon) استاد دانشگاه کمبریج و محقق ارشد این پروژه اظهار کرد: سی تی اسکن یک ابزار تشخیصی بسیار مهم است که معمولا از آن به درستی استفاده نمی گردد و معمولا بسیاری از اطلاعات موجود در سی تی اسکن از دست می رود.

وی ادامه داد: دانستن نوع، حجم و محل بروز ضایعه مغزی برای رسیدن به نتایج بیماری از اهمیت زیادی برخوردار است.

دیوید منون به همراه یک تیم تحقیقاتی از کالج سلطنتی لندن برای حل این مشکل، یک ابزار هوش مصنوعی توسعه دادند که صدمات مغزی را به صورت اتوماتیک در بیمارانی که از ناحیه سر آسیب دیده اند طبقه بندی می نماید.

دانشمندان این سیستم هوش مصنوعی را با استفاده از بیش از 600 تصویر سی تی اسکن از صدمات مغزی متنوع از نظر نوع و اندازه، آموزش دادند.

محققان این پروژه گفته اند که فناوری آن ها در تشخیص چیزهایی که انسان ها قادر به تشخیص آن نیستند، پتانسیلی بالقوه دارد.

به گفته گروه تحقیقاتی، این ابزار پیروز به طبقه بندی صحیح جراحت مغزی شد و فرایند پیشروی صدمه مغزی را نیز به درستی پیش بینی کرد.

منون ادامه داد: ما امیدواریم این الگوریتم هوش مصنوعی به ما یاری کند که تشخیص دهیم کدام آسیب مغزی بزرگتر و پیشرفته تر می گردد تا در آینده بتوانیم درمان معین تری را برای بیماران ارائه دهیم.

نتایج این پژوهش در مجله The Lancet Digital Health انتشار یافت.،ایسنا

بیشتر بخوانیم: محبوبیت هوش مصنوعی با پاندمی کرونا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 1 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 1362

به "هوش مصنوعی میزان آسیب های مغزی را مشخص می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوش مصنوعی میزان آسیب های مغزی را مشخص می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید