چرا اپل هنوز یک آیفون با نمایشگر تاشو معرفی نکرده است؟

به گزارش تور ارمنستان ارزان، Rebecca Hirst، مسئول بازاریابی محصول سامسونگ در بریتانیا، در مراسم Unpacked اخیر که در ماه جاری برزگرار شد، در مورد گوشی جدید این شرکت یعنی گلکسی Z Flip یک جمله گفت و آن این بود که این گوشی یک بیانیه در گوشی های هوشمند است. این یعنی این گوشی نه تنها قرار است به عنوان یک گوشی کاربردی باشد، بلکه قرار است در دنیای مد و فشن هم حرف های زیادی برای گفتن داشته باشد. در معرفی کوتاه شش و نیم دقیقه ای این محصول، مدیران ارشد سامسونگ همچنین گفتند که این گوشی یک آیکن و یک ترند جدید برای کسانی است که می خواهند متمایز باشند. تمام این جملات و توصیف ها گفته شد تا خریداران ترغیب به خرید این گوشی 1400 دلاری شوند. آن ها همچنین تلویحا اشاره کردند که چرا اپل هنوز گوشی با نمایشگر تاشو عرضه نکرده در صورتی که شایعات مختلفی درباره چنین گوشی از اپل شنیده ایم.

چرا اپل هنوز یک آیفون با نمایشگر تاشو معرفی نکرده است؟

در حال حاضر نمایشگرهای تاشو مزیت های آشکاری نسبت به دیگر گوشی های معمول ندارند. فعلا تنها می توانیم بگوییم این گوشی ها و به خصوص گلکسی Z Flip می تواند راحت تر در جیب کاربران جای بگیرد. همچنین گلکسی Z Flip برای اینکه متمایزتر باشد، لولایی دارد که می تواند گوشی را در حالت نیمه باز نگه دارد تا کاربران بتوانند آن را روی سطحی قرار داده و برای مثال از فاصله بیشتری از خودشان سلفی بگیرند. اما این ویژگی ها چیزی نیست که برچسب قیمتی 1400 دلاری این گوشی را بتوانند توجیح کنند. تا زمانی که قیمت چنین گوشی هایی منطقی گردد، سامسونگ روی این موضوع شرط بسته که این گوشی ها بیشتر یک ترند در دنیای فشن هستند. در همین حال، اپل هم برای چنین منظوری، محصول دارد که نیازی به نمایشگرهای تاشو ندارد.

گوشی های تاشویی که امروز در بازار وجود دارند، توانسته اند خود را به عنوان محصولی کاربردی و به دور از هیاهوی مد و فشن اثبات کنند اما باز هم می رسیم به فاکتور قیمت که خرید آن ها را غیر قابل توجیح کرده است. برای مثال گلکسی فولد نمایشگری بزرگ و تبلت مانند در درون خود دارد که می تواند کاربردی تر از یک گوشی برای وب گردی و یا گردش در گوگل مپس باشد. اما با نمایشگر کوچک بیرونی این گوشی که در حال تا شده می توان از آن استفاده کرد و یک لولا با طراحی بد در کنار قیمت 2000 دلاری، دلایلی هستند که این گوشی آنالیز های خوبی دریافت نکرده است.

گوشی موتورولا ریزر هم که برداشتی دیگر از این دسته بندی گوشی های هوشمند ارائه می کند. این گوشی به بیرون باز می گردد و بسیار شبیه به نسل های پیشین خود در دنیای پیش از هوشمند شدن گوشی ها است. نمایشگر 6.2 اینچی در درون این گوشی قرار گرفته که بزرگ تر از گوشی های معمول بازار نیست. وقتی هم گوشی بسته می گردد، یک نمایشگر کوچک تر قرار گرفته که برای دیدن اعلان ها و استفاده از برخی اپلیکیشن ها، کاربردی است. موتورولا ریزر هیچ ویژگی جدیدی به جز نمایشگر تاشو ارائه نمی کند و از این جنبه مثل گلکسی فولد نیست. موتورولا ریزر تنها یک گوشی هوشمند دیگر در بازار است که برای استفاده از آن، باید آن را باز کنید.

بازار گوشی های هوشمند به خوبی نشان داده که محصولاتی با قیمت کمتر از هزار دلار، برای طیف وسیعی از کاربران مناسب هستند و آن ها چیز بیشتری نمی خواهند. گوشی های تاشو حتی از گوشی های زیر هزار دلار در برخی موارد ضعیف تر هستند. برای مثال موتورولا ریزر عمر باتری فوق العاده ای ندارد، دوربین آن معمولی است و با پردازنده میان رده، پرداخت 1500 دلار برای آن چندان منطقی نیست. اما با این موارد، تنها چیزی که باعث می گردد کسی گوشی موتورولا ریزر را خریداری کند، این است که این گوشی به اصطلاح عامیانه، باحال است.

موتورولا ریزر برای بسیاری حس نوستالژی را تداعی می کند و زبان طراحی گذشته را به دنیای مدرن امروز آورده است. چنین چیزی را در دنیای سریال ها و در سریال Stranger Things حس کرده ایم. بی انصاف هم نباشیم، نمایشگر تاشو واقعا فاکتور وسوسه انگیزی است. بسیاری از مردم حتی تا به الان هم هنوز گوشی با نمایشگر تاشو از نزدیک ندیده اند؛ بنابراین هرکس یکی از این گوشی ها داشته باشد، به خوبی در یک جمع متمایز است.

هیچ کس سراغ فراری نمی رود به خاطر مسافتی که می تواند هربار با یک باک طی کند و هیچ کس هم سراغ گوشی 1500 دلاری تاشو نمی رود تا از یک دوربین فوق العاده موبایلی برخوردار گردد! مردم این محصولات را می خرند تا متمایز باشند.

اپل در طرف دیگر، رابطه دیگری با دنیای فشن دارد. به جای اینکه این شرکت دنباله رو ترندهای دنیای فشن باشد، ترجیح می دهد این ترندها را به دنیای فشن دیکته کند! پیش از ساعت هوشمند اپل واچ، ساعت ها معمولا محصولاتی دایره ای شکل و تزئیناتی بودند. اما حالا ساعت هوشمند این شرکت که کمی بیشتر از 400 دلار قیمت دارد، بیشتر از کل صنعت ساعت سازی سوییس درآمدزایی دارد و در نوع خود، به یک سمبل و نماد در دنیای فشن ها تبدیل شده.

در اتفاقی مشابه، آیفون X اپل هم توانست قیمت گوشی های هوشمند را به لایه استراتوسفر ببرد! در حالی که گوشی های کمتری توانستند موفقیت آیفون X را تکرار کنند، اما این گوشی با وجود قیمت زیاد خود، توانست بیشتر از مدل های هم رده خود که ارزان تر هم بودند، بفروشد. ویژگی های جدیدی مثل Face ID توانستند نقش به سزایی داشته باشند اما مهم تر از همه، طراحی نمایشگر بدون حاشیه آن و بریدگی نمایشگر که تبدیل به یک ترند شد، از زبان کاربر به دنیا فریاد می زد که من این گوشی باحال را خریده ام.

براساس تحقیقی که دانشگاه شیکاگو انجام داده بود و در National Bureau of Economic Research در سال 2018 منتشر کرده بود، داشتن آیفون یکی از آشکارترین نشانه هایی بود که می گفت فرد ثروت مند است و با ثروت، شرایط فرد معین می گردد. در بین تمام برندهایی که از سال 1992 تا به امروز آنالیز شده اند، این تحقیق ثابت کرده که هیچ برند دیگری به تنهایی نتوانسته درآمد بالای فرد را به اندازه داشتن آیفون از سال 2016 به اینور، اثبات کند.

اپل نیازی به یک گوشی با نمایشگر تاشو ندارد تا محصولی باحال داشته باشد. البته این به این معنی نیست که این شرکت اصلا در فکر ساخت یک گوشی با نمایشگر تاشو نیست! پتنت های ثبت شده از طرف این شرکت نشان داده اند که اپل در حال آزمایش و کار روی این تکنولوژی است که این یعنی در آینده بالاخره گوشی های اپل با نمایشگر تاشو را خواهیم دید. اما معمولا شرکت ها پتنت ها گران قیمت را ثبت می کنند تا خود را به عنوان صاحب یک تکنولوژی نشان دهند نه به این عنوان که آن ها در حال کار روی آن تکنولوژی هستند. ثبت یک پتنت نیازمند این است که شرکت ثبت کننده معین کند محصول چطور کار می کند. از همین رو گاهی اوقات شرکت ها ترجیح می دهند این مسائل را به صورت راز نگه دارند تا اینکه آن را پتنت کنند. برای مثال شرکت کوکا کولا، هیچ وقت هیچ فرمول طلایی برای نوشابه های خود پتنت نکرده تا راز آلود بودن آن را حفظ کند.

اگر اپل هم می خواست تا گوشی تاشو خود را به صورت راز نگاه دارد، ممکن بود تا جای ممکن صبر کند و بعد طراحی های خود را پتنت کند. اما پتنت های گوشی تاشو اپل به گذشته و سال 2011 بر می گردد و حالا در سال 2020، هنوز گوشی از اپل ندیده ایم که نمایشگر تاشو داشته باشد.

در حال حاضر برخی از تحلیل گران پیش بینی می کنند که اپل ابتدا یک آیپد با نمایشگر تاشو معرفی کند و قید گوشی تاشو را بزند. آیپدی که نمایشگر تاشو داشته باشد، واقعا می تواند کارآمد باشد. تبلتی که تا می گردد تا در اندازه یک کتاب خوان دربیاید و بعد از باز کردن هم به اندازه یک آیپد پرو باشد، می تواند به جای آنکه صرفا جنبه مد و فشن داشته باشد، واقعا محصولی کارآمد باشد که بسیاری را به سمت خود جذب کند. اگر قیمت آنهم زیاد باشد به سادگی در دسته بندی تبلت های گران قیمت قرار می گیرد که همین حالا هم بیشتر از هزار دلار قیمت دارند.

سامسونگ و موتورولا در این بین باید بیشتر از اپل تلاش کنند تا خریداران گوشی هوشمند را به سمت محصولات تاشو خود جذب کنند.

استفاده از ادبیات اغراق کننده در معرفی محصولات حوزه تکنولوژی، امری رایج شده اما تعریف و تمجید از یک گوشی به عنوان محصولی پیش رو و متمایز، نمی تواند به خوبی آن دستگاه را توصیف کند. این جملات بیشتر این موضوع را نشان می دهند که خریداران آینده این محصولات چه رفتاری با دیگران خواهند داشت. می توانیم بگوییم تمام چیزی که سامسونگ درباره گوشی گلکسی Z Flip در مراسم خود گفت، التماسی بود برای اینکه این گوشی نه به عنوان یک گوشی دیگر، بلکه به عنوان گوشی که دوستان شما آرزوی داشتنش را دارند معرفی کند. برای اثبات این حرف کافی است بگوییم که این گوشی حتی در رنگ طلایی آینه ای در برخی کشور ها عرضه خواهد شد!

البته که در نهایت این مشتری است که معین می کند یک گوشی برایش چه معنایی دارد. چیزی که برای یک عده فوق العاده به حساب می آید، ممکن است برای دیگران محصولی عادی باشد. تا به امروز هم هر گوشی با نمایشگر تاشو عرضه شده، نتوانسته عموم کاربران را به سمت خود جذب کند. درواقع چیزی که سامسونگ می خواهد مشتریانش درباره گوشی های این شرکت فکر کنند با چیزی که آن ها فکر می کنند، دو معقوله کاملا متفاوت است.

چیزی که حالا واضح است این است که فروش یک گوشی با نمایشگر تاشو، تا حد زیادی به کاربردهای آن بستگی دارد؛ یا حداقل تا زمانی که قیمت این گوشی ها انقدر زیاد است، اینطور خواهد بود. گوشی های تاشو واقعا گران هستند و مزیت های کمی برای قیمت خود ارائه می کنند. برای همین هم هست که اگر سامسونگ و موتورولا می خواهند گوشی با نمایشگر تاشو بفروشند، باید پای فشن را هم به میدان باز کنند.

با در نظر دریافت تغییرات زیادی که هر روزه در دنیای فشن رخ می دهد، شاید اپل هم روزی مجبور گردد محصولی برای متمایز بودن در این زمینه عرضه کند. اما فعلا که این شرکت به گوشی با نمایشگر تاشو نیاز ندارد تا توجهات را جلب کند؛ به عبارت دیگر، فعلا لوگوی اپل کافی است.

منبع: OneZero

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 15 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 1114

به "چرا اپل هنوز یک آیفون با نمایشگر تاشو معرفی نکرده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا اپل هنوز یک آیفون با نمایشگر تاشو معرفی نکرده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید