چگونه کاشی های آشپزخانه را تمیز و درخشان کنیم؟

به گزارش تور ارمنستان ارزان، آشپزخانه قلب خانه و مکانی برای آشپزی، آماده سازی غذا و به صورت کلی محل دور هم جمع شدن خانواده است. آلودگی به سرعت می تواند روی کاشی ها و دیوار آشپزخانه بدون اینکه معین باشد، جمع گردد. اما خبر خوب این است که با استفاده از تکنیک ها و محصولات مناسب می توان کاشی های آشپزخانه را تمیز و درخشان نگه داشت.

چگونه کاشی های آشپزخانه را تمیز و درخشان کنیم؟

مانند قسمت های دیگر خانه، آشپزخانه هم نیازمند توجه و نظافت بر اساس یک فرایند منظم است. برای دانستن نحوه نظافت کاشی های آشپزخانه ادامه مطلب را بخوانید.

نکات مراقبت منظم از کاشی های آشپزخانه

به صورت روزانه کاشی های آشپزخانه را جارو و دستمال بکشید. جارو و دستمال کشیدن کاشی های آشپزخانه بر اساس یک روال منظم باعث تمیز ماندن آشپزخانه و آسان تر شدن فرایند نظافت می گردد.

به خاطر داشته باشید که همواره قبل از تی کشیدن، جارو بزنید. لکه های سست با غوطه ور شدن در آب به سادگی می توانند به لکه های سخت تبدیل شوند.

در اسرع وقت چیزهایی که روی کاشی های آشپزخانه می ریزند را تمیز کنید. هر وقت چیزی روی قسمتی از آشپزخانه ریخت، به سرعت آن را تمیز کنید تا به لکه تبدیل نگردد.

از مواد ضد عفونی نماینده بهره ببرید. آشپزخانه می تواند محل مناسبی برای جمع شدن میکروب ها باشد. همواره از مواد ضد عفونی نماینده بهره ببرید.

از دو تی بهره ببرید. استفاده از دو تی، فرآیند تمیز کردن را سریع تر و مؤثرتر می سازد.

مرحله اول - کاشی های آشپزخانه را جارو و دستمال بکشید

نه تنها باید به صورت روزانه، بلکه باید قبل از ریختن آب روی کاشی ها از جارو و دستمال بهره ببرید. رها شدن از آلودگی های سست با استفاده از جارو برقی و جارو کل فرایند نظافت را بسیار ساده تر می سازد. هنگام جارو کشیدن، بهتر است بین دوغاب های کاشی ها را هم جارو بکشید زیرا آلودگی ها ممکن است بین آن ها گیر نمایند. جاروی دستی هم بسیار کاربردی است، اما جاروبرقی کارایی بسیار بالاتری دارد.

مرحله دوم - در ابتدا به سراغ لکه های سخت بروید

در صورتی که هرگونه لکه سخت روی کاشی های آشپزخانه وجود دارد بهتر است در ابتدا آن ها را از بین ببرید. این کار باعث صرفه جویی در زمان می گردد بعلاوه فرآیند نظافت بسیار روان تر پیش می رود. لکه ها را با استفاده از مخلوط آب گرم و پودر شست و شو پاک کنید. از ترکیب نصف پودر شست و شو و نصف آب برای از بین بردن لکه بهره ببرید. اجازه بدهید مخلوط ده دقیقه روی لکه بماند. سپس با استفاده از یک برس نرم و دستمال آن را پاک کنید. تا زمانی که تمیز گردد فرآیند را ادامه دهید.

3. مرحله سوم - دوغاب بین کاشی ها را تمیز کنید

با وجود اینکه محصولات نظافت بسیاری در بازار وجود دارد، مسواک خانگی معمولی به عنوان برترین ابزار برای تمیز کردن دوغاب کاشی ها پیشنهاد می گردد. یک نکته طلایی برای تمیز کردن دوغاب به شیوه ارزان، استفاده از سرکه و جوش شیرین است.

 • در ابتدا جوش شیرین را با سرکه ترکیب کنید تا یک خمیر تشکیل گردد. سپس با استفاده از مسواک، خمیر را بین دوغاب کاشی ها بزنید.
 • اجازه بدهید خمیر به مدت 30 دقیقه خشک گردد. سپس آن را با آب گرم و دستمال تمیز پاک کنید.
 • لکه های سرسخت تر را با استفاده از پاک نماینده لکه دوغاب که برای استفاده روی نوع کاشی آشپزخانه تان مناسب است، تمیز کنید.

مرحله چهارم - کاشی های دیوار آشپزخانه را تمیز کنید

حال که دوغاب کاشی های آشپزخانه برق می زنند، نوبت متمرکز شدن روی نظافت کاشی های دیوار است.

 • قبل از شروع کار، به نوع کاشی آشپزخانه منزل خود توجه کنید. برای کاشی های سرامیک ساده یک اسکاچ ساده مناسب است. از اسفنج روی کاشی های با چاپ دیجیتال اجتناب کنید، در عوض از پارچه مایکروفایبر یا اسفنج نرم بهره ببرید.
 • از آب گرم، یک دستمال تمیز و پاک نماینده کاشی باکیفیت برای از بین بردن آلودگی، چربی و لکه ها از کاشی بهره ببرید.
 • کاشی ها را با استفاده از یک پارچه تمیز و آب گرم دستمال بکشید، در صورتی که لکه به جای مانده بود فرآیند نظافت را تکرار کنید.
 • برای درخشش حرفه ای در سرانجام کاشی های آشپزخانه را با استفاده از حوله خشک کنید.

نکته؛ هیچ وقت از سرکه یا دستمال های زبر روی کاشی های از جنس مرمر استفاده نکنید.

مرحله پنجم - کاشی های کف آشپزخانه را تمیز کنید

حال که کاشی های دیوار آشپزخانه تمیز شدند، نوبت تمیز کردن کاشی های کف است.

 • فرایند تمیز کردن کف آشپزخانه را با جاروبرقی کشیدن ناحیه دلخواه برای جمع کردن هر گونه گرد و غبار و آلودگی اضافی شروع کنید. با این کار مطمئن خواهید شد که آلودگی ها به اطراف آشپزخانه پخش نخواهند شد.
 • فرآیند نظافت دوغاب بین کاشی ها را همان طور که پیش تر شرح دادیم با استفاده از جوش شیرین، سرکه و یک مسواک قدیمی انجام دهید.
 • در سرانجام، کاشی های کف آشپزخانه را با استفاده از آب گرم و پاک نماینده کف با کیفیت تی بکشید.
 • اجازه بدهید که کف زمین خشک گردد و در نهایت از درخشش کف آشپزخانه لذت ببرید.

حال که کاشی های آشپزخانه می درخشند، بقیه قسمت ها مانند اجاق گاز و مایکروویو را هم تمیز کنید.

علاوه بر نکاتی که گفته شد، یک فرایند نظافت روزانه یا ماهانه را برای آشپزخانه در نظر بگیرید و از تمیز بودن آشپزخانه لذت ببرید.

منابع: Ovenclean Oven Cleaning، King Of Maids، Design Cafe

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 16 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1401 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 2379

به "چگونه کاشی های آشپزخانه را تمیز و درخشان کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه کاشی های آشپزخانه را تمیز و درخشان کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید