کاربردهای کاغذ سنگی برای بسته بندی

به گزارش تور ارمنستان ارزان، کاغذ سنگی یک گزینه بسیار مناسب، برای بسته بندی مواد غذایی جامد و مایع، مواد پتروشیمی، لوازم آرایشی و بهداشتی و بعلاوه چاپ کارتن بسته بندی لمینتی و چاپ جعبه دستمال کاغذی محسوب می گردد. بسته بندی به علم یا هنری گفته می گردد که محصولات فراوری شده در کارخانه و یا کارگاه را بدون آسیب تماشا به مصرف کنندگان برساند.حال اگر برای انجام این بسته بندی ها از کاغذ سنگی استفاده گردد. علاوه بر سالم رسیدن اجناس به مصرف کنندگان، به حفظ و حراست از محیط زیست نیز یاری شایانی می گردد. زیرا کاغذ سنگی یک محصول کاملا سبز و دوست دار طبیعت است.برای تهیه بسته بندی های کاغذ سنگی نیازی به قطع درختان و مصرف آب و اسید نبوده و پس از مصرف نیز ایجاد زباله نمی کند. این کاغذ کاملا قابل بازیافت تجاری و تجزیه پذیر است.

کاربردهای کاغذ سنگی برای بسته بندی

کاغذسنگی چه کاربردهایی دارد؟

کاغذسنگی پیشگامان در ضخامت هایی بین 80 تا 380 میکرون در حال فراوری است و می توان آن را در همۀ صنایعی که در آنها از انواع کاغذ و مقوا استفاده می گردد به کار برد. ما در این نوشتار به تعدادی از آنها اشاره می کنیم.

کاغذ سنگی در چاپ و نشر

کاغذسنگی را می توان در چاپ کتاب های نفیس و ارزشمند استفاده نمود. این کاغذ به علت ماندگاری و طول عمر زیاد، این امکان را می دهد تا کتب نفیس ما سال های سال به همان شکل اولیه به جای مانده و دچار کهنگی نشوند.

کاغذ سنگی در تحریر

از نوع تحریری کاغذسنگی، میتوان برای تهیه کاغذهای تحریر در ابعاد مختلف، دفتر و دفترچه، پاکت دکمه دار و… استفاده نمود. ضمن اینکه، امکان نوشتن بر روی کاغذسنگی با اتوماتیک، مداد و سایر وسایل نوشتاری انجام داد.

کاغذ سنگی در تبلیغات

کاغذسنگی برای چاپ بروشور، کاتالوگ، پوستر، نقشه های گردشگری و هدایای تبلیغاتی همانند سر رسید، تقویم رومیزی، دفترچه های یادداشت، ساک دستی و… استفاده می گردد. که این کاغذ به علت ویژگی های خاص و منحصر یک گزینه بسیار مناسب برای تبلیغات است و در راستای مسئولیت های اجتماعی شرکت ، سازمان ها ایفای نقش می نماید.

کاغذ سنگی برای لیبل (کاغذ برچسب)

چاپ لیبل های پشت چسب دار از دیگر کاربردهای کاغذسنگی است. این لیبلها علاوه بر داشتن مقاومت در برابر آب و پارگی، با استفاده از زینک و مرکب معمولی و بدون احتیاج به خدمات تکمیلی چاپ مثل سلفون، امکان چاپ پذیری گسترده ای دارد.

کاغذ سنگی در بسته بندی

کاغذسنگی را می توان در بسته بندی مواد غذایی جامد و مایع، مواد معدنی و پتروشیمی همانند سیمان، لوازم آرایشی و بهداشتی و بعلاوه فراوری کارتن های بسته بندی لیمنتی و جعبه دستمال کاغذی استفاده نمود.

کاغذ سنگی در دکوراسیون داخلی

از کاغذسنگی بعلاوه می توان برای فراوری کاغذ دیواری ضد آب و مقاوم در برابر پارگی با طول عمر بسیار زیاد و مقاوم در برابر حشرات موذی و جوندگان استفاده کرد.

بسته بندی مواد غذایی با کاغذ سنگی

بسته بندی مواد غذایی با کاغذ سنگی محدود به مواد جامد و خشکبار نشده و برای بسته بندی مواد غذایی مایع نیز کاملا مناسب است.

بهداشتی بودن بسته بندی مواد غذایی با کاغذ سنگی

مهمترین نکته در بسته بندی مواد غذایی بهداشتی بودن آن است. و کاغذ سنگی یک کاغذ کاملا بهداشتی بوده که توانسته مجوز سازمان جهانی بهداشت را اخذ کند.برای فراوری کاغذ سنگی هیچگونه اسید و سفید کننده ای مصرف نمی گردد و سفیدی کاغذ سنگی به علت سفید بودن طبیعی مواد اولیه آن است. بنابراین، این کاغذ دارای بافتی خنثی بوده و با مواد غذایی واکنش نمیدهد. (به عبارتی کاغذ سنگی از بافت خود چیزی به مواد غذایی اضافه نمی نماید) به علاوه؛ بافت کاغذ سنگی به علت دانه دار نبودن کاملا یکدست بوده و در برابر عواملی همانند: رطوبت، گرد و غبار، میکروب ها، قارچها و دیگر عواملی که موجب آلودگی و فساد مواد غذایی میشوند، غیر قابل نفوذ است. مقاومت بالای بسته بندی مواد غذایی با کاغذ سنگی

به علت انعطاف پذیری و مقاومت بالای خود، در برابر کشش و پارگی سبب می گردد، تا بسته بندی های فراوری شده با آن کاملا محکم و مقاوم بوده و در هنگام حمل و نقل دچار آسیب و پارگی نشوند. بعلاوه مقاومت کاغذ سنگی در برابر حشرات و جوندگان باعث می گردد که این حشرات و جوندگان، قادر به سوراخ و پاره کردن پاکت های بسته بندی و در نتیجه آسیب به بافت مواد غذایی نباشند.

بسته بندی مواد غذایی مایع با کاغذ سنگی

همانطور که می دانید؛ از دیگر کاغذ و مقواها برای بسته بندی و حمل و نقل مواد غذایی همانند: شیر، ماست، دوغ، آّبمیوه و… که حالتی مایع دارند، نمیتوان استفاده نمود. زیرا در روبروه با آب و روغن از بین می روند مگر اینکه با مواد و چسبهای مخصوصی پوشش دهی شوند. که بطور قطع از سلامت آنها اطمینان خاطر نداریم و عموما نیز بصورت درست و اصولی انجام نمی شوند اما کاغذ سنگی به علت اینکه کاملا ضد آب و روغن است، برای بسته بندی مواد غذایی مایع نیز مناسب می باشد.

فراوری کارتن های مقوایی با کاغذ سنگی

کارتن های مقوایی کاغذ سنگی معمولا برای بسته بندی مواد و لوازمی که کمتر از 1 کیلوگرم وزن دارند، استفاده می شوند. این کارتن ها با استفاده از ضخامت های بالای کاغذ سنگی فراوری و در مصارف زیادی همانند: بسته بندی لوازم آرایشی و بهداشتی، فراوری جعبه های دستمال کاغذی و… بکار می روند.

بسته بندی لوازم آرایشی و بهداشتی با کاغذ سنگی

در بسته بندی لوازم آرایشی و بهداشتی مهمترین اصل که موجب پیروزی یک برند بر دیگران میگردد، زیبایی ظاهری و منحصر به فرد بودن بسته بندی است. بسته بندی های فراوری شده با کاغذ سنگی از زیبایی خیره کننده ای برخوردار هستند. که علت آن را میتوان به بافت نرم و مخملی کاغذ سنگی و بعلاوه چاپ با کیفیت آن مربوط دانست. بطوریکه رنگها و نقشها با یک جلوه بینظیر و جادویی بر روی آن نقش می بندند.

بهداشتی بودن کاغذ سنگی

نکته مهم بعدی در بسته بندی لوازم آرایشی و بهداشتی همانگونه که از نام آن بر می آید، بهداشتی بودن کاغذ و مقوای بکار رفته در فراوری آن است. کاغذ سنگی با توجه به نکاتی که در بالا به آن اشاره شد، یک کاغذ کاملا بهداشتی و نیز ضد آب و روغن است و احتیاجی به فرآیند بهداشتی شدن ندارد.

فراوری کارتن های لمینتی با کاغذ سنگی

کارتن های لمینتی کاغذ سنگی که از یک بخش کنگره دار و یک لایه لمینت تشکیل میشوند، برای بسته بندی و حمل و نقل موارد زیادی از جمله: لوازم برقی، اسباب بازی، خشکبار و بسیاری دیگر استفاده می گردد. لمینت این کارتن ها با کاغذ سنگی فراوری شده و بزرگترین نقطه قوت آن، علاوه بر مقاومت کششی بالا و ضد آب بودن طبیعی این است، که عملیات چاپ را بدون احتیاج به خدمات تکمیلی گرانقیمت و زمانبری همانند روکش سلفون میپذیرد. ضمن اینکه؛ مرکب را به اندازه بسیار کمتری نسبت به کاغذ و مقواهای معمولی مصرف می نماید.این کارتن های لمینتی در صورتی که در انبار های نمور قرار بگیرند، تحت تاثیر رطوبت، تغییرات دمایی و نیز حشرات و جوندگان هیچگونه آسیبی ندیده و کاملا مقاوم هستند.

چاپ هدایای تبلیغاتی خاص و منحصر به فردی همانند: کاتالوگ، ساک دستی -shopping bag-، تقویم رومیزی، سررسید، نقشه نقشه های گردشگری و… از دیگر کاربرد های کاغذ سنگی بوده که با استقبال بی نظیری در صنعت چاپ و تبلیغات روبرو شده است.

چاپ هدایای تبلیغاتی کاغذ سنگی تجربه ای نوین در صنعت تبلیغات بوده که در زمره تبلیغات هوشمند و موثر قرار گرفته است. خصوصیات ویژه این هدایا در این مقاله بیان می گردد.

ساک دستی دستی های کاغذ سنگی

ساک دستی های کاغذ سنگی قادر به تحمل وزنی بیشتر از ساکدستی های معمولی بوده و به سادگی و با قرار دادن اشیاء در آن پاره نمی گردد و از آن به عنوان یک پاکت خرید با عمر زیاد بارها و بارها استفاده کرد. زیرا ماندگاری و طول عمر بالایی طولانی دارد.

بعلاوه ساک دستی های کاغذ سنگی (stone paper shopping bag) کاملا ضد آب و روغن بوده و در صورت آلوده شدن می توان به سادگی آنها را تمیز نمود. (خیس و کثیف شدن انتها عمرشان نبوده و در برابر عواملی همانند آب و پارگی که موجب خراب شدن دیگر ساک دستی ها می شوند، کاملا مقاوم هستند.)

تقویم رومیزی کاغذ سنگی

تقویم های رومیزی ساخته شده با کاغذ سنگی مدت زمان زیادی روی میز مشتریان قرار داشته و این نکته را بیان می نماید: این برند حامی طبیعت است و از کاغذی برای تهیه آنها استفاده نموده است که کاملا تجزیه پذیر و بازگشت پذیر به چرخه طبیعت است و زباله ای فراوری نمی نماید(موجب آلودگی آب، هوا و زمین نمی گردد) ضمن اینکه چاپ بر روی تقویم های کاغذ سنگی با کیفیت بالا بسیار مطلوب و بدون احتیاج به خدمات تکمیلی چاپ اجرا شده تا با زیبایی خاص و بی نظیر این تقویم ها موجب جذب رضایت آنها زا بوجود آورد.

کاتالوگ، پوستر و بروشور های کاغذ سنگی

این برگه های تبلیغی که برای تهیه آنها هیچ درختی قطع نمیگردد وبرای فراوری آن احتیاجی به مصرف یک قطره آب هم نیست می تواند به نگرانی ما پیرامون آینده کرهی زمین را انتها دهد چرا که برای فراوریشان هم آسیبی به محیط زیست وارد نمی گردد و پس از استفاده نیز به سادگی می توان آنها را بازیافت نموده و از مصرف بی رویه کاغذ جلوگیری کرد. علاوه بر اینکه، کاتالوگ، بروشور و پوسترهای کاغذ سنگی در برابر پاره شدن که یکی از بزرگترین نقاط ضعف دیگر تبلیغات کاغذی است، کاملاً مقاوم بوده و به سادگی پاره نمی شوند.

نقشه گردشگری کاغذ سنگی

نقشه های گردشگری کاغذ سنگی دارای بافتی نرم و مخملی بوده که موجب می گردد، این نقشه ها در محل محل های خط تا، دچار شکستگی نشدونده و ماندگاری بالایی داشته باشند. چرا کهحال آنکه عمده عمده ترین مشکل دیگر نقشه های گردشگری کاغذی، شکستگی و فرسودگی کاغذ در محل های تا شده می باشد. به علاوه، این نقشه ها در شرایط متفاوت آب و هوایی و در دماهای مختلف، دچار آسیب و تغییر رنگ نمی شوند. زیرا در برابر آب و تغییرات دمایی کاملاً مقاوم هستند.پ

دفترچه و سررسید های کاغذ سنگی

دفترچه و سررسید های کاغذ سنگی که با استفاده از گرید تحریر این کاغذ ها تهیه می شوند. قابلیت امکان نگارش با تمامی ادوات تحریر را داشته و به علت لطافت و نرمی خاص خود، موجب لذت بخش بودن نگارش می شوند.

فواید استفاده از کاغذسنگی در بسته بندی

استفاده از کاغذسنگی در صنعت چاپ و بسته بندی فواید بسیاری خواهد داشت از جمله اینکه باعث می گردد بسته بندی ها مجذوب کننده، مقاوم و به صرفه باشد.

استفاده از کاغذسنگی در صنعت چاپ و بسته بندی فواید بسیاری خواهد داشت از جمله اینکه باعث می گردد بسته بندیها مجذوب کننده، مقاوم و به صرفه باشد. این نوع کاغذ برای بسته بندی مواد غذایی، لوازم آرایشی و بهداشتی و فراوری کلیه کارتن های لمینتی و مقوایی بسیار مناسب است.

بسته بندی اقلام گوناگون با کاغذسنگی، یک بسته بندی سبز و حامی طبیعت است چرا که برای فراوری آنها هیچ درختی قطع نمی گردد.

مزیت های بسته بندی مواد با کاغذسنگی

برای بیان مزیت های بسته بندی هرنوع مواد با کاغذسنگی، در واقع می بایست مزیتهای خود کاغذ سنگی را نسبت به آن مواد بیان کنیم. براین اساس که تمام این مزیت ها به بافت این کاغذ مربوط می گردد و برای تحقق آنها احتیاجی به صرف هزینه و زمان و نیز انجام اقدامات جانبی نیست.

این مزیت ها به توضیح زیر است.

  • مقاومت فراوان در هنگام آغشته شدن با آب و روغن
  • بهداشتی و سالم بودن، حتی بدون پوشش دهی با چسب های بهداشتی
  • استحکام و تحمل وزن های زیاد
  • چاپ پذیری و برخورداری از امکان چاپ تبلیغات بدون احتیاج به خدمات تکمیلی و مراقبت های چاپ
  • مناسب برای بسته بندی های سردخانه ای
  • نفوذناپذیری در برابر عوامل خارجی مثل: ذرات گرد و غبار، آب و روغن و…
  • مقاوم در برابر شعلهور شدن
  • سازگاری با چسب های کاربردی در لمینت کردن کارتن
  • سازگاری با زینک و مرکب های کاربردی در چاپ کاغذهای معمولی
منبع: مجله چاپخونه
انتشار: 15 دی 1402 بروزرسانی: 15 دی 1402 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 2650

به "کاربردهای کاغذ سنگی برای بسته بندی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاربردهای کاغذ سنگی برای بسته بندی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید