کشف مین های زمینی با یاری یک حسگر مبتنی بر لیزر

به گزارش تور ارمنستان ارزان، پژوهشگران آمریکایی، یک حسگر مبتنی بر لیزر ابداع نموده اند که می تواند مین های دفن شده در زمین را با سرعت و دقت بیشتری شناسایی کند.

کشف مین های زمینی با یاری یک حسگر مبتنی بر لیزر

به گزارش تور ارمنستان ارزان و به نقل از ساینمگ، شناسایی مین های کاشته شده در زمین، همواره یک فرآیند کند و چالش برانگیز بوده است. شناسایی مین ها با یاری یک وسیله نقلیه در حال حرکت، به روند کار سرعت می دهد اما به دقت بالایی احتیاج دارد.

پژوهشگران دانشگاه می سی سی پی (Ole Miss) آمریکا، یک حسگر مبتنی بر لیزر ابداع نموده اند که می تواند اشیای دفن شده در زمین را هنگامی که ردیاب در حرکت است، شناسایی کند. این ابزار جدید، بهبود قابل توجهی برای فناوری های کنونی به شمار می رود که نمی توانند دقت کافی را برای این کار داشته باشند.

ارتعاش سنج لیزر داپلر(LDV) می تواند ابزار امیدوارنماینده ای برای شناسایی مین ها و دیگر اشیای دفن شده در زمین باشند اما حساسیت آنها نسبت به ارتعاشات زمین به این معناست که باید با یاری یک پلتفرم ویژه و ثابت کنترل شوند. این ابزار موسوم به LAMBDIS می تواند قابلیت شناسایی مین ها را فراهم کند و حساسیت آن نسبت به حرکت آن قدر کم است که می توان آن را با یک وسیله نقلیه در حال حرکت نیز به کار برد.

دکتر ویاچسلاو آرانچوک(Vyacheslav Aranchuk)، سرپرست این پروژه گفت: مشکل وجود مین ها در زمین، به چالشی جدی تبدیل شده که موجب می گردد احتیاج به آنالیز سریع و دقیق مناطق بزرگ را با یاری وسایل نقلیه در حال حرکت احساس کنیم. ابزاری که ما ابداع نموده ایم می تواند با استفاده از پرتوهای لیزری و ترکیب سیگنال های آنها برای شناسایی مین ها، بر این چالش غلبه کند. LAMBDIS، امکان آنالیز زمین هایی که حساسیت بالایی دارند را فراهم می نماید. از سوی دیگر، حساسیت پایین ابزار و حسگر نسبت به حرکت، استفاده از آن را در یک وسیله نقلیه در حال حرکت، امکانپذیر می سازد.

پژوهشگران برای شناسایی اشیای دفن شده در زمین، معمولا ارتعاش سنج لیزر داپلر را با یک منبع صوتی مانند اسپیکر و یا یک منبع لرزشی مانند لرزاننده مکانیکی ادغام می نمایند. صدا یا امواج ارتعاشی موجب لرزش زمین می شوند. ارتعاش سنج لیزر داپلر می تواند تفاوت های الگوی لرزش را در محلی که اجسام دفن شده وجود دارند، تشخیص دهد.

پژوهشگران در ابزار خود، از پرتوهای لیزری استفاده کردند که به آنالیز مناطق مورد نظر یاری می نمایند. در این ابزار، عناصر مبتنی بر نور از جمله لنزهای گیرنده و تداخل سنج، برای ادغام نور منعکس شده از نقاط گوناگون روی زمین مورد استفاده قرار می گیرند.

آرانچوک اضافه کرد: ابزار ما برخلاف ارتعاش سنج لیزر داپلر، از تداخل نور منعکس شده از نقاط گوناگون اجسام استفاده می نماید. این ابزار، حساسیت بسیار کمی نسبت به حرکت حسگر خود دارد اما حساسیت آن نسبت به لرزش میان نقاط گوناگون اجسام بسیار بالاست.

پژوهشگران، LAMBDIS را در شرایط گوناگون آزمایش کردند و این ابزار توانست در حالی که روی یک وسیله نقلیه قرار گرفته بود، اشیای دفن شده را در عمق 7.5 تا 20 متری زمین شناسایی کند. LAMBDIS در این آزمایش ها نشان داد که می تواند در شرایط دنیا واقعی، عملکرد دقیقی داشته باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 مهر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 671

به "کشف مین های زمینی با یاری یک حسگر مبتنی بر لیزر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف مین های زمینی با یاری یک حسگر مبتنی بر لیزر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید