یاری به کاهش درد مزمن کمر با تحریک بخشی از مغز

ایسنا نوشت: پژوهشگران آمریکایی دریافته اند که می توان با تحریک ناحیه خاصی از مغز، به کاهش درد مزمن کمر یاری کرد.

یاری به کاهش درد مزمن کمر با تحریک بخشی از مغز

پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه کارولینای شمالی در چپل هیل (UNC) در پژوهشی نشان داده اند که می توان با متمرکز کردن جریان الکتریسیته بر یک ناحیه از مغز، ریتم های آن ناحیه را افزایش داد تا به این ترتیب، نشانه های مرتبط با درد مزمن کمر کاهش یابند. این پژوهش نشان می دهد که پزشکان می توانند در آینده، بخش هایی از مغز را با راهبردهای درمانی غیرتهاجمی مانند تحریک جریان مستقیم درون جمجمه ای (tACS)، هدف قرار دهند.

فلاویو فرولیچ (Flavio Frohlich)، استادیار روان پزشکی دانشگاه کارولینای شمالی و از نویسندگان این پژوهش گفت: ما در چند سال اخیر، مقالات بسیاری در مورد تحریک مغز منتشر نموده ایم اما این نخستین باری است که ناحیه مغزی مربوط به درد مزمن را مطالعه و عناصر آن را به طور کامل تعیین نموده ایم. ما موفق شدیم با هدف قرار دادن ناحیه خاصی از مغز، فعالیت این ناحیه را افزایش دهیم و ذخیره کنیم. این افزایش، با کاهش چشمگیری در نشانه های درد مرتبط بود.

جولیانا پرایم (Julianna Prim)، از فارغ التحصیلان دانشگاه کارولینای شمالی گفت: اگر تحریک مغز بتواند به افراد مبتلا به درد مزمن یاری کند، به یک روش درمانی غیرتهاجمی و کم هزینه تبدیل می گردد که احتیاج به داروهای مسکن دارای عوارض جانبی را رفع می نماید.

پرایم و همکارانش، 20 بیمار مبتلا به درد مزمن کمر را مورد آنالیز قرار دادند و هر شرکت کننده داوطلب شد دو جلسه 40 دقیقه ای را بین یک تا سه هفته به درمان اختصاص دهد. پژوهشگران در طول همه جلسات، الکترودهایی را به جمجمه بیماران متصل کردند. آنها در جلسه نخست، قشر سوماتوسنسوری مغز را با استفاده از روش تحریک جریان مستقیم درون جمجمه ای، هدف قرار دادند تا امواج آلفا را به طور طبیعی در این ناحیه افزایش دهند. هنگامی که پرایم و گروهش، شرکت کنندگان را دوباره آنالیز کردند، متوجه کاهش قابل توجه درد در طول جلسات شدند. حتی برخی از شرکت کنندگان، هیچ دردی را پس از این جلسات احساس نمی کردند.

فرولیچ اضافه نمود: این پژوهش، مثال بی نقصی از همکاری دانشمندان و پزشکان ارائه می دهد. برای ابداع درمان ها و راهبردهای پیشگیری بهتر، استفاده از روش های جدیدی که به همکاری پژوهشگران منجر می گردد، اهمیت بسیاری دارد.

نتایج این پژوهش، در مجله Journal of Pain به چاپ رسیده و قرار است این هفته در کنفرانس انجمن علوم اعصاب در سن دیه گو ارائه گردد.

5656

منبع: خبرآنلاین

به "یاری به کاهش درد مزمن کمر با تحریک بخشی از مغز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یاری به کاهش درد مزمن کمر با تحریک بخشی از مغز"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید