گردشگری با شارستان و راسته های بازار، راسته های زندگی

به گزارش تور ارمنستان ارزان، علیرضا مساح و با بیان اینکه تپه اشرف واقع در محله شهرستان یکی از جاذبه های دیدنیِ گردشگری در اصفهان است که می تواند به قطب گردشگری باستانی در این منطقه تبدیل گردد، اظهار کرد: امکان بازدید از تپه اشرف با برگزاری طرح گردشگریِ شارستان فراهم شده و شهروندان برای حضور در آن می توانند با ثبت نام در نشانی اینترنتی شهروند تیکت سانس حضور در تور گردشگری از این منطقه را انتخاب نمایند و به گروه بازدیدنمایندگان بپیوندند. همه سانس های این برنامه برای بعدازظهرها تعریف شده و مردم فقط در صورت ثبت نام در این سایت امکان بازدید و حضور در این طرح را خواهند داشت.

گردشگری با شارستان و راسته های بازار، راسته های زندگی

او افزود: طرح گردشگری شارستان شامل بازدید از تپه اشرف، پل شهرستان و زیارت امامزادگان حسین و ابراهیم(ع) در خیابان سه پل است، بعلاوه در مورد مسجد جامع و مناره شهرستان که در طول زمان به علل مختلفی مانند عدم سکونت انسانی تخریب شده است در طرح بازدید شارستان شرحاتی ارائه خواهد شد؛ البته محل بنای مسجد و مناره شهرستان، امکان بازدید ندارد و اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان به دلیل حدس های علمی و باستان شناسی، محوطه این دو بنا را جهت تحقیقات و کاوش های آینده، محصور نموده است.

رئیس اداره گردشگری سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان با اشاره به عدم تکرار برگزاری تور بازدید شارستان در ماه های آینده، بیان نمود: به دلیل اینکه فضای اجرای این طرح در محیطِ باز است، شرایط جوی و هوای گرم تابستان مانع از اجرای مجدد این طرح خواهد بود و به علاقه مندان توصیه می گردد که این فرصت را مغتنم بشمارند و از این بازدید غافل نشوند.

مساح بعلاوه با اشاره به اجرای طرح گردشگری راسته های بازار، راسته های زندگی در هفته فرهنگی اصفهان، گفت: در این طرح، مردم شرایط بازدید از جاذبه های بازار تاریخی اصفهان را خواهند یافت و به تماشای متفاوت بازار می پردازند که یکی از عناصر فرهنگی تاریخی و در حین زنده و فعال است.

او در مورد شرایط حضور در این طرح گردشگری شرح داد: طرح راسته های بازار، راسته های زندگی نیز بعدازظهرها برگزار می گردد و شرکت در آن با ثبت نام قبلی در نشانی اینترنتی شهروند تیکت و بعد از انتخاب سانس موردنظر امکان پذیر خواهد بود. آغاز بازدید از خیابان عبدالرزاق رو به روی بازارچه حاج محمدجعفر آباده ای، معروف به کوچه نیماورد خواهد بود و با عبور از میدان نقش دنیا، در عصارخانه شاهی به ایستگاه آخر خواهد رسید.

رئیس اداره گردشگری شهرداری اصفهان ادامه داد: فراوری محتوا برای هدایت هر دو طرح شارستان و راسته های بازار، راسته های زندگی اجرا شده است و گردشگران همراه با مساعدت راهنمایان به بازدید از جاذبه های کمتر دیده شده خواهند پرداخت؛ ضمن اینکه دلیل برگزاری این طرح در زمان بعد ازظهر نیز خلوت و نیمه فعال بودن بازار در این ساعات است تا شرایطی همانند ازدحام و صدای استفاده از ابراز آلاتِ کار به وسیله بازاریان، مانع بازدید گردشگران نگردد.

او به برگزاری نمایشگاه عکس گوشه های اصفهان در هفته فرهنگی نیز اشاره نمود و افزود: سومین برنامه اداره گردشگری، برگزاری نمایشگاه عکس با عنوان گوشه های اصفهان است که در خیابان آمادگاه و محوطه بازِ رو به روی هتل عباسی و برگزار می گردد. این نمایشگاه به ارائه جزئیات زیبای جاذبه های گردشگری اصفهان اختصاص دارد، چراکه عکاسی دقیق از جزئیات منجر به جلب توجه مردم عزیز به جزئیاتی خواهد شد که شاید در بازدید از بناهای تاریخی از چشم آنان دور بماند و حتی شاید در ادامه منجر به بازدید مجدد شهروندان از بناهای تاریخی گردد.

مساح با اشاره به اینکه عکاسی از جزئیات بناهای تاریخی در اصفهان پروژه ای است که به همت اداره گردشگری، تعریف و اجرای آن به بخش خصوصی واگذارشده است، افزود: با توجه به اینکه نمایشگاه عکس در فضای آزاد برگزار می گردد راهنمای انسانی حضور ندارد، اما شرحات کاملی در کنار تصاویر ارائه شده است. نمایشگاه در 24 ساعت شبانه روز و از ششم اردیبهشت به مدت دو هفته برگزار می شوند و مردم به صورت رایگان قادر به بازدید از این مجموعه خواهند بود.

او با بیان اینکه پیش ازاین، نمایشگاه گوشه های اصفهان با موضوع محراب مساجد تاریخی اصفهان برگزارشده بود و در این دوره بر مناره های اصفهان متمرکزشده است، گفت: در اصفهان حدود 20 مناره تاریخی با قریب به 50 متر ارتفاع وجود دارد که چشم غیرمسلح قادر به تماشای جزئیات زیبای آنان در ارتفاع بالا نیست. کوشش شده است که با یاری فناوری های پیشرفته، عکاسی از نزدیک اغلب مناره ها انجام گردد و تصاویر ذکرهایی مثل الله اکبر، الملک الله که بر روی مناره ها نقش بسته است در این نمایشگاه ارائه خواهد شد.

طرح گردشگری شارستان از 3 تا 9 اردیبهشت ماه ساعت 16 تا 20 و طرح گردشگری راسته های بازار، راسته های زندگی از 3 تا 9 اردیبهشت ماه ساعت 18 تا 20 برگزار می گردد و علاقه مندان برای ثبت نام و شرکت در این دو طرح باید به وسیله نشانی اینترنتی شهروند تیکت اقدام نمایند.

منبع: گردشبان
انتشار: 2 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 2 اردیبهشت 1402 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 2580

به "گردشگری با شارستان و راسته های بازار، راسته های زندگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگری با شارستان و راسته های بازار، راسته های زندگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید