آیا ترامپ با راهبرد سوریه از بحران استیضاح عبور می نماید؟

به گزارش تور ارمنستان ارزان، اعلام خروج نظامیان آمریکایی از شمال سوریه، به برآورد ها مبنی بر کوشش دونالد ترامپ برای تغییر توجه افکار عمومی نسبت به مسائل داخلی آمریکا بویژه استیضاح وی دامن زده است.

آیا ترامپ با راهبرد سوریه از بحران استیضاح عبور می نماید؟

به گزارش، جو معکرون تحلیلگر مرکز تحقیقات عرب در واشنگتن در تحلیلی در همین زمینه در شبکه خبری الجزیره، تصمیم ترامپ برای خارج کردن نیرو های آمریکایی از سوریه را یکی دیگر از تاثیرات جانبی فشار ها بر او در داخل و مسائل وی در خارج توصیف نموده است.

به باور این نویسنده، روایت جدید درباره سیاست آمریکا در سوریه که از سوی ترامپ کلید خورده، تجربه ای آشنا است.

دسامبر گذشته، ترامپ با تصمیم ناگهانی برای خارج کردن یکجانبه نظامیان آمریکایی از سوریه پس از تماس تلفنی با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، واشنگتن را شوکه کرد.

جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا کناره گیری کرد، اما به دلیل توصیه ها و تاکتیک های ارائه شده از سوی مشاوران ترامپ هیچ سرباز آمریکایی سوریه را ترک نکرد.

اما به نظر می رسد مشاوران ترامپ درباره تصمیم اخیر او درباره سوریه توجیه معجزه آسایی ندارند.

در بحبوحه مجموعه بی سابقه ای از جابجایی در تیم دولت ترامپ در یک سال گذشته، مشاوران ترامپ کوشش کردند راه هایی را برای به تعویق انداختن برنامه هایی که هنوز آمادگی برای انجام آن وجود نداشت، پیدا نمایند.

پیشنهاد ناتوی عربی، مذاکرات آمریکا و اروپا برای تشکیل نیرو های بی طرف در مرز سوریه و ترکیه، میانجی گری آمریکا بین ترکیه و کرد ها که از همان ابتدا بی نتیجه بود و نیز مذاکرات آمریکا و ترکیه که به توافقی درباره ایجاد منطقه امن و این که چه کسی کنترل آن را برعهده داشته باشد، عایدی بدنبال نداشت.

اردوغان که تحت فشار های داخلی برای بکار بستن اقدامی درباره آوارگان سوری است، شاهد این بوده که چطور امیدش برای تشکیل منطقه امن از بین رفته است.

او نیز همچون سایر رهبران خارجی امیدوار است که بتواند با دور زدن تشکیلات واشنگتن با خود ترامپ به توافقی دست یابد و اغلب پیروز بوده به ویژه در جلوگیری از تحریم ها بعد از خرید سامانه های دفاع موشکی اس 400.

به نظر می رسد مارک اسپر وزیر دفاع، مایک پمئو وزیر امور خارجه و رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی آمریکا در کوشش برای مدیریت تصمیمات ترامپ همکاری می نمایند.

این هم افزایی این ترکیب سه جانبه بویژه در بحبوحه وضعیت رئیس جمهور در داخل و موضوع استیضاح او در بحبوحه رقابت های داغ انتخاباتی شروع شده است.

وزارت دفاع (پنتاگون) و وزارت امور خارجه آمریکا روایت های ضد ونقیضی را از اظهارات پوپولیستی ترامپ درباره استراتژی خروج و جابجایی نیرو ها در سوریه مطرح نموده اند و اشاره به این موضوع می نمایند که هرچند آمریکا عملیات نظامی ترکیه را تایید نمی نماید و در آن شرکت نخواهد داشت از لحاظ نظامی مانع آن هم نخواهد شد.

ترامپ به لحاظ تکنیکی کوشش می نماید به میراث دیگری از باراک اوباما رئیس جمهور سلف خود انتها دهد.

دولت اوباما کوشش کرد بین حمایت از گروه های کُرد با منافع راهبردی حاصل از حفظ همپیمانی با آنکارا توازن ایجاد کند.

از این رو، اگر خروج آمریکا از سوریه در نهایت تحقق یابد این امر می تواند هشت سال سیاست ناهماهنگ آمریکا را نشان دهد.

معلوم نیست که خط قرمز آمریکا برای تهاجم احتمالی ترکیه چه خواهد بود و آیا احساس ناامنی در کرد ها در نهایت آن ها را به سمت مسکو رویگردان خواهد نمود یا نه.

ترکیه برای تامین هزینه های طرح اسکان آوارگان سوری در مرز این کشور با سوریه به حمایت جامعه بین المللی احتیاج دارد.

این کشور برای ایجاد تغییر یکجانبه جمعیتی، با هدف حفظ صلح وثبات در مرز سوریه و ترکیه به رویکرد جامع تری احتیاج دارد.

معکرون در انتها گزارش خود نتیجه گرفت: این که ترامپ و دولت او ساز متفاوتی می زنند دیگر جای تعجب ندارد. این یکی دیگر از مسائلی است که نشان می دهد رئیس جمهوری آمریکا تا چه اندازه در داخل منزوی شده و دیگر در خارج جدی گرفته نمی گردد. سوریه فقط سپر بلای رئیس جمهوری آمریکا است که با مسائلی در داخل و خارج دست و پنجه نرم می نماید.

همچنین خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی توضیح داد: ترامپ در جنگ با تحقیقات استیضاح کوشش می نماید بر وعده های انتخاباتی خود درباره اقتصاد وجنگ خاورمیانه تمرکز کند.

به گزارش این خبرگزاری آمریکایی، ترامپ در توئیت ها و اظهارات خود خطر کاهش حمایت آمریکا از جنگجویان کرد در سوریه را کم اهمیت نشان داده و مدعی است بیشتر جنگجویان خارجی که در جنگ با داعش به سرکردگی آمریکا بازداشت شده اند و در چنگ کرد ها قرار دارند از کشور های اروپایی هستند. این درحالیست که گفته می گردد این اظهارات او نادرست است و سهم جنگجویان اروپایی اندک است.

ترامپ تاکید دارد که رهبران دموکرات خواستار پیشتازی در تحقیقات استیضاح از جمله نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و آدام شیف نماینده مجلس باید به جای او استیضاح شوند.

رئیس جمهوری آمریکا و جمهوریخواستار متحد او همچنین درباره متوسط رشد مالی خانوار های آمریکایی و سرمایه گذاری خودروسازان ژاپنی اغراق نموده اند.

ترامپ گفته شرکت های ژاپنی کارخانه های خودروسازی زیادی را در آمریکا تاسیس نموده اند که صحت ندارد.

دولت ترامپ ژوئیه گذشته ترکیه را از برنامه فروش جنگنده اف 35 حذف کرد، زیرا آنکارا از لغو خرید سامانه دفاعی اس 400 روسیه سر باز زده بود.

روزنامه نیویورک تایمز نیز در گزارشی نوشت: کاخ سفید روز گذشته (سه شنبه) با اعلام این که نمی تواند با آنچه که کوشش های غیرقانونی برای تغییر نتایج انتخابات سال 2016 توصیف نموده، همکاری کند در مقابل تحقیقات استیضاح مجلس نمایندگان آمریکا اعلام جنگ کرد.

ترامپ با خودداری از همکاری با آنچه که دادگاه پوشالی توصیف نموده نتیجه ای را که کوشش می نماید هرگز تحقق نیابد تضمین نموده است.

دموکرات های مجلس نمایندگان آمریکا می گویند ناتوانی دولت ترامپ برای همکاری درباره ارائه اطلاعات خود می تواند اساس یکی از مفاد استیضاح را تشکیل دهد.

حال باید دید که آیا ترامپ در جنگ تازه ای که در جبهه داخلی برای او رقم خورده می تواند به نتیجه دلخواهی دست یابد که به او برای پیشبرد تصمیماتش در جبهه خارجی یاری کند یا نه.

منبع: ایرنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 29 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: armeniaro.ir شناسه مطلب: 767

به "آیا ترامپ با راهبرد سوریه از بحران استیضاح عبور می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا ترامپ با راهبرد سوریه از بحران استیضاح عبور می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید